2016-07-05 16:52
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
2

Cooltec Antiphon QTO1

Strona 1 - Wygląd 1

Firma COOLTEK rzadko jest wymieniana na forach Internetowych, kiedy ktoś poleca komuś obudowę do jego nowego komputera. Teraz przy ogromnej ilości marek, submarek, brandów, trudno wyłapać nowości, a co dopiero przejmować się przywiązaniem do producenta. Dziś jednak chciałbym zwrócić Waszą uwagę na jeden ze świeższych projektów Coolteka, a mianowicie model Antiphon (QT01), bo to jest na pewno obudowa wyróżniająca się z tłumu konkurentów. Może nie wyróżnia się wyglądem, bo to propozycja dla zwolenników rozwiązań typu "klapka" oraz ascetycznego umiaru, ale rozwiązania w niej zawarte przypadną do gustu każdemu użytkownikowi, który szuka ciszy.



W środku otrzymamy sporo dodatkowego wyposażenia w postaci szyn dla dysków SSD/HDD, wkrętów, taśm mocujących i kabla zasilania płyty głównej 8-pin.

Jak już widać na opakowaniu, przekreślona ikona głośnika ma sugerować, że nasz nowy zakup należy do grupy obudów typu "Low Noise", a więc znajdziemy w nim rozwiązania tłumiące szumy pracy podzespołów komputera.

Antiphon to klasyczna konstrukcja ATX ze stalowym szkieletem i poszyciem oraz dodatkami aluminium. O gustach sie nie dyskutuje, więc ocenę wyglądu pozostawiam Waszym indywidualnym odczuciom, ale ja osobiście lubię taki monolityczny styl z małą ilością elementów dekoracyjnych.
Dużą klapkę standardowo otwiera się na lewo, ale jeśli ktoś chciałby otwierać ją w drugą stronę, można to łatwo zmienić. W górnej części frontu umieszczono panel I/O z przyciskiem Power, Reset, dwoma portami USB 3.0 i audio oraz małymi diodami LED.


Klapkę przytrzymują magnesy, więc otwiera się ona przyjemnie łatwo. Od razu zauważymy, że wewnętrzna strona klapki pokryta jest bitumiczna matą tłumiącą, której zadaniem jest redukcja szumów generowanych przez dwa fabrycznie montowane wentylatory 120mm.

Producent naprawdę solidnie podszedł do tematu problemu z zaciąganym przez wentylatory kurzem. Cały front, łącznie z zaślepkami zatok 5.25-cala, to jeden spory filtr przeciwpyłowy. Jeśli nie zapełnimy wszystkich trzech zatok napędami lub panelami sterującymi, to dzięki systemowi zatrzasków, możemy szybko zdemontować zaślepkę i łatwo ja oczyścić z kurzu. Podobnie jest z głównym filtrem osłaniającym białe wirniki wentylatorów (będzie z czasem co czyścić).





Na samym dole frontu producent umieścił trzystopniowy przełącznik pracy wentylatorów. Możemy więc wybrać pracę z minimalnymi obrotami (L) lub najwyższymi (H), albo skoro ma być cicho, zupełnie je wyłączyć (S).


Wibracje to również źródło hałasu, więc konstruktorzy przygotowali dla nas solidne podstawki na spodzie obudowy, dodatkowo wykładając je miękkim, absorbującym drgania materiałem. Pomyślano również o zabezpieczeniu wlotu powietrza dla zasilacza, by nie zaciągał do swojego wnętrza kłaczków wszędobylskiego kurzu. Niestety muszę trochę skrytykować sposób jego montażu, bo w zasadzie jest on umieszczony tam na stałe... To znaczy, jeśli się uprzemy, wymontujemy siateczkę z kilku uchwytów, ale w tym celu musimy cały komputer położyć na boku, bo w zasadzie trzeba użyć do tego obu rąk. Nie jest to niestety wygodne rozwiązanie. Nawet do zebrania nieczystości odkurzaczem, trzeba będzie dość mocno przechylić cała obudowę.


Tył to klasyczne rozwiązanie z zasilaczem na dole. W standardzie otrzymujemy trzeci, biały wentylator 120mm oraz wyjście dla przewodów wodnego chłodzenia.

Strona 1 z 3 123>>>