Forum > Tematy dowolne > Ciekawostki i nowości ze świata nauki vol.2

skocz

straszny

Wysłane 2016-06-08 21:44 , Edytowane 2016-06-08 21:51

@djluke

Jeśli jesteśmy symulacją to nigdy się o tym nie dowiemy, tak samo jak takie Simsy nigdy nie uzyskają takiej samoświadomości bo to tylko algorytm, do tego uruchomiony w sandboksie.

W ten sposób uprościłeś całe rozumowanie do stwierdzenia
"jeśli jesteśmy jak Simsy to jesteśmy ograniczeni jak Simsy z gry z początku XXI wieku"

wcale nie. Jeśli jesteśmy symulacją to niezwykle zaawansowanego "mechanizmu" (kwantowego? grawitacyjnego?). Taki poziom zaawansowania nie wyklucza samoświadomości, kreacji i możliwości zorientowania się przez symulowane byty w swojej prawdziwej sytuacji.

Kiedyś 

nie liczy się kiedyś. Nie ma znaczenia dla tych rozważań.

Nigdy człowiek nie latał w kosmos, nigdy nie badał fal grawitacyjnych ani nie używał np silników jonowych. Nie lądował na księżycu, jego statki na Marsie czy kometach. Nie badano fotonów, kwarków, nie rozczepiano atomów. Kiedyś była epoka przed-cywilizacyjna, tyle że jej już nie ma i jest teraz i przyszłość.  To co wyobrażali sobie ludzie z epoki przednaukowej nie ma żadnego znaczenia (w tym temacie)

to tak jakbyś zbierał opinie z różnych epok na temat smartfona. Nie ma znaczenia ta z czasów sprzed drugiej połowy XX wieku, bo nie wiedzą o co chodzi nawet w ogólnym zarysie.

Asus GL752VW (i7-6700HQ 2.6GHz, 32GB RAM, SSD: SanDisk Ultra 960GB, GPU: GTX960M). Apple iPad Pro 12.9 128GB Wifi+LTE. Apple iPhone X 256GB.

djluke

  • djluke
  • wiadomość Moderator
  • Znawca sprzętu komputerowegoMiły gość

  • 38054 wypowiedzi

Wysłane 2016-06-08 22:46 , Edytowane 2016-06-08 22:48

@straszny
Nic nie uprościłem. Obiekt symulowany jest symulowany i to co jemu się wydaje nie ma za wiele wspólnego z symulującym. Ot doskonalszy algorytm aby symulowany myślał że cokolwiek może i cokolwiek w tej grze od niego zależy.

A co badamy to badamy. W XIX. wieku napisałbyś że jeszcze nigdy nie jeździliśmy koleją, maszyny nie zastępowały rąk ludzkich, broń nie była tak śmiercionośna, medycyna tak doskonała a kultura i rozrywka tak rozwinięta i dostępna. I to byłoby prawdą oczywiście, tylko co z tego? Za 100-200 lat nasi potomkowie będą patrzeć z politowaniem na nasz rozwój, naukę i dywagacje nad sensem istnienia A.D.2016.

PS. Simsy to gra z końca XX. wieku :-P

PPS. a co jeśli symulującymi są Reptilianie? \"\lol\"

Asus TUF Gaming X570 Plus, Ryzen 5800X, BeQuiet Dark Rock 4 Pro, 32GB Kingston Fury 3600MHz CL16, PowerColor RX 6700 XT Red Devil 12GB, SSD Samsung 980 Pro 1TB, WD WD80EZAZ, Seasonic Focus Plus Gold 650W, Fractal Design Define R6 USB-C, Razer BlackWidow Ultimate, Logitech MX Master 3; Windows 11 Insider; Samsung C32HG70; HP Color Laserjet Pro M281fdn.

straszny

Wysłane 2016-06-09 08:17 , Edytowane 2016-06-09 09:03

@djluke
wg mnie to dj nie do końca tak.

są rzeczy z epoki przed instrustrialnej i po. Każdy kto żyje w epoce industrialnej załapie koncept samochodu, samolotu, natomiast ludzie sprzed, niewazne ile tysięcy lat temu bedą sobie pływac w bardzo na ogół nierealistycznych domysłach 

Tak samo wszelkie fale grawitacyjne, kwarki, kwanty, komputery - pojęcia po zbadaniu i zdefiniowaniu przez naukę są wyobrażalne (lepiej lub gorzej) dla każdego. Wcześniej defniowane jakoś pokrętnie, jeśli nawet były, to przez religie, filozofię. 

Nauka dokonuje czasem pewnych przełomów po których nic już nie jest takie same. To jak rozmowa o transporcie z ludźmi z epok przed wynalezieniem koła i po. Albo komputera, no cokolwiek.

