2002-12-23 08:38
Autor: Sebastian Wiśniewski (NetCop)

Athlon XP 1700+ druga młodość

Strona 1 - Athlon XP 1700+

Wstęp
Wprawdzie Athlon XP 1700+ to procesor już nie młody i pierwszy kandydat do odpadnięcia z rynku gdyż jest aktualnie najwolniejszym z produkowanej serii ale ... właśnie rozpoczął swoją drugą młodość. AMD rozpoczęło produkowanie wszystkich procesorów z serii Athlon XP w technologii 0.13 mikrona co wyszło nowym procesorom na dobre.


Testowany procesor w wersji BOX


Procesor w 0.13 mikrona ma innej wielkości rdzeń


wentylator boxowy


Raj dla overclockerów
Nowe procesory mają odblokowany mnożnik, a to oznacza, że teraz sami będziemy mogli sobie go ustawiać pod warunkiem jednak, że płyta główna na to pozwoli.
Nowa technologia, to nowe napięcia. Teraz Athlon XP 1700+ zasilany jest napięciem 1.5V i wydziela zdecydowanie mniej ciepła od wersji produkowanej w 0.18 mikrona.


Mostki L1 nie zostały przepalone (w przeciwieństwie do procesorów w 0.18 mikrona) ale i tak nie musimy niczego rysować


Sprzęt testowy
Płyta główna: Gigabyte 7VAXP (KT400)
Karta graficzna: ATI Radeon 9700 Pro
Pamięć: 256MB DDR PC3000 OCZ
Dysk twardy: WDC 800JB


I jeszcze numer seryjny testowanego egzemplarza


Podkręcamy
Płyta Gigabyte 7VAXP pozwala na zmianę dzielnika ze zworek w zakresie od 5 do 12.5. Nie patyczykując się wiele ustawiłem od razu 12.5 i uzyskałem procesor Athlon XP 2000+. Przy takim ustawieniu system pracował w pełni stabilnie i to do tego bez podnoszenia napięcia.
Więcej na tej płycie z mnożnika nie wycisnę tak więc zabrałem się za podkręcanie magistralą. Wróciłem do ustawień początkowych (x11) i spróbowałem magistrali 166MHz. Niestety nie udało się. Po podniesieniu napięcia o 10% (tyle maksymalnie pozwala płyta) sytuacja dalej była taka sama. Postanowiłem obniżyć mnożnik do 10.5 i, system wstał, zabootował się i pracował stabilnie. Po obniżeniu napięcia do 5% wciąż system był stabilny.


Mnożnik 12.5 i magistrala 133


Mnożnik 10.5 i magistrala 166


Postanowiłem poszukać magistrali 200MHz. Komputer zabootował się przy ustawieniach 8x200 lecz nie startował systemu. Gigabyte nie oferuje dzielnika PCI 1/6, a bez niego przy FSB 200, PCI pracuje na 40MHz i tu jest problem. Dysk nie wyrabia przy takim taktowaniu.

Wyniki
Ostatecznie musiałem zadowolić się ustawieniami 12.5x133 i 10.5x166 co oczywiście nie jest szczytem możliwości procesora. Pokazuje jednak jego potencjał i gdy na ruszt wezmą go rasowi overclockerzy to jestem przekonany, że wycisną z niego dużo więcej (przy odpowiedniej płycie głównej).


Za każdym razem pamięci były ustawiona na DDR333 jednak tylko praca synchroniczna daje dobre efekty


Oczywistym jest, że największe korzyści uzyskamy przy ustawieniu magistrali 166MHz ze względu na możliwą, synchroniczną pracę procesora i pamięci.

Temperatura
Za Athlonami ciągnie się zła sława mocno grzejących się procesorów. Obiegowa opinia mówi, że procesory Intel są chłodniejsze. Trzeba ją będzie zmienić. Procesory Intela były chłodniejsze !


Niska temperatura robi ogromne wrażenie.

Mimo zastosowania typowego BOXowego coolera i obciążenia procesora do maksimum przy magistrali 166MHz nie udało się przekroczyć 40C. Wynik naprawdę imponujący.

Podsumowanie
Wspaniały ruch AMD powinien spowodować poprawę jego wizerunku w temacie opinii o wydzielaniu ciepła przez procesory Athlon XP. Również overclockerzy będą bardziej zadowoleni. Odblokowany mnożnik, świetne możliwości podkręcania, bajecznie niska cena, bardzo niskie temperatury pracy, to wszystko powoduje, że procesor otrzymuje od nas zasłużony znak jakości.
Muszę się jednak podzielić jedną obawą. Otóż odblokowany mnożnik daje pole do nadużyć przez nieuczciwych sprzedawców. Jeśli Athlona XP 1700+ ustawimy tak jak Athlona 2000+ i zaplombujemy obudowę, to niestety nie ma możliwości rozpoznania jaki procesor znajduje się w komputerze. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że takie praktyki nie będą miały miejsca.
Dla procesora Athlon XP 1700+ wykonanego w technolgii 0.13 mikrona


Sprzęt do testów dostarczyła firma Action z Poznania

Strona 1 z 1 1