2015-09-01 13:03
Autor: pawdzied
5

TP-LINK ARCHER D2

Strona 1 - Opakowanie i specyfikacja

Opakowanie i specyfikacja



Router TP-Link Archer D2 przybył do nas w estetycznym, niebiesko-białym opakowaniu. Na opakowaniu znajdują się ikony najbardziej chwytliwych technologii, są to:
• Wifi o przepływności 750 Mb/s
• Gigabitowe porty Ethernet
• Port USB (do dysku lub drukarki)
• Beamforming technology *
• Guest Network **
• Kontrola rodzicielka
Z boku pudełka znajduje się też kod QR, który pokieruje nas na stronę producenta.
Beamforming technology* - chcielibyśmy słówko o tym napisać, gdyż nie dla każdego może być jasne czym jest owy beamforming. Beamforming jest to formowanie wiązki – dzięki umieszczeniu szyku anten i odpowiednim ich wysterowaniu można spowodować, że promieniowanie anten będzie ukierunkowane – maksimum pola elektrycznego (a więc najlepszej jakości sygnał) przypadnie w konkretnym miejscu. Technologia ta powstała dla radarów – dzięki temu możliwe jest elektryczne, czyli szybkie i dokładne, sterowanie wiązką radarów w celu przeszukiwania przestrzeni powietrznej. W sieciach domowych daje to możliwość poprawienia zasięgu w miejscach, gdzie mamy słaby sygnał (zbrojone ściany bardzo skutecznie tłumią sygnał wifi). Nie za darmo, bo kosztem miejsc, gdzie sygnał jest nieużywany lub jest dobrej jakości – fizyki oszukać się nie da. TP-Link zapewnia natomiast automatyczną kontrolę beamformingu – to router wykrywa urządzenie i wysterowuje wiązkę tak, by urządzenie miało jak najlepszej jakości sygnał.

Guest Network ** - chodzi tutaj o sieci dla gości, gdzie w biurach oprócz sieci pracowniczych, które mają dostęp do wewnętrznych zasobów firmy (dyski, bazy, intranet) dodaje się też sieci dla gości (zwykle osób niezatrudnionych), którym udostępnia się samo podłączenie do internetu, ale już nie udostępnia się zasobów wewnętrznych.

Urządzenie ma dość bogate wyposażenie standardowe. W paczce z routerem znajduje się też rozdzielacz linii telefonicznej jak i dwa kable rj-11. Umożliwia to podłączenie routera do gniazdka, w którym znajduje sie telefon nie rezygnując z telefonu. Ponadto w wyposażeniu znajdują się instrukcje szybkiej instalacji, płytka konfiguracyjna do routera i zasilacz.
Modem ADSL2+ umożliwia transfer łączem telefonicznym na poziomie do 24 Mbit/s. Zdaje się nam, że jest to zbyt wolny standard, biorąc pod uwagę, że router ma gigabitowy switch oraz umożliwia transfer przez wifi na poziomie 433 Mbit/s. Zastosowanie VDSL2 umożliwiłoby transfer z prędkością nawet 200 Mbit/s. Należy pamiętać, że w przypadku technologii DSL transfer zależy nie tylko od używanego standardu – dużą rolę odgrywa odległość od multipleksera dostępowego (DSLAM). Przy większych odległościach od niego (ponad 1,5 km) prędkości VDSL2 i ADSL2+ są zbliżone i wynoszą ok. 20 Mbit/s.

Strona 1 z 4 1234>>>