My jesteśmy drugim pokoleniem żyjącym po takich krokach milowych ludzkości. My nie gdybamy tak jak nasi przodkowie o atomie, tylko własnie potwierdziliśmy fale grawitacyjne, uruchomiliśmy pierwsze komputery kwantowe, latamy w kosmos, lądujemy na innych ciałach niebieskich, mając świat wypełniony miliardami komputerów wokół siebie. Sam atom rozszczepiliśmy tysiące razy. To już będzie tylko "dużo więcej, lepiej i szybciej", ale stało się raz. 

Obiekt symulowany jest symulowany i to co jemu się wydaje nie ma za wiele wspólnego z symulującym.

no nie wiem, nie wiem, ale wydaje mi się że tak niesamowicie zaawansowana symulacja wszechświata, nie wyklucza pełnej samoświadomości jednostek w nim.  

Asus GL752VW (i7-6700HQ 2.6GHz, 32GB RAM, SSD: SanDisk Ultra 960GB, GPU: GTX960M). Apple iPad Pro 12.9 128GB Wifi+LTE. Apple iPhone X 256GB.

pustelnik

Wysłane 2016-06-09 15:13

@straszny
Czytałeś może Pana Lodowego Ogrodu Jarosława Grzędowicza? Cztery tomy, fajnie się to czyta i jest przemyconych parę ciekawych spostrzeżeń odnośnie władzy, polityki itd. Nie chcę zdradzać szczegółów tym którzy nie mieli okazji czytać dlatego wspomnę o jednej rzeczy. Autor, w rzeczywistości w której toczy się akcja, wprowadza warunki brzegowe. Wykreowany świat zamieszkany jest przez różne ludy ze swoją charakterystyką ale nie mogą one zrobić czegoś co łamałoby zasady mechaniki ich świata, co w sumie nie neguje ich wolnej woli itd.

Mamy wolną wolę, mamy postęp technologiczny, jak to ładnie ująłeś żyjemy w czasach w których ludzkość wykonała kroki milowe, a korzystając z nich się rozpędza. Co jeśli też mamy ustawione warunki brzegowe? Nie wiem, jest poziom technologii, który wypracujemy, po czym przerażeni odkryciami doprowadzimy do zagłady(nawet przypadkiem) i resetu? Albo nie potrafimy zadać właśnie właściwego pytania o twórcę symulacji, byt nadrzędny bo zostało to wykluczone przez programistę czy najzwyczajniej w świecie pytać możemy ale odpowiedzi nie uda się nam odnaleźć bo oddzielono nas od takiej możliwości? Może dostęp do prawdy mają tylko osoby chore psychicznie/odurzone bo mają błąd w blokadzie czy czasowo go przeskakują, a że w danym stanie uważamy ich za niepoczytalnych nie słuchamy?

Wiemy o kwantach, kwarkach, cząstkach subatomowych, przeprowadzamy w kontrolowany sposób podział atomu, nie znamy dobrze powierzchni ziemi ale zaglądamy daleko w przestrzeń kosmiczną. Jak daleko posunięta musiała by być cywilizacja tworząca symulację naszego świata, skoro im dalej posunięte są nasze badania tym więcej pytań zadajemy? Jak do tej pory ustaliliśmy trochę stałych fizycznych, oznaczyliśmy pierwiastki i szukamy dalej, nie do końca znamy stopień złożoności rzeczywistości jaka nas otacza. Ciekawsze założenie - twórca symulacji nie zna atomu (stworzył go na potrzeby symulacji)  bo w jego świecie materia, a co za tym idzie fizyka funkcjonują zgoła inaczej?

Inne odniesienie do popkultury - w Facetach w czerni, pierwszym filmie, bodajże przedmiotem o który toczy się walka jest galaktyka będąca wielkości wisiorka, który nosi piesek.Na samym końcu kulkami, całymi wszechświatami, grają właśnie obcy. W drugiej części też jest wskazanie że "nasz świat" jest częścią większego - tu z kolei motywem wskazującym są drzwi szafki w przebieralni. Taka matrioszka.

Zakładając że jesteśmy symulacją pytanie o to skąd się wzięliśmy staje się podrzędne (bo bezpośrednio wynika z tego założenia że nasz świat jest aktem woli twórcy symulacji albo jakimś wypadkiem przy pracy), wobec pytania o pochodzenie programisty. Naukowo przyjmujemy na chwilę obecną za teorię którą bada się najintensywniej wielki wybuch, religie monoteistyczne wskazują na odwieczność boga. Czy programista(twórca symulacji) wie o źródle swojego pochodzenia? Może sam szuka odpowiedzi i obserwuje świat wykreowany szukając inspiracji? Obawia się jedynie że jest kolejnym stopniem matrioszki czy żyje w tym najbardziej zewnętrznym świecie?

straszny

Wysłane 2016-06-09 15:53 , Edytowane 2016-06-10 09:40

@pustelnik
tak, czytałem Grzędowicza, chyba wszystko, jestem od nastolatka fanem S-F, czytam prawie wszystko co w Polsce wychodzi.

