2014-12-06 17:58
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
12

SilentiumPC Grandis XE1236 - Duży za niewiele...

Strona 2 - Wygląd 2

Dokładniej budowę radiatora modelu SilentiumPC Grandis możemy obejrzeć po zdjęciu wentylatora, zapiętego na dwóch stalowych spinkach zahaczanych o specjalne wycięcia na aluminiowych finach. Jest to czynność niezbędna przy montażu schładzacza, bo wentylator ogranicza dostęp do wkrętów montażowych umieszczonych na podstawie.





Jakość wykonania radiatora nie budzi zastrzeżeń. Zarówno mocowanie finów i wypełnienie cyną łączenia z miedzianą stopą jest staranne. Dla estetów minusem może być brak wykończenia końcówek ciepłowodów i "goła" miedź rur gazowych oraz samej stopy, podatnych z czasem na pokrycie śniedzią. W suchym, raczej ciepłym wnętrzu komputera nie uświadczymy raczej zielonych wykwitów patyny, ale na pewno lśniąca ich powierzchnia z czasem nieestetycznie poczernieje.
Stopa Grandisa nie jest jednak w całości wykonana z miedzi. Z tego drogiego kruszcu zrobiono w zasadzie tylko powierzchnię styku z promiennikiem procesora (grubość około 3mm) i częściowego styku z ciepłowodami. Od góry przykryto ją grubszą płytką wykonaną z aluminium, no ale przy produkcie idącym na kompromis wydajności do ceny, na czymś trzeba oszczędzić. Miedziana podstawa nie została wypolerowana na "lustro", niemniej mimo "szczotkowanego" wyglądu, można ją uznać za dość gładką.


Poszukujący naprawdę sporej wydajności mogą skorzystać z drugiego wentylatora dołączonego do zestawu, a nawet dołączyć trzeci opcjonalny, bo w dodatkach otrzymamy dwa komplety drucianych zapinek. Zanim założę drugi wiatraczek, jeszcze dwa słowa o nim samym. Jak już wspominałem wentylatory uzbrojono w sterowanie PWM i pracują one zakresie 800-1500 RPM. Wirnik z siedmioma łopatami typu "kosa", wykonano z przyciemnianego, przejrzystego tworzywa, co czyni go dość ciekawym wizualnie. Trochę gorzej jest niestety z ramką, której czarny plastik już wizualnie zdradza raczej budżetowe rozwiązania Made in China (nierówne powierzchnie) . Wspominam o tym dla tych, którzy mając obudowy z oknem, zwracają uwagę na estetykę wykonania podzespołów.



Kilka sekund roboty przy zapinaniu spinki i mamy już Grandisa wyposażonego w dwa wentylatory.

Strona 2 z 5 <<<12345>>>