2012-10-09 15:33
Autor: Krzysztof Wołk (flick)
1402

Nowy iPad

Strona 1 - Recenzja

Nowy iPad nie jest produktem rewolucyjnym – to ewolucja. Czym się różni od swojego poprzednika? Otóż nastąpiła aktualizacja sprzętu, który ma wpływ na ogólną wydajność tabletu. Nowy iPad, nie różni się swoim wyglądem od iPad’a 2. Jedyna różnica jaka zaszła, choć niezauważalna na pierwszy rzut oka jest taka, że nowy iPad jest nieco grubszy i troszkę cięższy od swojego poprzednika. Tablet też posiada wsparcie dla LTE, lecz niestety tylko na terenie USA i Kanady. Posiada też szybszy procesor A5X, który zastąpił wcześniejszy A5, który zapewnił płynność działania, nawet w ekstremalnie dużej rozdzielczości ekranu, jaki oferuje Retina Display. 512MB pamięci RAM zostało zastąpione 1GB.



Nowy iPad można kupić w dwóch wersjach. Pierwsza z nich wyposażona jest jedynie w WiFi, natomiast druga oprócz WiFi posiada także modem GSM. Wersję z modemem można poznać po czarnej krawędzi w górnej tylnej części tabletu, co widać na zdjęciu poniżej.





Najnowszy tablet marki Apple ma 241,2 mm wysokości, 185,7 mm szerokości oraz 9,4mm grubości. Jego masa wrosła do 652g dla wersji z samym WiFi oraz do 662g dla wersji z WiFi oraz modemem GSM. W iPadzie znajdziemy także moduł GPS, lecz występuje on jedynie w wersji 4G.

Każdą z wersji urządzenia można zakupić z 16GB, 32GB lub 64GB pamięci. Do testów otrzymaliśmy tablet z 3G i 16GB pamięci.

Sercem urządzenia jest zaprojektowany na zamówienie, energooszczędny i wydajny czterordzeniowy procesor. Pomimo wydajnych komponentów tablet pozwala na 10 godzin ciągłej pracy z WiFi lub 9 godzin pracy w sieci z użyciem GSM.

Nowy iPad posiada lepszą kamerę od swojego poprzednika. Zainstalowany z tyłu iSight posiada 5-megapikseli, autofokus oraz funkcje wykrywania twarzy. W trybie nagrywania wideo działa stabilizacja obrazu. Z przodu zainstalowana jest kamera FaceTime, która potrafi robić zdjęcia w jakości VGA oraz nagrywać wideo z częstotliwością 30 klatek na sekundę. Nowy iPad pozwala także dodawać geoznaczniki do fotografii. Jakość zdjęć pozostawiam bez komentarz, ponieważ celowo wszystkie zdjęcia tej recenzji zostały wykonane właśnie Nowym iPad’em. W kiepskich warunkach oświetleniowych pojawia się dość widoczny szum. Aparat także nie radzi sobie, gdy fotograf wykona choć najdelikatniejszy ruch aparatem. Zdjęcia można wykonywać nie tylko za pomocą wyświetlacza dotykowego, ale także przyciskiem zwiększającym głośność.

Nowy iPad posiada także 30stykowe złącze dokujące, gniazdo słuchawkowe 3,5mm, wbudowany głośnik oraz mikrofon. Wbudowano w niego także akcelerometr, czujnik oświetlenia zewnętrznego, żyroskop oraz cyfrowy kompas.



