2011-12-01 20:56
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
27

Cooler Master CM 690 II Advanced

Strona 1 - Wygląd 1

Czy dobra obudowa musi kosztować majątek? Czy za około 400 złotych mamy szansę dostać coś zarazem funkcjonalnego, jak i porządnie wykonanego i spełniającego dzisiejsze wymagania sprzętowe? Oferty sklepów internetowych są przeogromne, ale ciężko tam dotknąć i dokładniej obejrzeć egzemplarze, które przyciągnęły nasz wzrok swoim wyglądem. Jedni wolą odważne, geometryczne kształty, inni preferują pełny ascetyzm w prostych formach, bez świecidełek. Czy można znaleźć coś, co choć trochę zbliży gusta jednych i drugich?
Myślę, że takim produktem może być obudowa znanej chyba wszystkim firmy Cooler Master, która niemal dwa lata temu pokazała światu model CM 690 II Advanced. Teraz firma zapowiedziała lekkie odświeżenie tego modelu w wersji z portem w standardzie USB 3.0. To świetny czas do przypomnienia sobie o starszej odsłonie z portami 2.0, której cena zaczyna w sklepach spadać szykując miejsce na nową ofertę, co może być świetną okazją do nabycia ciekawej, firmowej obudowy. Przyjrzyjmy się jej zatem...
CM 690II skonstruowana została z myślą o graczach i miłośnikach zabaw w domowy overclocking, stąd niemal całość jej poszycia zaopatrzona została w przewiewne siatki (mesh) i otwory wentylacyjne. Wygląd zewnętrzny CM 690 II jest spokojny, ale "niklowane" wstawki i zaokrąglone krawędzie nadają jej nowoczesności. Do nas trafiła wersja z gniazdami USB 2.0, a więcej o niej możemy się dowiedzieć już z samego opakowania.


Siatkowy front otrzymał cztery zatoki 5.25-cala i wlot dla wentylatora 140mm (1200 RPM / 19 dBA), który podświetlany jest na niebiesko. Jednak jeśli komuś to nie odpowiada, może wyłączyć podświetlenie LED przyciskiem na górnym panelu I/0.



Przewiewna góra obudowy kryje w sobie kolejny element wentylacji, czyli duże "okno" z wentylatorem 140mm (bez podświetlenia), stację dokującą dla dysków z interfejsem SATA i panel I/0, na którym prócz wspomnianego wyłącznika podświetlenia LED frontowego wentylatora, znajdziemy jeszcze porty USB 2.0 x 2 , eSATA x 1 i gniazda audio (ze wsparciem HD / AC97 audio).




Nowsza wersja z USB 3.0 ma nieco inny rozstaw przycisków na panelu I/O




W bocznej pokrywie znajdziemy dwa kolejne miejsca dla dwóch opcjonalnych wentylatorów (80, 92, 120mm).


Druga strona również otrzymała otwór wentylacyjny z możliwością montażu wentylatora 80mm. Jego zadaniem miałoby być bezpośrednie chłodzenie płyty głównej w okolicy gniazda procesora.




Również dół obudowy stanowi element chłodzenia. Jego przednia część, to w zasadzie spory otwór z siatką przeciwpyłową, gotowy na przyjęcie kolejnego opcjonalnego wentylatora, natomiast tylna część przeznaczona jest do instalacji zasilacza. Dla tego miejsca również przewidziano filtr przeciwpyłowy, a znajdziemy go w kartoniku z dodatkowym wyposażeniem.



Zwróćmy uwagę na nóżki obudowy. Z przodu zamontowano miękkie, piankowe stopki, natomiast z tyłu przygotowano prawdziwe gumowe "zderzaki", potrafiące stabilnie utrzymać duży ciężar, zapobiegać przypadkowemu przesunięciu obudowy i jednocześnie absorbuje wszelkie wibracje "z" i na obudowę.
Skoro już wspomniałem o wyposażeniu dodatkowym, to nadmienię, że CM 690 Advanced ma ich sporo. Prócz standardowego kompletu wkrętów, głośniczka, opasek do spinania kabli i frontowej zaślepki dla np. czytnika kart lub napędu FLOP, znajdziemy tam szyny do montażu dysków/napędów oraz specjalny "stelaż" do dodatkowego chłodzenia strefy zajmowanej przez karty graficzne. Bliżej o tej części napisze trochę dalej.


Tył otrzymał wentylator 120mm (1200 RPM / 17 dBA), otwory na węże chłodzenia wodnego i coś, czego inne obudowy zazwyczaj nie mają, a mianowicie dodatkowe pionowe wycięcie zaślepione "śledziem", pomocne w... na przykład montowaniu kolejnego nadmuchu. Obok niego konstruktorzy umieścili podłużne otwory dla wspomnianego stelażu. Zasilacz montujemy na dole.



Zanim zajrzymy do środka, rzućmy jeszcze okiem na podstawowe specyfikacje techniczne:

Strona 1 z 3 123>>>