Forum > Mobilne > iPhone 8 / 8 Plus

Strona 1 z 3 123>>>
skocz

Panzer

  • Panzer
  • wiadomość Użytkownik

  • 5181 wypowiedzi

Wysłane 2017-09-24 01:48 , Edytowane 2017-09-24 02:12

Nie byłem pewien czy zakładać nowy temat, ale parę osób było zainteresowane, więc jest.
Mam model 8 Plus czarny/szary 256GB.
Od jakiegoś czasu zastanawiałem się nad przejściem na iOS. Do takich przemyśleń skłonił mnie brak wsparcia producentów urządzeń z Androidem i ciekawość jak rozwinął się iOS od wersji 6, która była ostatnią, jaką aktywnie używałem (pierwszą była... pierwsza wersja z iPoda Touch 1gen). Jako posiadacz 1+3T nie widziałem jednak sensu przesiadki na iPhone 7, bo w specyfikacji naprawdę niewiele się te modele różniły. Czekałem więc na nowe modele. W X nie podoba mi się to wcięcie na górze i koniec. Poza tym jakoś jestem przyzwyczajony do idei prostokątnego ekranu. (I weź tu z takim dyskutuj)

Zacznę od wykonania. Spasowanie elementów jest w moim egzemplarzu idealne. Nie jest to takie oczywiste, bo szanse na spierniczenie tematu są 2 razy większe niż w poprzednim modelu (2 szybki do przyklejenia zamiast jednej). Aparat wystaje dość sporo, ale jeszcze gorsze jest to, że szkło aparatu też wystaje poza tą małą metalową ramkę wokół niego, więc jeśli położymy telefon ekranem do góry to szkło aparatu leży bezpośrednio na stole. Etui to mus.

Ekran. Nie jestem fanem ekranów AMOLED o standardowym PPI z układem Pentile. Tego się dowiedziałem po używaniu 1+3T przez kilka miesięcy. Widać i tyle. Poza tym ekran w Oneplusie na standardowych ustawieniach dosłownie wypalał mi siatkówkę, a mówiąc bardziej kolokwialnie - walił po oczach. Pomogła zmiana na RGB i znaczne zmniejszenie jasności. Ekran iPhona 8 Plus to dla mnie powrót do strefy komfortu. Ostry jak żyleta obraz o bardziej stonowanych kolorach. True Tone najwięcej daje jak jest ciemno - ociepla trochę kolory. Nie mam żadnych zastrzeżeń do ekranu. Jest tak, jak ma być.

Aparat. Jest nowy format plików HEIC. Zwróćcie uwagę na rozmiar plików. Dołączam zipa ze zdjęciami, jakie dzisiaj natrzaskałem na małym spacerze. Wszystko co zrobiłem w trybie portretowym (łabędzie) zapisało się jako jpeg. Zdjęcia, zanim trafiły na Dropboksa, przeszły przez Google Photos w oryginalnej jakości i myślę, że stąd te jpegi. Kurczę. Mam iPhona jeden dzień i już się zastanawiam nad iCloudem. Ale cóż. Wiedziałem na co się piszę.

Bateria - za krótko używam urządzenia żeby się wypowiadać, ale  mają wiele racji w tym artykule. Mam nadzieję, że szybko to naprawią. Zastanawiam się nad bezprzewodową ładowarką.


Wrażenia z używania iOSa po jednym dniu:

Widżety - już wiem z kogo Oneplus ściągnął tę "półkę" na lewo od ekranu domowego. Mniej więcej tak działają widżety na iOS.

Przewijanie ekranu jest płynniejsze i zarazem wolniejsze niż na Androidzie. Jest fajny gest szybkiego powrotu na samą górę przewijanej treści - tapnięcie górnej belki ekranu. Coś, czego brakowało mi na Androidzie tak bardzo, jak na iOS brakuje przycisku "wstecz".

Podłączyłem słuchawki Bluetooth, a tu mi się stan baterii na telefonie wyświetla. Fajne.

Google Photos działa dość kapryśnie. Przy synchronizacji zdjęć lubi być na pełnym ekranie, a kilka zdjęć musiałem "popchnąć" ręcznie. Nie chce mi się za bardzo przesiadać na iCloud - przenoszenie wszystkiego itd. Ech.

Ogólne wrażenie jest takie, że w iOS masz większą kontrolę nad danymi, a na Androidzie nad aplikacjami.

