Witaj nieznajomy, zaloguj lub zarejestruj się.
Masz konto nie pamiętasz danych ? Przypomnij je.

Użytkownik: Hasło:
czytelnicy on-line: 419, w tym zalogowani: 5

:: Strona główna > Recenzje > ATI Eyefinity czyli praca i granie na wielu monitorach

ATI Eyefinity czyli praca i granie na wielu monitorach

Autor: Sebastian Wiśniewski (NetCop), 2009-12-11

1/6 Wstęp

 następna strona >>>

Wstęp
Wraz z debiutem serii kart ATI Radeon HD 5000 wprowadzono w nich nową funkcjonalność, czyli obsługę do sześciu monitorów przy użyciu jednej karty graficznej. Funkcjonalność tą posiadają wszystkie modele z serii, które do tej pory pojawiły się na rynku czyli Radeon HD 5750, 5770, 5850, 5870 i 5970. Do tej pory za możliwość podłączenia trzech monitorów trzeba było płacić ekstra, np. urządzenie triplehead2go Matroksa, które nam to umożliwia kosztuje ok. 1000 zł, ale oferuje maksymalnie trzy monitory o rozdzielczości 1680x1050, podczas gdy nowe karty ATI gratis dają nam obsługę 3x 2560x1600. W niniejszym artykule postaram się przedstawić jak wygląda ATI Eyefinity w praktyce.

Ile monitorów i jak można podłączyć ?

Na wstępie napisałem, że karty ATI z serii HD 5000 obsługują do sześciu monitorów. Jest to prawda z tym, że aby skorzystać z takiej możliwości potrzebna jest odpowiednia karta z serii Eyefinity6 posiadająca 6 wyjść mini display port. W tej chwili takiej wersji nie ma jeszcze w sprzedaży. Obecnie dostępne karty obsługują do trzech monitorów o maksymalnej rozdzielczości 2560x1600 każdy i posiadają złącza 2xDVI, HDMI oraz DisplayPort.

Możemy podłączyć monitory w konfiguracji DP + 2xDVI, DP + DVI + HDMI, DP + DVI + DSub (przez przejściówkę z DVI) lub DP + DSub + DSub (przez przejściówki z DVI). Jak widać niezbędnym jest jeden monitor ze złączem DisplayPort.
Możliwe też jest podłączenie się przez DisplayPort za pomocą przejściówki na HDMI lub DVI, jednak musi to być przejściówka aktywna np. taka:

A co z sześcioma monitorami ? Na razie musimy poczekać, aż AMD wyda odpowiednią kartę:

 następna strona >>>

Platforma testowa
AMD