2016-08-12 21:45
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
2

Sharkoon SharkZone K20 i K30 - podświetlane klawiatury

Strona 4 - Sharkoon SharkZone K30 - Testy

Czas podłączyć klawiaturę Sharkoon SharkZone K30 do komputera. Tutaj również bez problemu system Windows 10 przydzieli jej wszystkie podstawowe sterowniki, a niektóre funkcje uruchamiane przez kombinacje klawiszy, jak sterowanie multimediami czy jasnością podświetlenia (100%, 50%, pulsujące lub można je wyłączyć), działają bez zarzutu. Tutaj zaznaczyć muszę, że model K30 ma tylko jeden kolor podświetlenia (zimno biały, lekko wpadający w błękit).


Po zgaszeniu światła, podświetlona klawiatura zaczyna dość mocno świecić. Na szczęście mamy do dyspozycji regulację jej intensywności iluminacji. W tym modelu przerwy miedzy klawiszami świecą trochę jaśniej, niż w K20-ce. Dość fajnie prezentuje się podświetlone Logo serii.




Oprogramowanie klawiatury jest w zasadzie intuicyjnie proste, a jedynie komponowanie ustawień makr i profili, może przyprawić nieco kłopotów osobom nie znającym języka angielskiego. Do dyspozycji mamy 128 kB wbudowanej pamięci.





Co do walorów użytkowych... Klawisze o wysokim profilu są wygodne w użyciu, ale wyraźnie głośniejsze, niż w modelu K20. Dokładność membranowego zawieszenia jest zadowalająca, a takie udogodnienia, jak wyłączanie klawisza WIN (zarówno z programu, jak i skrótu klawiszy), ułatwiają życie. Trudno mi powiedzieć, czy producent zastosował w K30 ten sam typ zawieszenia, co w poprzednim modelu, bo choć podaje również 10 milionów cykli bezawaryjnej pracy kluczy, to mam wrażenie, że to dwa zupełnie inne produkty. Klawisze chodzą z nieco większym oporem i jak wspomniałem, są wyraźniej "klikające".
Za to bardzo fajna jest spacja, szczególnie jeśli dość dużo gramy w "wyścigówki" samochodowe i wspomagamy się w drift’cie hamulcem "ręcznym". Po prostu trudno w niego nie trafić. Niektórzy mogą narzekać na wąski Enter, ale to już chyba standard w nowoczesnych klawiaturach (w mechanicznej Ozone StrikePRO mam to samo). Trzy duże przyciski zmiany profili też mogą okazać się pomocne, a przełączniki makr umieszczono w intuicyjnym dla nich miejscu, a więc na lewym boku urządzenia.

Strona 4 z 5 <<<12345>>>