MacBook Air M1 16GB/1TB | iPhone 15 Plus 512GB | iPad Pro 11 512GB |  TV 4K 128GB | Xbox Series X | Kindle Oasis 32GB | HomePod Mini x8

krymtON

Wysłane 2017-09-24 11:09

@Panzer
Co do google photos - mam to samo z OneDrive - iOS usypia/ubija aplikacje w tle, jest na to metoda - dać jej dostęp to GPS, wówczas nie będzie ubijana (o ile się przemieszczasz :P). Jest to upierdliwe.

Graty jak każde inne ;)

straszny

Wysłane 2017-09-24 13:32 , Edytowane 2017-09-24 14:32

@Panzer
Obczailes ze jak w iOS 11 wyciągasz z dołu panel sterowania to każda funkcja pod naciskiem Force Touch ma dodatkowe funkcje i rozszerzenia?

Swoją drogą. ... wersja 256 GB ..to akurat na filmy 4K 60 fps... ;p wersja z najszybszym SSD w branży ... czekam na recenzje ile transferu wyciągnie

A propo słuchawek bluetooth - kup sobie Aipodsy... dopiero zobaczysz co znaczy fajna ergonomiczna wygoda użytkowania ;) Airpodsy są moim najlepszym zakupem 2017 roku.

Asus GL752VW (i7-6700HQ 2.6GHz, 32GB RAM, SSD: SanDisk Ultra 960GB, GPU: GTX960M). Apple iPad Pro 12.9 128GB Wifi+LTE. Apple iPhone X 256GB.

straszny

Wysłane 2017-09-24 14:27 , Edytowane 2017-09-24 16:42

@Panzer
obejrzałem zdjęcia - są bardzo dobre, naturalna przyjemna kolorystyka, mimo słabej pogody szumu praktycznie nie ma. 

Mam iPhona jeden dzień i już się zastanawiam nad iCloudem.

jak kazdy ;) mi to zajęło dwa kwartały

btw: tylko iCloud zachowuje najfajniejszą cechę zdjęc iPhonów czyli live-view. Kazde zdjęcie zachowane w iCloud zawsze możesz "ożywić" w 5-sekundowy filmik, dociskając ekran jak jest wyświetlane. Do tego dochodzi drugi bonus - iCloud buduje doskonałem "Memories" - montaż zdjęć i filmów z muzyką, i robi naprawdę świetnie, tematycznie i tutaj ważne: jeśli ma do dyspozycji live-view to montuje te filmiki ze zdjęciami, wychodzi to bombowo, cała rodzina mi się tym zachwyca
--------------------------

Bateria - za krótko używam urządzenia żeby się wypowiadać, ale   mają wiele racji w tym ...[size=2] Mam nadzieję, że szybko to naprawią. Zastanawiam się nad bezprzewodową ładowarką.

eee nie do końca - przez pierwsze dwie doby iPhony i iPady po update systemu do 11tki robią gigantyczne zmiany w tle - od nowa indeksują totalnie wszystko, sortują zdjęcia na nowe sposoby, doszły też dodatkowe opcje w Memories, na jakiekolwiek mądre oceny poczekałbm tydzień po zakończeniu przez ludzi przechodzenia na iOS 11. iOS zmienia w tle wszystko - jest pierwszym systemem w 100% 64bitowym , w którym wyłączono całkowicie możliwość uruchamiana kodu 32bitowego (w tym starych appek z App Store)


u mnie po mniej więcej dwóch dobach zużycie baterii wróciło do normy. A nie było w międzyczasie żadnych updateów, poza tym że seryjnie się appki updateują do nowych funkcji iOS11 (juz mi ponad połowa appek zmieniła się o dodanie drag'n'drop na iPadzie)

Asus GL752VW (i7-6700HQ 2.6GHz, 32GB RAM, SSD: SanDisk Ultra 960GB, GPU: GTX960M). Apple iPad Pro 12.9 128GB Wifi+LTE. Apple iPhone X 256GB.

Panzer

  • Panzer
  • wiadomość Użytkownik

  • 5181 wypowiedzi

Wysłane 2017-09-24 20:19 , Edytowane 2017-09-24 20:29

@krymtON
Dzięki. \"\ok\"

@straszny
256GB - wziąłem przede wszystkim dlatego, że nie ma 128GB. Ja pamięć masową traktuję jako potencjalny problem: trzeba jej mieć tyle, żeby jej brak nie był problemem. A jak przy okazji jest szybciej - super \"\spoko\"

Force Touch razem z Taptic Engine są świetne. Wiedziałem o Force Touch i panelu sterowania. Fajny jest patent z kursorem.