Ciekawsze założenie - twórca symulacji nie zna atomu (stworzył go na potrzeby symulacji)  bo w jego świecie materia, a co za tym idzie fizyka funkcjonują zgoła inaczej?

no tak, przecież nasz świat jest kwantyfikowalny do bólu, jest potwornie wielką siatką i przestrzeni i energii, a nie nieskończoną i schodzącą do nieskonczenie małych wymiarów przestrzenią czy przelewajacą się i dzieloną nieskończenie energią. Tu totalnie wszystko jest podzielne i kwantyfikowalne, z czasem i energią włącznie. Energia jest przecież poszatkowana na paczki, ograniczona przez Stałą Plancka a materia przez najmniejsze cząstki elementarne i tzw Długość Plancka, materia i pusta przestrzeń też jest siatką. Podobnie jak nawet czas przecież nie jest ciągły, tylko działa skokowo (Czas Plancka) - choć w powszechnym mniemaniu ciągłość czasu jest oczywista.


To się wszystko zgadza z teorią symulacji naszego świata. W teorii tu wszystko jest podzielne i policzalne i ma swoje wymiary -> więc świat jest wielką przestrzenną siatką, pasującą do maszyny, która go "utrzymuje". Prawdziwy świat może funkcjonować zupełnie inaczej, albo tak samo jeśli sam jest symulowany ;)

...z drugiej strony jeśli jest to symulacja to "na podobieństwo"...

Asus GL752VW (i7-6700HQ 2.6GHz, 32GB RAM, SSD: SanDisk Ultra 960GB, GPU: GTX960M). Apple iPad Pro 12.9 128GB Wifi+LTE. Apple iPhone X 256GB.

spider_co

Wysłane 2016-06-10 08:25 , Edytowane 2016-06-10 08:34

Jeżeli bogate elity nie zmienią swojego postępowania (tj. postępującego rozwarstwienia), a cała ludzkość drenowania zasobów, to wkrótce czeka nas upadek cywilizacji: studium.

Chile ma nadprodukcję energii solarnej, więc rozdaje ją swoim obywatelom za darmo.

Admiror, O paries, te non cecidisse ruinis, qui tot scriptorum taedia sustineas!

SpaceTimeAnomaly

Wysłane 2016-06-29 13:09

Taka ciekawostka - naukowcy opracowali technologię, która pozwala na kradzież danych za pomocą wentylatora w komputerze. Klik.

kruser

Wysłane 2016-07-01 17:36

Pierwszy śmiertelny wypadek samochodu Tesli z autopilotem Link :dizzy:

Byłoby cudownie gdyby dobór opinii polegał na racjonalnej analizie faktów i statystyk przy szerokim spojrzeniu i w oderwaniu od własnych uprzedzeń i błędów rozumowania. Z świadomością własnych ograniczeń, o których dobrze wiemy, że mogą wpływać na te opinie. Tylko, że przytłaczająca większość z nas postępuje dokładnie odwrotnie. SciFun

pustelnik

Wysłane 2016-07-03 14:42

Z anglojęzycznej strony wynika że system nie rozpoznał zagrożenia. Tego typu brak w bazie autopilota, mają wprowadzić je w 2018 :-O Krótko mówiąc myślenie za kierownicą jest wciąż niezbędne.

spider_co

Wysłane 2016-07-08 11:13 , Edytowane 2016-07-08 11:14

Ciekawostki z Państwa Środka:
Nowy superkomputer na szczycie listy TOP 500 -trzykrotnie wydajniejszy, niż dotychczasowy (również chiński) lider, tym razem w pełni autorska produkcja (na bazie 64-bitowych układów RISC ShenWei).
Startuje największy na świecie radioteleskop FAST - według zapowiedzi za około 3 lata zostanie udostępniony naukowcom z całego świata.
Pomysł na usprawnienie parkowania w garażach - jak upchnąć więcej aut na tej samej powierzchni.

