2011-02-22 19:38
Autor: Krzysztof Wołk (flick)
11

Wojny Nettop'ów

Strona 2 - Wygląd i Wyposażenie

Saphire HD EDGE Mini PC jest obecnie uważany za najmniejszy na świecie komputer. Osobiście nie jestem o tym przekonany choć jego kształty tworzą piękne złudzenie optyczne maleńkości. Urządzenie jest w zasadzie ładnie „zapakowaną” w stylową obudowę płytą główną, która w rzeczy samej stanowi podstawę architektury każdego komputera. NetBox z kolei wygląda bardziej tradycyjnie. Jest to zwyczajne plastikowe kwadratowe pudełko. Choć jego rozmiary są równie małe, a niekiedy nawet mniejsze to wygląda on raczej topornie.



Sapphire wykonany jest z bardzo fajnego tworzywa. Jest to pewna forma gumowanego plastiku. Jest on przyjazny w dotyku i dość odporny na zarysowania i zabrudzenia. Pod pierwszą powłoką znajduje się metalowe wzmocnienie. NetBox z drugiej strony wykonany jest z fortepianowo czarnego połyskliwego plastiku. Jest on dość miękki i ugina się pod naciskiem. Brud na nim jest bardzo ale to bardzo zauważalny, nie tylko kurz ale i odciski palców. Pod plastikiem od razu mamy dostęp do podzespołów.



Oba komputery z płaskich stron jedną stronę mają całkowicie pustą. Druga strona natomiast w przypadku Edge HD posiada włącznik i wskaźnik pracy dysku twardego. Foxconn posiada cztery magnezy używane to mocowanie w ramce o której będzie nieco dalej.



Od góry i od spodu komputerów są otwory wentylacyjne. System wymiany powietrza działa dosyć efektywnie. Chłodnie powietrze wpływa od spodu i ulatuje górą.




Większość dostępnych portów znajduje się z tyłu komputerów. W przypadku Sapphire znajdziemy wejście i wyjście audio, zasilanie, kartę sieciową, dwa porty USB 2.0, HDMI oraz VGA. Foxconn jest bogatszy w złącza. Z tyłu znajdziemy wtyk na zasilacz, złącze na zewnętrza antenę WiFi, kartę sieciową, HDMI, VGA, cztery porty USB 2.0 oraz miejsce, do którego możemy przykręcić antenkę do karty WiFi.




Z przodu Sapphire posiada jedynie zaślepkę, za którą kryją się kolejne dwa porty USB 2.0. NetBox z kolei posiada wejście i wyjście audio, uniwersalny czytnik kart pamięci, dwa porty USB 2.0, diody sygnalizacyjne oraz włącznik i przycisk uśpienia.




Większe pudełko widoczne na zdjęciach to opakowanie od Sapphire. Jest ono świetnie wykończone w środku jakby było uszyte specjalnie dla tego komputera. Opakowanie Foxconna jest dużo gorsze, ale i dużo mniejsze. Na obu opakowaniach widać podane parametry techniczne oraz zdjęcia urządzenia.





Oba urządzenia posiadają dołączony stojaczek. W przypadku Sapphire jest to dokręcana podstawka która sprawia, że urządzenie pewnie stoi nieco pod skosem. NetBox z kolei posiada stojaczek na jakim urządzenie stoi płasko. Niestety nie trzyma się ono pewnie, komputer się z niego wyślizguje, ponieważ brak dobrego mocowania. Foxconn posiada za to uchwyt, dzięki któremu możemy zamocować komputer na przykład do ściany.





Wraz z urządzeniem Sapphire dostaniemy także komplet okablowania oraz zasilacz. Znajdziemy także pendrive. Początkowo sądziłem, że znajdziemy w nim system operacyjny jednak znalazłem jedynie sterowniki. W przypadku NetBoxa znajdziemy również okablowanie a także zestaw do montażu komputera przy ścianie. Jest także płyta DVD z systemem operacyjnym. Jest to jakiś nie znany mi Linux. Trochę szkoda że nie w żadnym przypadku nie dostarczono jakiegoś sensownego systemu operacyjnego. Przytłaczająca większość użytkowników nie tylko chciałaby Windows'a, ale także nie będzie chciała się "bawić" w instalowanie systemu tym bardziej, że komputer nie ma napędu DVD. W przypadku Linuxa też można było się zdecydować na jakąś popularną i znaną dystrybucję, ot choćby Ubuntu.



Strona 2 z 4 <<<1234>>>