Airpodsy. Earpodsy wypadają mi z uszu od samego patrzenia na nie. Są kompletnie niekompatybilne z moimi uszami niestety. Airpodsy mają taki sam kształt. Odpada.

Bateria. Z jednej strony, mój egzemplarz nie miał co indeksować, bo już się z nowym systemem "urodził". Z drugiej - po tym jak mi zeszło 20% przez noc, zrestartowałem telefon i już jest wszystko ok. Możliwe, że tak jak piszesz - cośtam sobie układał mimo wszystko. Napiszę więcej po kilku dniach, ale w tej chwili, w spoczynku, procenty właściwie nie schodzą.

Fajnie działają powiadomienia i funkcja szybkiej odpowiedzi po mocniejszym przyciśnięciu powiadomienia.

Dzisiaj zdałem sobie sprawę jak bardzo brakowało mi Reading List w Safari.

Bardzo fajnie działa Raise to wake - lepiej niż w Moto G4, która miała czujniki zbliżeniowe po obu stronach.

Zdjęcia. Starałem się cykać pod słońce żeby HDR miał co robić. Zdjęcia wśród drzew - tam był prawie półmrok. Robiłem zdjęcia tak, żeby nie wyszły dobrze, tylko żeby zobaczyć co zrobi soft i matryca w danej sytuacji - np ta skała totalnie pod zachodzące słońce. Tryb portretowy fajnie działa z łabędziami :-P Można zmieniać te tryby oświetlenia zarówno w trakcie, jak i po zrobieniu zdjęcia.

Wrażenie ogólne - sprzęt śmiga jak strzała, do tej pory nie mam żadnych zastrzeżeń.


Używam teraz Google Drive - plan 1TB. Zastanawiam się nad przeniesieniem samych zdjęć do iClouda i, konwersji ich do High Quality w Google Drive i płaceniem za 100GB Google Drive i 200GB iCloud. Ma to sens? Jeśli tak, to czy wrzucanie ponad 100-150GB zdjęć i klipów na iCloud przez przeglądarkę ma jakiekolwiek realne szanse powodzenia? Czy jest jakaś możliwość wygodnego ściągania zdjęć z iCloud przez przeglądarkę, żeby mieć lokalny backup? Jak stabilnie działa iCloud tak ogólnie, w porównaniu do Drive i Dropboksa?

Jak będę miał chwilę to przetestuję sobie kilka apek AR - testowaliście? Ogólnie - macie jakieś aplikacje godne polecenia?

MacBook Air M1 16GB/1TB | iPhone 15 Plus 512GB | iPad Pro 11 512GB |  TV 4K 128GB | Xbox Series X | Kindle Oasis 32GB | HomePod Mini x8

straszny

Wysłane 2017-09-24 20:48 , Edytowane 2017-09-24 21:47

@Panzer

Airpodsy. Earpodsy wypadają mi z uszu od samego patrzenia na nie. Są kompletnie niekompatybilne z moimi uszami niestety. Airpodsy mają taki sam kształt. Odpada.

uwierz mi - Earpodsy wypadały mi po 5 minutach, masakra... Airpodsy nie wypadły mi po 6 godzinach zasuwania marszem i biegiem czy po  ostrym chodzeniu w Tatrach.. wszystko jest kwestia balansu - wydaje mi się ze to kwestia kabla w Earpodsach. Całkiem serio - tak stabilnie trzymających sie w uchu pchełek nie miałem nigdy w życiu, a miałem ich sporo

W kazdym razie to jak niewiarygodnie trzymaja się ucha, przy wypadajacych Earpodsach jest jednym z szoków jesli jednak zdecydujesz sie na te sluchawki.

Czy jest jakaś możliwość wygodnego ściągania zdjęć z iCloud przez przeglądarkę, żeby mieć lokalny backup? Jak stabilnie działa iCloud tak ogólnie, w porównaniu do Drive i Dropboksa?

iCloud działa niewiarygodnie stabilnie, jest wykastrowany z niektórych funkcji w porównaniu do Drobpoksa. Ale integracja iPhone-iPad... miodzio


Fajnie działają powiadomienia i funkcja szybkiej odpowiedzi po mocniejszym przyciśnięciu powiadomienia.