Admiror, O paries, te non cecidisse ruinis, qui tot scriptorum taedia sustineas!

dr_DEATH

Wysłane 2016-07-08 19:10

@ Lukxxx już się dowiedzieliśmy że się rypli w obliczeniach. Ale reakcja była jak z naszymi kopaczami. ...nic się nie stało...

fydEll............Ryzen 5 1600 (płyta-b350), Radeon RX 5600XT, 32GB, Xonar DGX

SpaceTimeAnomaly

Wysłane 2016-07-12 13:47 , Edytowane 2016-07-12 13:48

Kolejny wpadka autopilota Tesli, tym razem bez ofiar śmiertelnych. Link

Jeszcze dużo czasu minie zanim ta technologia będzie się nadawać do publicznego użytku.

thor2k

  • thor2k
  • wiadomość Użytkownik

  • 1343 wypowiedzi

Wysłane 2016-07-14 17:36

Ciekawostka ? Na pewno.
Ze świata nauki ? Jak najbardziej.
A jak dziąła ? tego bym się chciał dowiedzieć bo patrząc na samą zajawkę to wygląda...imponująco. Magnetyczny poduszkowiec ? :-P

[LINK]

straszny

Wysłane 2016-07-18 10:18 , Edytowane 2016-07-18 10:18

to jest ciekawostka ze świata nauki... nie śmiejcie się, tylko wyobraźcie sobie że nie jesteście w tych 10% populacji planety, która ma dostęp do ciepłej, zimnej wody i elektryczności (nie mówiąc o sieci internetu), a mieszkacie na obszarze ze średnią temperaturą 40-45 stopni... 

Klimatyzacja dla świata w epoce globalnego ocieplenia

takie proste a takie ważne dla tych ludzi. 

Asus GL752VW (i7-6700HQ 2.6GHz, 32GB RAM, SSD: SanDisk Ultra 960GB, GPU: GTX960M). Apple iPad Pro 12.9 128GB Wifi+LTE. Apple iPhone X 256GB.

spider_co

Wysłane 2016-07-18 11:11 , Edytowane 2016-07-18 11:17

Coś w tym samym stylu, jak najtańszy mikroskop, który może przysłużyć się w edukacji i do wykrywania wielu chorób w "trzecim świecie" (można uzyskać powiększenie 2000x).

A przy tym niezły recykling.

Admiror, O paries, te non cecidisse ruinis, qui tot scriptorum taedia sustineas!

SpaceTimeAnomaly

Wysłane 2016-07-22 13:24

Policja amerykańska wpadła na ciekawy sposób na dostanie się do iPhone'a zmarłego.

"Funkcjonariusze policji ze stanu Michigan w USA zwrócili się do Stanowego Uniwersytetu w Michigan z prośbą o wydrukowanie modelu palca denata w celu dostania się do danych zapisanych w iPhone. Mogły się one okazać istotne w aktualnie prowadzonej sprawie o morderstwo."

http://www.instalki.pl/aktualnosci/bezpieczenstwo/22881-policja-wydruk...

thor2k

  • thor2k
  • wiadomość Użytkownik

  • 1343 wypowiedzi

Wysłane 2016-07-22 15:10

Nie dodałeś najistotnieszego zdania czy raczej myśli która się przy tej okazji pojawiła.
Mianowicie, jeśli patent się uda to kto lub co powstrzyma tzw. rządzących/służby od "drukowania" tą samą metodą palców żywych ludzi na podstawie posiadanych w setkach różnych baz danych wzorów odcisków palców ?!
Gdziekolwiek użyjesz swojego odcisku palca - władza będzie mogła się tam dostać. \"\olaboga\"

spider_co

Wysłane 2016-07-25 09:47 , Edytowane 2016-07-25 10:00

Nie dla wszystkich globcio okazuje się być złem: długotrwałe badania wskazują, że dla Afryki będzie zbawieniem - Sahel (południowy pas Sahary) coraz bardziej zielenieje.

W Australii powstał ciekawy projekt: Graham - modyfikacja człowieka w celu przeżycia wypadku samochodowego. 8-)

Admiror, O paries, te non cecidisse ruinis, qui tot scriptorum taedia sustineas!

straszny

Wysłane 2016-07-25 12:35 , Edytowane 2016-07-25 14:40

@spider_co
na tym polega globalne ocieplenie - zniknie stabilność klimatu, pewne miejsce zrobią się bardzo ciepłe, inne bardzo mokre, inne bardzo zimne. Problem że najwięcej zrobi się ciepłych i suchych, i wzrosną konstrasty, a nie że w ogóle nie będzie innych. Zresztą zimnych i suchych też będzie dużo więcej niż obecnie. 

Asus GL752VW (i7-6700HQ 2.6GHz, 32GB RAM, SSD: SanDisk Ultra 960GB, GPU: GTX960M). Apple iPad Pro 12.9 128GB Wifi+LTE. Apple iPhone X 256GB.

Lukxxx

  • Lukxxx
  • wiadomość Użytkownik

  • 2102 wypowiedzi

Wysłane 2016-07-26 06:04

Problem w tym, że nie ma czegoś takiego jak stabilność klimatu i nigdy nie było.

skocz

Kto jest online: 0 użytkowników, 246 gości