2012-12-03 19:35
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
21

Noctua - Nowa seria wentylatorów NF-A14 i NF-A15

Strona 2 - Wygląd 2

Kolejny model Noctua NF-A14 FLX to już wentylator dla tych, którzy poszukują zarówno wydajności, ale przewidują, że ich komputer może być czasem wyciszany. Otóż jeśli podłączymy FLX do źródła zasilania, jego wirnik osiągnie szybko maksymalną prędkość 1200 RPM (19.2 dBA), co przełoży się na wysoki przepływ powietrza (115.5 m3/h). Opakowanie równie ekskluzywne, jak u poprzednika.




W zasadzie ULN oraz FLX, to bliźniacze jednostki i wizualnie nie różnią się od siebie w żadnym detalu. Jedyne różnice ukryto w silniku i w wyposażeniu dodatkowym.



Prócz przedłużacza i przejściówki MOLEX/3-pin znajdziemy tam dwa oporowe reduktory obrotów, spowalniające nam wirnik do 1050 (16.4 dBA) i 900 RPM (13.8 dBA).




Za to model NF-A15 PWM jest już prawdziwą ciekawostką i odmianą w porównaniu z poprzednikami. Już sama jego nazwa sugeruje, że mamy do czynienia z wentylatorem klasy 150 milimetrów, choć tak naprawdę jest to nadal 140-ka, ale w specyficznej ramce. Produkt ten nazwałbym nawet swoistym kameleonem, bo jego dziwaczna konstrukcja ramki ma z jednej strony 150mm, z drugiej 140mm, a otwory montażowe są rozstawione w klasie... 120mm.
Ta konstrukcja stworzona jest dla "leniuchów", którzy pozostawiają automatyce płyty głównej wybór, czy nasz sprzęt potrzebuje w danym momencie wydajności chłodzenia, czy też przyniesie ulgę naszym uszom, kiedy procesor i karta graficzna będą się nudzić nie produkując mas wysokich temperatur.


Mimo 15-ki w nazwie wirnik wentylatora jest identyczny, jak w dwóch poprzednich produktach i pracuje niemal z takimi samymi parametrami, jak model FLX. Jego maksymalne obroty, to również 1200 RPM (19.2 dBA), które można zredukować za pomocą opornika z zestawu do cichszych 900 RPM (13.8 dBA), a resztę pozostawić automatyce, która minimalnie może "wycisnąć" z niego zaledwie 300 RPM. O precyzyjną pracę wentylatora zadba autorski układ zasilania silnika NE-FD1, wchodzący w skład technologii Smooth Commutation Drive (SCD).




W zestawie znajdziemy jeszcze przedłużacz i rozgałęźnik pozwalający dopiąć nam pod jedno gniazdo 3-pin na płycie dwa wentylatory. Jak widać Noctua podchodzi do każdego produktu bardzo indywidualnie, próbując przystosować się do potrzeb klienta.



Dzięki specyficznej budowie ramki (rozstaw śrub 120mm, przewężenia boków), można ją bez trudu dopasować do otworów w naszej obudowie, jak również nie powinny przysporzyć spinkom mocującym wentylator na coolerach.




Strona 2 z 3 <<<123>>>