tak, już sobie nie wyobrażam inaczej odpowiadać klientom.. ogromny zysk czasu

Asus GL752VW (i7-6700HQ 2.6GHz, 32GB RAM, SSD: SanDisk Ultra 960GB, GPU: GTX960M). Apple iPad Pro 12.9 128GB Wifi+LTE. Apple iPhone X 256GB.

krzyss

  • krzyss
  • wiadomość Użytkownik

  • 5735 wypowiedzi

Wysłane 2017-09-24 21:28

Nowy format zdjęć i Microsoft jest w tyle. Nie można ot tak sobie kliknąć i otworzyć :-(

Intel i5 4460 + Fera 5,Gigabyte H81M-HD3,12GB DDR3,Gigabyte GTX1050ti 4GB,Be Quiet 400W,Patriot Burst 120GB SSD,WDCBlue 1TB,Seagate 1TB,SPC AR6 + Zephyr 12cm,Benq E900WA + Panasonic TX-L37G20E,Genius SW355 2.1,W10

Panzer

  • Panzer
  • wiadomość Użytkownik

  • 5181 wypowiedzi

Wysłane 2017-09-24 22:19

@krzyss
[LINK]
Daj znać czy w ten sposób dało radę.

MacBook Air M1 16GB/1TB | iPhone 15 Plus 512GB | iPad Pro 11 512GB |  TV 4K 128GB | Xbox Series X | Kindle Oasis 32GB | HomePod Mini x8

straszny

Wysłane 2017-09-24 22:45

@Panzer
masz w 8ce coś czego nie ma 7ka Plus - światło portretowe, po zrobieniu zdjęcia w trybie portretowym (z analiza planów i rozmyciem tła) masz opcje dobierania światła sceny - sprawdziłbyś czy to działa np na tych łąbędziach?

Asus GL752VW (i7-6700HQ 2.6GHz, 32GB RAM, SSD: SanDisk Ultra 960GB, GPU: GTX960M). Apple iPad Pro 12.9 128GB Wifi+LTE. Apple iPhone X 256GB.

djluke

  • djluke
  • wiadomość Moderator
  • Znawca sprzętu komputerowegoMiły gość

  • 38033 wypowiedzi

Wysłane 2017-09-24 22:50 , Edytowane 2017-09-24 23:01

Dało.

PS. pojawił się feature request na HEIC na forum Irfana - że połowę mniej miejsca, że iOS11...i devsi zlali że to za mało \"\olaboga\" czas chyba zmienić "jedyny słuszny program" bo przecież dev ma 650MB zdjęć więc bez sensu zabawa...

PS. [LINK] ale jeszcze nie ma.

Asus TUF Gaming X570 Plus, Ryzen 5800X, BeQuiet Dark Rock 4 Pro, 32GB Kingston Fury 3600MHz CL16, PowerColor RX 6700 XT Red Devil 12GB, SSD Samsung 980 Pro 1TB, WD WD80EZAZ, Seasonic Focus Plus Gold 650W, Fractal Design Define R6 USB-C, Razer BlackWidow Ultimate, Logitech MX Master 3; Windows 11 Insider; Samsung C32HG70; HP Color Laserjet Pro M281fdn.

Panzer

  • Panzer
  • wiadomość Użytkownik

  • 5181 wypowiedzi

Wysłane 2017-09-24 23:05

@straszny
Różnice są znikome [LINK]

MacBook Air M1 16GB/1TB | iPhone 15 Plus 512GB | iPad Pro 11 512GB |  TV 4K 128GB | Xbox Series X | Kindle Oasis 32GB | HomePod Mini x8

straszny

Wysłane 2017-09-24 23:19 , Edytowane 2017-09-24 23:19

@Panzer
dzięki, czyli musi być ludzka postać, algorytmów nie da się łabędziem oszukać... \"\lol\"

Asus GL752VW (i7-6700HQ 2.6GHz, 32GB RAM, SSD: SanDisk Ultra 960GB, GPU: GTX960M). Apple iPad Pro 12.9 128GB Wifi+LTE. Apple iPhone X 256GB.

straszny

Wysłane 2017-09-25 00:41 , Edytowane 2017-09-25 08:14

@Panzer
To co chcesz zrobić - załadować zdjęcia masowo do iCloud a potem wszystkie na iPhone - to chyba ten program https://www.imobie.com/anytrans/download-ios.htm?ref=9253

Transfer in Full Ways 
Transfer between iPhone, iPad and PC/Mac in any direction as you want, even move from iPhone iPad to iTunes iCloud and vice versa.

