2014-02-14 14:48
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
3

SilentiumPC FERA 2 HE1224

Strona 3 - Podsumowanie

Zanim podsumujemy naszą znajomość z coolerem SilentiumPC FERA 2 HE1224, musimy przekonać się, co on potrafi i jakie korzyści może nam zaoferować. Jak wspominałem na początku, model ten może być dla nas alternatywą ucieczki z BOXowego systemu chłodzenia, więc z takim właśnie "chłodziwem" będę go porównywał.


Jako cooler BOX służyć będzie mój zestawowy schładzacz od czterordzeniowego procesora Core i5 3570K, który nie miał do tej pory okazji popracować na dobre w moim komputerze, bo od razu zastąpiła go Noctua NH-D14. No ale to szlachetne chłodziwo, jest ponad trzykrotnie droższe od bohatera dzisiejszej recenzji, więc nawet nie będę próbował go zestawiać. Kiedy na procesorze zagościło boxowe maleństwo, dopiero przekonałem się, ile zyskuje się wybierając bardziej rozbudowany system chłodzenia.

Platforma testowa:
procesor - Intel Core i5 3570K
płyta główna - Gigabyte GA-Z77X-UD3H
pamięci - 8 GB Kingston Predator DDR3 1866 MHz 1.65V
karta graficzna - Gigabyte Radeon R9 280X OC WindForce X3
obudowa - Cooler Master ATCS 840
dyski - dyski HDD – systemowy: SSD Adata SX900 128GB, magazyny: Seagate Barracuda 7.200 11 - 320 GB / Seagate Barracuda 7.200 12 - 500 GB
- karta dźwiękowa Asus Xonar D1
- panel multimedialny Antec Veris Premier
- sześć wentylatorów w obudowie (3 x 230mm / 1 x 140mm / 2 x 120mm)

Na początek fabryczne ustawienia procesora, czyli 3400 MHz i 3.8 GHz w trybie Turbo. Tutaj podczas pracy w Internecie lub oglądania filmów BOX jest jeszcze w miarę przyzwoicie cichy (pomiar pracującego komputera sonometrem z odległości 50 cm, wskazywał maksymalne 36 dBA), a FERA 2 1224 praktycznie niesłyszalna (w aspekcie wybijania się ponad inne dźwięki pracującego komputera). Komputer w stanie względnej bezczynności (IDLE), szumiał sobie z natężeniem 34-35 dBA.



Jednak włączenie aplikacji obciążającej procesor pokazał prawdzie rozbieżności w potencjałach obu konstrukcji chłodzenia. O różnicy w hałasie, już nawet nie wspomnę, bo to już jest spora rozpiętość.



No ale kupując procesor z serii K Intela albo wyższy modele AMD Black Edition z odblokowanymi mnożnikami, zawsze mamy nadzieję na wyciśnięcie z naszego sprzętu trochę darmowych megaherców. I tutaj w zasadzie BOX'owy system chłodzenia możemy od razu skreślić. Po ustawieniu stałej prędkości pracy CPU na "sztywne" 4.2 GHz, podczas braku obciążenia w zasadzie nie ma różnicy w temperaturach. Jedynie bardziej słyszalny staje się BOX, bo sonometr już w zasadzie nie schodzi poniżej wartości 36 dBA.



Po obciążeniu CPU jego temperatura rośnie lawinowo. W przypadku BOX'a idzie to w parze z rosnącą akustyką wirującego coraz szybciej wentylatora. Niestety jego śmigiełko mimo osiągnięcia maksymalnej wartości obrotowej, niewiele jest w stanie wskórać i szybko miniemy granicę 90 stopni Celsjusza. Moja obudowa jest bardzo przewiewna i zaopatrzona w wyciszone wentylatory 200mm, ale w jakiejś standardowej "puszcze" szybko dobijemy do niebezpiecznych granic temperatur przekraczających 100 st.C. W przypadku FERA 2 HE1224 jesteśmy w stanie utrzymać przyzwoite temperatury, choć i jego wentylator będzie również słyszalny. Jednak zarówno natężenie dźwięku, jak i jego niższa tonacja jest znacznie miej męcząca dla ucha.



Ale nie zawsze obciążamy procesor w 100 procentach i podczas grania łatwiej będzie docenić nam przejście z BOX'a na konstrukcje wieżowe. U mnie sporym źródłem hałasu jest chłodzenie karty graficznej WindForce X3 i mimo przytłumienia szalejących wentylatorów ustawieniami aplikacji Sapphire TriXX, jest to dość słyszalny element komputera. Jeśli dołożymy do tego cooler typu BOX, to w zasadzie przyjemność grania drastycznie spadnie (sonometr zarejestrował hałas na poziomie nawet 62 dBA), natomiast produkt SilentiumPC nie przysporzy nam większych zmartwień i nerwów (maksymalnie 56 dBA dla całego pracującego w grze PC-ta). Jeśli cyferki Wam nic nie mówią, to przypomnę, że różnica trzech decybeli jest dla nas odczuwalna, jak podwójnie głośny hałas.






Jak widać wydanie około 87 PLN (najtańsza znaleziona oferta na dzień publikacji - Ceneo), może przynieść prawdziwą uciechę. Zmniejszenie odczuwalnego hałasu trzykrotnie przy zwiększeniu wydajności chłodzenia o około 15-20% przy obciążeniu za stosunkowo niewielką sumę, godne jest odznaczenia coolera SilentiumPC FERA 2 HE1224 znaczkiem Best Buy. Oczywiście można by jeszcze dopracować takie szczegóły, jak system mocowania na płycie, składający się z wielu elementów utrudniających montaż we wnętrzu komputera za pomocą dwóch rąk, czy ładniej wykończyć stopę styku z procesorem i końcówki ciepłowodów, no ale jak to się mówi, coś za coś... Jeśli ktoś jeszcze siedzi na BOX'e i zaczyna go to już zdecydowanie męczyć, a nie chce wydać zbyt wielu pieniędzy, to polecam mu ten "środkowy" model w ofercie SilentiumPC.




ZALETY:
- bardzo dobry stosunek ceny do wydajności
- dobra wydajność
- drugi komplet spinek dla drugiego, opcjonalnego wentylatora
- wymiary pozwalające montować cooler w większości standardowych obudów Mid Tower
- tubka pasty termoprzewodzącej w zestawie (około 4-5 porcji)
- atrakcyjna cena


WADY:
- stopa mogłaby być bardziej doszlifowana
- dość skomplikowany system montażu uchwytów na płytę główną


Podziękowania dla firmy SilentiumPC, za udostępnienie sprzętu do testów.



Sponsorami platformy testowej jest firma:


oraz


Strona 3 z 3 <<<123