Największą nowością jednak jest nowy wyświetlacz Retina. Pomimo, że ma tylko 9,7” to jego rozdzielczość wynosi aż 2048x1536 pixeli, co znacznie wyprzedza konkurencję, jaką jest Samsung Galaxy Tab 10.1 i Asus Transformer, które działają w rozdzielczości 1280x800. Choć wydawać by się mogło, że taka rozdzielczość nie jest potrzebna lub wręcz przeszkadza, to jedna widać różnice nawet gołym okiem. Zawartość stron WWW czy okna aplikacji są automatycznie skalowane do większej rozdzielczości, dzięki czemu wyglądają bardzo wyraziście. Nie sposób dostrzec pojedynczych pixeli. Kolosalną różnicę widać przy zdjęciach wysokiej rozdzielczości czy nowych grach jak np. NOVA 3. Jakość obrazu generowanego przed nowy tablet jest zauważalnie lepsza. Jednak nie wydaje mi się by posiadacze iPad’a 2 mieli powody by zmieniać swój obecny sprzęt. Kąty widzenia są również rewelacyjne, praktycznie pod każdym kątem obraz jest jasny i kolorowy. Jasność ekranu także jest na wysokim poziomie, jednak w słoneczne dni nawet to nie pomaga. Lustrzana powłoka ekranu sprawia, że refleksy uniemożliwiają pracę na tym sprzęcie. Tablet prezentowany na zdjęciach posiada naklejoną powłokę antyrefleksyjną, dlatego też jest matowy. Podobnie jak i w innych produktach Apple’a barwy na wyświetlaczu nie są realistyczne, ponieważ są bardzo żywe i nasycone. Choć nie są naturalne to sprawiają bardzo dobre wrażenie wizualne dla użytkownika.





Klawiatura ekranowa jest wygodna w użytkowaniu. Przede wszystkim posiada duże przyciski zarówno w poziomie jak i pionie, które są od siebie oddalone, ale także ekran jest dość czuły.





Niewygodnie wprowadza się natomiast tekst z polskimi znakami, ponieważ aby taki znak wprowadzić należy przycisk chwilę przytrzymać, aby pojawiła się lista alternatyw. Nawet już wprawiony pisarz straci na tą niedogodność trochę czasu.



Gestem rozsuwania klawiaturę można podzielić na dwie mniejsze. Teoretycznie trzymając tablet w oburącz można wtedy pisać na nim kciukami. Moje kciuki niestety były za krótkie, ale może komuś się uda.




Aby wygodnie na tym urządzeniu wprowadzać tekst potrzebny jest jeszcze jakiś stojak albo podpórka, aby tablet nie leżał płasko. Tutaj Apple pomyślało o osłonie, która zmienia się w stojak i podpórkę o nazwie SmartCover. Widoczna jest ona na zdjęciach i nie wchodzi w skład zestawu z iPadem.





Nie można też niczego zarzucić jakości dźwięku, jaki wydobywa się z tabletu. Jest czysty i dość głośny, jak na tego typu urządzenie. Nie słychać żadnych zakłóceń nawet przy maksymalnej głośności. Pasmo przenoszenia wynosi od 20 Hz do 20 000 Hz, obsługiwane formaty audio to HE-AAC (V1 i V2), AAC (od 8 do 320 Kb/s), Protected AAC (ze sklepu iTunes Store), MP3 (od 8 do 320 Kb/s), MP3 VBR, Audible (formaty 2, 3 i 4, Audible Enhanced Audio, AAX i AAX+), Apple Lossless, AIFF i WAV. Co więcej urządzenie potrafi emitować dźwięk w formacie Dolby Digital 5.1 (pass-through) przez przejściówkę cyfrowego AV firmy Apple (sprzedawaną osobno).

Niewątpliwą zaletą wyświetlacza Retina jest to, iż oglądanie filmów o rozdzielczości 1080p stało się faktem. W katalogu iTunes znajdziemy teraz materiały w odpowiedniej rozdzielczości oraz zdjęcia o rozdzielczości 19megapikseli. Wszystko działa bardzo płynnie. Obsługiwane formaty wideo to wideo H.264 do 1080p przy 30 klatkach na sekundę, High Profile, poziom 4.1, z dźwiękiem AAC-LC do 160 kb/s, dźwięk stereofoniczny 48 kHz w formatach .m4v, .mp4 i .mov; wideo MPEG-4 do 2,5 Mb/s, 640 na 480 pikseli, 30 klatek na sekundę, Simple Profile z dźwiękiem AAC-LC do 160 kb/s na kanał, 48 kHz, dźwięk stereofoniczny w formatach .m4v, .mp4 i .mov; Motion JPEG (M-JPEG) do 35 Mb/s, 1280x720 pikseli, 30 klatek na sekundę, dźwięk w formacie .wav, dźwięk stereo PCM w formacie .avi. To jednak nie wszystko, dzięki odpowiednim przejściówkom obraz z iPad’a można przekazywać na rzutnik bądź telewizor. Obsługiwane są formaty 576i i 480i. Nowy iPad doskonale spisuje się także podczas oglądania materiałów umieszczonych w sieci np. w serwisach Vimeo czy YouTube. Mimo braku flasha, QuickTime zajmuje się wyświetlaniem tego typu materiałów.