Asus GL752VW (i7-6700HQ 2.6GHz, 32GB RAM, SSD: SanDisk Ultra 960GB, GPU: GTX960M). Apple iPad Pro 12.9 128GB Wifi+LTE. Apple iPhone X 256GB.

Panzer

  • Panzer
  • wiadomość Użytkownik

  • 5181 wypowiedzi

Wysłane 2017-09-25 08:25

@straszny
Mam w tej chwili zdjęcia w pełnej jakości na google Photos i lokalnie. Chciałbym je przenieść do icloud, ale nie na iPhone. W google przekonwertowalbym je sobie na darmową wersję, tak żeby cały czas były w google w celach współdzielenia ich z androidową rodziną. Co jakiś czas chciałbym sobie ściągać zdjęcia z icloud, żeby ten lokalny backup był aktualny. I jeszcze dodatkowe utrudnienie: nie mam windowsa, wiec chciałbym robić to wszystko przez przeglądarkę (na chromebooku). Jeszcze jedno pytanie: czy jeśli wrzucę zdjęcia na icloud to automatycznie wszystkie się ściągną na iPhone? Jeśli tak to da się tego uniknąć?

MacBook Air M1 16GB/1TB | iPhone 15 Plus 512GB | iPad Pro 11 512GB |  TV 4K 128GB | Xbox Series X | Kindle Oasis 32GB | HomePod Mini x8

straszny

Wysłane 2017-09-25 11:28

@Panzer
wiesz co.. ale mi zagwozdek dałes, sam posprawdzam wszystkie warianty i dam Ci znać :-)

Asus GL752VW (i7-6700HQ 2.6GHz, 32GB RAM, SSD: SanDisk Ultra 960GB, GPU: GTX960M). Apple iPad Pro 12.9 128GB Wifi+LTE. Apple iPhone X 256GB.

maq2

  • maq2
  • wiadomość Użytkownik

  • 2244 wypowiedzi

Wysłane 2017-09-25 12:04

Panzer - w icloud zrób jakiś nowy folder i do niego przenieś te fotki, nie będzie Ci ich automatycznie synhronizował z iphonem.

Panzer

  • Panzer
  • wiadomość Użytkownik

  • 5181 wypowiedzi

Wysłane 2017-09-25 12:57

@straszny
Dzięki.

maq2
Dzięki. Bardzo dobry pomysł. Wrzucę dziś wieczorem próbnik kilka zdjęć i jakiś klip przez chromebooka, żeby zobaczyć jak to działa.

Bateria zdecydowanie działa bardzo dobrze. Odłączyłem telefon od ładowarki ok. 6:15 rano. Wykonałem 2 połączenia - razem ponad pół godziny, poprzeglądałem Feedly i słuchałem podcastu przez ponad godzinę i mam 90%. Może być :)

Jakość połączeń i dźwięku przez bluetooth - pierwsza klasa. Coraz bardziej rozumiem entuzjastyczne wypowiedzi strasznego. Nie natrafiłem jeszcze na żadne ograniczenie względem Androida, które by mi przeszkadzało, chociaż tu myślę, ze prędzej czy później takie coś się pojawi :)

MacBook Air M1 16GB/1TB | iPhone 15 Plus 512GB | iPad Pro 11 512GB |  TV 4K 128GB | Xbox Series X | Kindle Oasis 32GB | HomePod Mini x8

straszny

Wysłane 2017-09-25 16:03 , Edytowane 2017-09-25 16:08

@Panzer

Jakość połączeń i dźwięku przez bluetooth - pierwsza klasa. Coraz bardziej rozumiem entuzjastyczne wypowiedzi strasznego. Nie natrafiłem jeszcze na żadne ograniczenie względem Androida, które by mi przeszkadzało, chociaż tu myślę, ze prędzej czy później takie coś się pojawi :)

\"\ok\" ano sobie tego nie wymyśliłem, ja takie wrażenie przy 7Plus mam do tej pory, do tej pory potrafie sie uśmiechnąc jak coś niewiarygodnie płynnie działa, albo tak fajnie że nie mam pytań. To samo wrażenie mam regularnie przy iPadzie Pro 12.9 - dzisiaj dokument pdf z 0,6 GB PDFem na nim przeglądałem i edytowałem... jakby to było 30 kb pióreczko... 

btw: Netflix wprowadził chyba wczoraj rozszerzenie dla iPhonów 8, 8Plus i X o tryb HDR dla wyświetlanego filmu - widzisz jakąś różnicę? (nie wiem czy masz abonament). HDR działa tylko dla abonamentu max.

