2014-12-11 19:15
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
0

ZALMAN H1 - Obudowa z klimatyzacją...

Strona 3 - Podsumowanie

Czy Zalman H1 wart jest zainteresowania osób poszukujących obudowy klasy BigTower? Tak, zdecydowanie tak, bo dostaniemy w niej naprawdę sporo fajnych, przydatnych funkcji i technologi. Widać, że inżynierowie pomyśleli, jak starać się połączyć wydajne chłodzenie z problemem jego dość hałaśliwej pracy. Otwarte góry obudów na pewno ułatwiają szumowi wentylatorów pracujących podzespołów, wydostać się na zewnątrz, niezależnie czy komputer pracuje na minimum swoich możliwości, a tym bardziej przy pełnym obciążeniu. O ile wzrastające szumy podczas grania, jesteśmy w stanie tolerować, to już podczas pracy w Internecie czy oglądania filmów, są one dość irytujące.
I tutaj właśnie pokazuje się dobrodziejstwo systemu chłodzenia AHV Cooling. Zależnie jaki tryb pracy wybierzemy (ręczy czy automatyczny) i jaką temperaturę otwarcia klap "klimatyzacji" z włączeniem wentylatorów uruchomimy, to zawsze można znaleźć jakąś alternatywę dla swoich wymagań. Gdy gramy, "klima" otworzy się i da odetchnąć naszemu procesorowi i karcie graficznej, a gdy wrócimy do pracy, wentylatory wyłączą się, a zamykające się klapy zagłuszą resztę wiatraczków pracujących we wnętrzu H1.



Gdyby w upalne lato jeszcze brakowało "tlenu" dla naszych podzespołów w środku komputera, zawsze można skorzystać z ręcznie uruchamianej klapy frontowej, powiększającej powierzchnię otworów zasysających powietrze przez 200mm, podświetlany na niebiesko wentylator.

Przepastne wnętrze, sporo miejsca dla dysków HDD/SSD, dużych coolerów CPU oraz bardzo długich kart graficznych, dużo kanałów dla okablowania, to tylko niektóre z kolejnych plusów tej konstrukcji, ale znajdziemy też w niej pewnie minusy.
Pierwszym z nich, to kłopot z jej przenoszeniem, bo kiedy chwycimy za górną część, to ta z panelem I/0 i klapami, pozostanie nam w rękach, wypinając przy okazji górę przedniego panelu (zazębiają się). Sama obudowa waży około sześciu kilogramów, ale po załadowaniu do niej sprzętu, jej masa znacząco wzrośnie. No ale jeśli jej zbyt często nie będziemy przesuwać, to problem ten w zasadzie nie istnieje. Mogłaby też być niego grubsza blacha w bocznych panelach lub bardziej przetłoczona, bo te po odkręceniu (zwłaszcza ten z oknem), są dość wiotkie. Ogólnie jednak jakość materiałów i ich montażu, nie budzą większych zastrzeżeń.



No i jeszcze cena... Obudowy typu BigTower przeważnie są zauważalnie droższe od ich "średniej" rodziny i tutaj już sami będziecie sobie musieli odpowiedzieć, czy najniższa znaleziona w sieci (Ceneo) kwota 460 PLN, to dużo czy też mało do wydania. Trzeba wziąć pod uwagę, że dostajemy tu sporo nowatorskiej elektroniki i mechaniki w zarządzaniu pracą klap i wentylatorów oraz dość rozbudowany panel I/0. Tym, którzy będą potrafili wykorzystać AHV Cooling do swoich potrzeb, obudowę Zalman H1, mogę zdecydowanie polecić...



ZALETY:
- ładny design
- duże boczne okno
- kontroler prędkości pracy wentylatorów
- wewnętrzny wspornik kart rozszerzeń i wewnętrznych wentylatorów
- beznarzędziowy montaż dysków, napędów i kart rozszerzeń
- automatyczny system przewietrzania wnętrza AHV Cooling
- wskaźnik temperatury wewnątrz obudowy


WADY:
- łatwo wyskakujące mocowania górnego panelu
- dość wysoka cena



Podziękowania dla firmy ZALMAN, za udostępnienie sprzętu do testów.


Strona 3 z 3 <<<123