Obudowa tabletu prezentuje się rewelacyjnie na pierwszy rzut oka. Front tabletu pokryty jest szkłem Gorilla Glass odpornym na zarysowania.





W górnej części znajduje się kamera Face Time, oraz w dolnej części jedyny przycisk, po którym można już z daleka rozpoznać specyficzny design firmy Apple.





Z tyłu obudowy znajdziemy kamerę iSight oraz informacje o iPad’zie.





Tył wykonany jest z aluminium, które niestety mimo dobrego wyglądu jest mało odporne na zarysowania. Zwykłe okruszki pozostawione na blacie stołu sprawiły, że aluminium trwale się porysowało. Na zdjęciach warto przypatrzeć się jednemu z narożników, znacząco został on starty od zwykłego noszenia w plecaku.
Na dolnej krawędzi obudowy umiejscowiono konektor dokujący oraz głośnik.




Na górnej włącznik oraz wyjście słuchawkowe.



Na prawej suwak wyciszający dźwięki oraz dwa guziki regulujące głośność.



Po stronie lewej znajduje się port na kartę micro SIM.

Na Nowym iPadzie nie zainstalowano jeszcze oczekiwanego systemu iOS 6. Znajduje się na nim iOS w wersji 5.1, lecz nie posiada on obsługi Siri. Za to wbudowano dyktafon. Standardowo wgrane są następujące aplikacje:
Safari – przeglądarka stron www
Mail – klient pocztowy
iBooks – sklep z e-bookami
Zdjęcia – przeglądarka zdjęć
FaceTime – wideoczat
Mapy – program umożliwiający nawigację
Kiosk – zawiera wszystkie zakupione subskrypcje na prasę
iMessage – komunikator dla użytkowników iPhone, iPad lub iPod
Kalendarz – zapisywanie spotkań i innych ważnych dat
Przypomnienia – żeby nie zdarzyło się niczego zapomnieć
Kontakty – spis kontaktów, umożliwia zapisanie wszelkich możliwych danych o osobach
AppStore – sklep z aplikacjami
iTunes – odtwarzacz multimediów, a także sklep z filmami i muzyką
Muzyka – odtwarzacz muzyczny
Wideo – odtwarzacz filmów
YouTube – umożliwia wyszukiwanie i przeglądanie wideo w serwisie YouTube
Notatki – pozwala na notowanie ważnych informacji
Game Center – gry online
Photo Booth – tworzenie zwariowanych autoportretów
Kamera – robienie zdjęć i kręcenie filmów

Moim zdaniem Nowy iPad to najlepszy dostępny tablet na rynku. Nie chodzi mi nawet o sam sprzęt, ale także o system operacyjny, który jest już dojrzały i dopracowany. Co więcej jest on po prostu dobry. Minimalistyczny design, dobra wydajność, rewelacyjny wyświetlacz w technologii IPS, wytrzymała bateria, dobra jakość dźwięku, możliwość nagrywania filmów Full HD, szybki Internet mobilny, GPS oraz iCloud to niewątpliwe zalety nowego tabletu. Niestety nie jest to urządzenie idealne. Przede wszystkim nie jest zgodne z żadnymi ogólnie przyjętymi standardami (chyba, że dokupimy odpowiednie przejściówki), brakuje m.in. USB, czynnika kart SD, obsługi Flash’a. Niektóre filmy trzeba konwertować, a brak lampy błyskowej bardzo ogranicza możliwości dobrego aparatu fotograficznego. Wadą też jest cena, szczególnie, że zawartość pudełka jest równie minimalistyczna jak i design urządzenia. Niestety tył obudowy jest za delikatny.


Strona 1 z 1 1