2019-07-16 20:12
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
3

Noctua NH-U12A

Strona 1 - Wygląd

Co można jeszcze poprawić w produktach niemal doskonałych? Ano okazuje się, że w przypadku austriackiej firmy Noctua, wciąż się da udoskonalić to, co większość z użytkowników miała już za super produkt. Dokładnie chodzi tutaj o cooler schładzany powietrzem w wydaniu NH-U12S, który teraz zastępowany jest przez najnowsze "dziecko" w "120 milimetrowym" rozmiarze, czyli NH-U12A (to już piąta generacja konstrukcji typu U12) . Po co on powstał?
Niektórzy z nas naprawdę potrzebują sporej wydajności chłodzenia, a niektórzy z nas po prostu lubią, gdy ich procesor pracuje niemal z pokojową temperaturą, co przekłada się na leniwe obroty wentylatorów, a to znów na cudowną dla ucha ciszę pracy komputera. Stąd sporo klientów kupowało wielkie modele serii "140", ale one nie zawsze mieściły się na płytach głównych, albo we wnętrzu obudów. Dlatego właśnie powstał model NH-U12A, ponieważ ma on zapewnić wydajność niemal zbliżoną do większych "braci", pozostając jednak w bardziej kompaktowych rozmiarach.
Noctua U12A w porównaniu do NH-U12S zapewnia o 37 procent większą powierzchnię oddawania ciepła, co w połączeniu z siedmioma rurami gazowymi HeatPipe (czternaście końcówek transportujących ciepło do aluminiowego radiatora) i dwoma wydajniejszymi wentylatorami NF-A12x25, pozwala uzyskać wspomnianą, wysoką wydajność schładzania układów CPU. Chociaż Noctua oficjalnie w swoich specyfikacjach nie podaje maksymalnej wartości TDP dla obsługiwanych CPU, to możemy spokojnie zakładać, że model ten podoła wszystkich procesorom z najwyższymi modelami włącznie, na podstawki Intel LGA1150, LGA1151, LGA1155, LGA1156, LGA2011, LGA2066 i AMD AM4, AM3 (+), AM2 (+), FM1 oraz FM2 (+).


Opakowanie NH-U12A jest tradycyjne dla produktów Noctuy i w solidnej paczce prócz w pełni gotowego do pracy schładzacza, otrzymamy bogaty zestaw dodatków w postaci systemów mocowania SecuFirm2 dla gniazd Intel i AMD, długi, metalowy "śrubokręt" do montażu radiatora, pastę termoprzewodzącą NT-H1, 4-pinowy kabel przedłużający-PWM, metalową naklejkę z logo Noctuy oraz dwa adaptery niskiego poziomu hałasu (kabelki oporowe L.N.A).





Jak wspomniałem, cooler po wyjęciu z opakowania gotowy jest do bezpośredniej pracy na procesorze. Wystarczy tylko zmienić oryginalny system mocowania na ten z zestawu, posmarować promiennik CPU pastą, podłączyć końcówki zasilania wentylatorów do płyty i już możemy się cieszyć cichą i wydajną pracą nowego schładzacza.






W starszych modelach coolerów, Noctua mocowała aluminiowe finy radiatora metodą "na wcisk", co stanowiło trwałe, ale nie do końca dokładne połączenie z miedzianymi rurakami wymienników Heatpipe. Teraz są one lutowane do nich, co stanowi silne i dobrze przewodzące ciepło połączenie, które ma wpływ na ogólną wydajność schładzacza. Dzięki lekkiemu skierowaniu radiatora w jedną ze stron, uzyskano efekt mniejszej możliwości kolizji z modułami pamięci RAM.


Strona 1 z 3 123>>>