2012-04-04 20:14
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
15

Noctua NH-L12

Strona 1 - Wygląd 1

Coraz większa moc obliczeniowa dzisiejszych wielordzeniowych procesorów wiąże się się ze sporą ilością wydzielanego ciepła, które trzeba jakoś odebrać z układu i rozproszyć do otoczenia. Inżynierowie głowią się więc, jak to zrobić i budują coraz większe i wydajniejsze coolery, które niejednokrotnie wypełniają większą część obudowy (jak np. u mnie). A co, jeśli chcemy zbudować mały komputer ale z procesorem, który pozwali nam pograć lub szybko przekonwertować materiał wideo? Czy musimy być skazani na "box'owy" zestaw mający szanse zmieścić się w obudowie o wysokości około 8.5 cm, podnoszący efekt cieplarniany na ziemi i zapewnia przykre doznania dla naszych uszu?
Otóż nie, bo są firmy, które specjalizują się w tego typu systemach chłodzenia CPU. Między innymi jest wśród nich dobrze nam znana Noctua, która niedawno pokazała światu model coolera NH-L12 przeznaczony do obsługi procesorów zarówno w standardowych PC-tach, Barebone jak i w stacjach HTPC.
Wydawać by się mogło, że mały cooler musi mieć małe pudełko, a tutaj proszę, niespodzianka. Kartonik tego modelu wielkością może zawstydzić zestawy biurkowych głośników 2.0, a w jego wnętrzu z luzem zmieszczą się dwie pudełkowe wersje Phenomów z coolerami.


Noctua zawsze bogato wyposaża swoje produkty, stąd i spore opakowanie akcesoriów do montażu na gniazdach płyt głównych z uchwytami AMD i Intel (stanowi jednocześnie zabezpieczenie od coolera od góry). Prócz uchwytów w zestawie otrzymamy jeszcze instrukcję obsługii (osobna dla AMD i Intela), komplet wkrętów i silikonowych kołków do montażu wentylatora w obudowie (to nie pomyłka), przedłużki L.N.A. redukujące obroty wentylatorów, pastę termoprzewodzącą NT-H1 i metalowe, naklejane logo firmy. Reszta przestrzeni w pudełku wypełniają papierowe profile otulające delikatny, aluminiowy radiator i śmigła wentylatorów.




Po wyciągnięciu NH-L12 z pudełka może nasunąć się nam pytanie: "to ma się nam zmieścić w małej obudowie HTPC?" Cooler wydaje się dość duży, a to za sprawą dwóch fabrycznie zamontowanych na nim wentylatorom - jednym 120mm i jednym 92mm. Noctua dała nam po prostu możliwość szerokiego zastosowania tego produktu.
Wyżej wspomniałem, że w wyposażeniu dodatkowym coolera otrzymamy komplet wkrętów i kołków do montażu w obudowie, bo jeśli będziemy chcieli zastosować go w małej obudowie, wystarczy ściągnąć 120-kę z wierzchu radiatora, pozostawiając 92-kę do wymuszania ruchu powietrza. W ten sposób maksymalna wysokość coolera wyniesie 66mm, co pozwoli umieścić go w niskim lub wąskim komputerze.


Pozostały wiatrak będzie więc można wykorzystać do opcjonalnego przewietrzania jego obudowy (bądź innego PC-ta). Jeśli natomiast z czasem zmienimy komputer i będziemy potrzebować większego nadmuchu, wtedy za pomocą bardzo fajnie zaprojektowanych spinek szybko umiecimy NF-F12 PWM spowrotem na 50-ciu płatkach aluminium.






Ten czarny klin służy do zabezpieczenia czterech rur HeatPipe przed ich wygięciem podczas transportu, więc należy go przed zamontowaniem chłodzenia usunąć.



Strona 1 z 4 1234>>>