2016-11-26 20:24
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
7

AOC Q2577PWQ - Nieduże 2K na biurku

Strona 3 - Testy i podsumowanie

AOC Q2577PWQ jest typowym monitorem do zastosowań domowych. Ortodoksyjni graficy i projektanci może będą marudzić ale Kowalski, który chce polatać sobie w sieci, spędzić czas przy ulubionej grze czy ciekawym filmie, będzie na pewno zadowolony. Równomierność podświetlenia matrycy jest na dobrym poziomie (lekka przewaga przejaskrawień przy górnej ramce i dolnych narożnikach, ale w akceptowalnym zakresie), a odzwierciedlenie barwy białej nie wchodzi zbytnio w zimny błękit. Nasycenie barw też powinno zadowolić zwykłego użytkownika komputera, a ustawienie "cieplejszych" odcieni, które ja preferuję dla swoich oczu, jest jak najbardziej możliwe do osiągnięcia.



Przeglądanie fotografii w wysokiej rozdzielczości na AOC Q2577PWQ, to czysta przyjemność. Jeśli nie używamy kamer o rozdzielczości 3K, to zarówno obrazy, jak i filmy w pełnej okazałości zmieszczą się nam między ramkami. Kąty widzenia są standardowe dla matrycy IPS, ale jak widać na zdjęciach, obrazy oglądane nawet ze sporego kąta, nie zmieniają zbytnio swoich odcieni.







Może rozdzielczość 3K jest jeszcze lepsza do pracy przy arkuszach kalkulacyjnych, ale 2K też zupełnie wystarczy. Mała księgowość, organizacja grafików itp. wizualizowane są na sporej powierzchni, a nawet najmniejsze tabelki widać wyraźnie.

Do rozdzielczości 2560 x 1440 świetnie dopasowana jest większość obecnych i nieco starszych tytułów gier, w tym wciąż będąca moim numerem jeden "World of Tanks". Ogólnie lubię strzelanki i AOC Q2577PWQ świetnie się sprawdza w tytułach FPS. Co prawda należy wziąć pod uwagę to, że matryce IPS nie są całkowicie wolne od smużenia, ale nawet w dynamicznych scenach nie zauważyłem jakiś szczególnych śladów rozmytego obrazu. Input lag jest na przyzwoitym, średnim poziomie (około 45 ms) i nie utrudnia sieciowych rozgrywek, choć nie gram w Counter-Strike, a tam może ten parametr byłby bardziej widoczny.




Rozdzielczość 2K świetnie skaluje filmy nagrane w klasycznej rozdzielczości Full HD, a odtwarzane później aplikacją odtwarzającą lub na kanale YouTube. Obraz rozłożony jest na całej powierzchni matrycy, bez drażniących czarnych ramek.


Jeśli faktycznie nie chcecie mieć jakiegoś monstrualnego monitora przed oczami, a cieszyć się wysoką rozdzielczością obrazu i bardzo małą, nie drażniącą plamką pojedynczego piksela, to AOC Q2577PWQ powinien spełnić Wasze oczekiwania. Matryca IPS, cienka ramka ochronna i naprawdę niezłej jakości materiały oraz ciekawy design, to mocne strony tego produktu. W standardzie otrzymujemy pełny zestaw złącz DisplayPort, HDMI, DVI i VGA, choć zamiast tego ostatniego wolałbym jakieś zdublowane, drugie gniazdo cyfrowe. No ale nie jest to klasa Premium, więc trudno mieć w niej wszelkie ekstrasy.

Mimo wszystko dostajemy całkiem sporo, bo monitor wyposażono w hybrydową technologię AOC Flicker Free, regulującą natężenie jasności bez efektu migotania, która wraz z rozdzielczością 2560 x 1440 pikseli Quad HD (QHD), zapewni nam spory komfort pracy i rozrywki.

Szkoda że producent nie daje nam żadnego portu USB (o HUBie już nie wspomnę), które coraz częściej umieszczone "pod ręką", przydaje się w eksploatacji komputera. Za to mamy wewnętrzny zasilacz, co pozwoli nam na łatwe schowanie kabla zasilającego. Przyczepić się można lekko również do przycisków sterowania Menu OSD, które wymagają dość mocnego naciskania, a to potrafi podnieść cały ekran nieco do góry (dzięki wspomaganiu sprężyny).

AOC Q2577PWQ, to całkiem ładny kawałek sprzętu, który łączy w sobie kompromisy miedzy jego możliwościami, ciekawą stylistyką, udogodnieniami, a ceną. No właśnie, a ile trzeba zapłacić za ten produkt? W sieci znajdziemy go w ofercie od kwoty 1240 PLN, a więc całkiem przystępnej, jak za monitor 2K. Do domowych zastosowań będzie on doskonały, zwłaszcza że niektóre renomowane marki każą sobie płacić tyle za urządzenia z matrycą TN.



ZALETY:
- dobra jakość materiałów
- ciekawy design
- cienkie ramki okalające matrycę
- doskonały system zawieszenia i regulacji wysokości ekranu
- proste w obsłudze Menu OSD



WADY:
- brak portów USB (HUB)
- trochę mało precyzyjnie działające przyciski Menu OSD



Podziękowania dla firmy AOC, za udostępnienie sprzętu do testów.

Strona 3 z 3 <<<123