2015-09-08 16:24
Autor: Kamil Homziak
8

Silicon Power A65 Armor 1TB – czy wydajny?

Strona 2 - Testy

Obudowa skrywa dysk 2,5”, ale ma kilka warstw, więc urządzenie nie jest najmniejsze. Rozmiarem przypomina już zwykły, 3,5-calowy HDD, chociaż jest trochę węższy. To jednak wciąż praktyczne wymiary i nie przesadzona waga.


Zaokrąglone krawędzie to niezły pomysł - dysk bardzo dobrze leży w dłoni, nie ślizga się, łatwo go też podnieść. Ogumowana powierzchnia dobrze stabilizuje go na blacie biurka, jedynie plastikowy front lekko się przesuwa.

Przewód jest elastyczny i nie przesunie go samoistnie, choć jest niestety dosyć krótki (około 23 cm, bez wtyków). To gniazdo USB typu A po obu stronach, a tego typu przewody rzadko miewa się w zapasie. Na przewód przewidziano miejsce od spodu dysku – jest tam pasek do jego przenizania.

Nie tak łatwo wypiąć zaślepkę portu USB, choć to akurat zaleta w końcu A65 jest wodoodporny. Przy tej czynności można jednak połamać paznokcie - zaślepka jest gruba, a do jej podważenia jest tylko wąska szczelina.

Dysk bez problemu przeżył testy zanurzenia, a także „przypadkowy” spadek. Nie chciałem jednak katować urządzenia, więc wylądował na ziemi tylko z poziomu biurka. Wyszedł z tego bez szwanku, mimo że uderzył plastikowym frontem.

Praca A65 jest bardzo cicha. Z bliska słychać tylko jednostajny szum, bez klikania głowicy. Zresztą, pancerna obudowa nieźle tłumi hałas. Dysk też nie nagrzewa się mocno, przy większych operacjach robi się ciepły. W stanie spoczynku miał 27°C (przy temperaturze otoczenia 23°C), podczas testów udało mi się go rozgrzać do 35°C.

W przypadku wersji 1 TB na dane użytkownika pozostaje 931 GB. W pamięci jest też niewielki folder z aplikacją pozwalającą na rejestrację dysku. Ze strony producenta można pobrać także program do szyfrowania zawartości dysku oraz widżet dla systemu Windows. Domyślnie dysk jest sformatowany w standardzie FAT32.

Wydajność
Dysk przetestowałem za pomocą testów syntetycznych i praktycznych. W pierwszej części wykorzystałem Crystal Disk Mark, ATTO Benchmark oraz HD Tune. W transferze sekwencyjnym dwa pierwsze pokazały zrównany poziom zapisu i odczytu – prędkość wyniosła około 120 MB/s. HD Tune wskazał minimalną prędkość wynoszącą 53 MB/s, maksymalną 117 MB/s, a średnią 90 MB/s - to wszystko bardzo dobre wyniki.





Testy praktyczne prawie potwierdziły syntetyczne - we wszystkich testach kopiowania na dysk transfer utrzymywał się w przedziale 70-118 MB/s. Testy kopiowania wykonane były z dysku SSD Samsung 840 EVO 120 GB.

Folder 2 GB z plikami w formacie MP3 przekopiowałem na dysk w 19 sekund (transfer osiągnął maksymalnie 115 MB/s). W przypadku pojedynczego pliku, filmu w formacie AVI o rozmiarze 17 GB czas kopiowania wyniósł 2 minuty i 42 sekundy. Folder z grą o wadze 38 GB (wiele różnych formatów i plików w różnym rozmiarze) dysk przekopiował w 2 minuty i 39 sekund, ponownie uzyskując praktycznie stabilne 115 MB/s.

Wyniki kopiowania z dysku A65 z powrotem na SSD były podobne. Dla przykładu folder 2 GB z MP3 potrzebował 17 sekund by wrócić na SSD. Kopiowanie pliku 17 GB na dysk SSD trwało 2 minuty i 31 sekund, ponownie dosyć stabilnie utrzymując transfer na poziomie 115 MB/s i maksymalnie osiągając 118 MB/s.

Port USB 2.0 ograniczy transfer do około 45 MB/s odczytu i 41 MB/s zapisu, a w praktyce należy liczyć się z wydajnością na poziomie 40 MB/s w obu kierunkach.

Strona 2 z 3 <<<123>>>