Asus GL752VW (i7-6700HQ 2.6GHz, 32GB RAM, SSD: SanDisk Ultra 960GB, GPU: GTX960M). Apple iPad Pro 12.9 128GB Wifi+LTE. Apple iPhone X 256GB.

Panzer

  • Panzer
  • wiadomość Użytkownik

  • 5181 wypowiedzi

Wysłane 2017-09-25 20:12

@straszny
Mam ten środkowy abonament, ale bardzo rzadko oglądam filmy na komórce - raczej Shield TV. Na telefonie częściej YouTube.

O tej porze mam jeszcze 68% baterii. Nieźle.

MacBook Air M1 16GB/1TB | iPhone 15 Plus 512GB | iPad Pro 11 512GB |  TV 4K 128GB | Xbox Series X | Kindle Oasis 32GB | HomePod Mini x8

Panzer

  • Panzer
  • wiadomość Użytkownik

  • 5181 wypowiedzi

Wysłane 2017-10-01 02:45

Znalazłem chwilę czasu żeby z grubsza opisać wstępne wrażenia z przesiadki na iOS. Będzie to takie typowe spojrzenie kogoś, kto z Symbiana przesiadł się na iOSa, żeby się potem przesiąść na Androida, a potem znowu na iOSa :ermm:

Po pierwsze, fakt że ten post zawiera emotikonki nie jest przypadkowy, bo... piszę go z Chromebooka. Ani Safari, ani Chrome, ani Firefox, ani Opera, ani Dolphin nie wyświetla tego paska nad polem edycji posta. Więcej przeglądarek nie testowałem pod tym kątem i nie mam zamiaru. Jak ktoś coś wie, niech daje znać. Musiałem to z siebie na początku wyrzucić \"\upsa\"

Kiedyś porzuciłem iOS na rzecz Androida. W dużym skrócie - zaczęły mnie irytować ograniczenia iOS w porównaniu do Androida. Każda aplikacja była całkowicie oddzielnym bytem i żeby wymieniać między nimi dane, trzeba było się zdrowo nakombinować (wysyłać sobie maile z załącznikami, itp - z grubsza przypominało to krojenie czerstwego pieczywa chochlą). Początkowo nie byłem tego świadomy, bo nigdy wcześniej nie używałem Androida. Podobały mi się też coraz większe ekrany u konkurencji. Po przesiadce na HTC One X zobaczyłem na własne oczy jak łatwo na systemie Google robi się rzeczy, z którymi musiałem się sporo napocić na iPhonie. Kilka lat i urządzeń później oprócz zalet Androida, zacząłem dostrzegać również jego największe wady: brak wsparcia i niższy poziom bezpieczeństwa. Jakoś zawsze preferowałem telefony jak najbliższe czystemu Androidowi, licząc na szybsze działanie i dłuższe wsparcie. Okazywało się jednak, że producenci bardzo szybko porzucają wsparcie dla swoich urządzeń. Jedynym rozwiązaniem tego problemu jest częsta wymiana sprzętu. Przez jakiś czas działało to całkiem nieźle w moim przypadku. Skupiłem się na Moto i Oneplusie i, w miarę porzucania wsparcia, wymieniałem telefon na coraz to nowsze modele. Problem polega na tym, że w pewnym momencie chcesz na coś wymienić sprzęt i... nie ma za bardzo na co. Moto po przejęciu przez Lenovo zaprzestało praktycznie jakiegokolwiek wsparcia, Oneplus w 2017 roku wydał flagship killera bez stabilizacji optycznej, która była (marnie zaimplementowana, ale była) w poprzednim modelu. No i oczywiście wsparcie (ani Pentile w 1080p ekranie) też nie oszałamia.
No więc iPhone (nie zaczyna się zdania od "więc", więc zacząłem od "no"). Siódemki nie chciałem, bo pod względem specyfikacji jest dość blisko 1+3T i postanowiłem poczekać, co tam pokażą na wrześniowej prezentacji. Już po przeciekach załamałem się jak zobaczyłem iPhone X z... brwią, grzywką, rogami(?) i nastawiłem się na 8 Plus, jego też kupiłem.

Po tych kilku latach iOS się trochę zmienił i teraz albo umożliwia rzeczy, których mi kiedyś w nim brakowało, albo postęp sprawił, że pewne rzeczy są już nieistotne. Mianowicie, można sobie teraz przenosić dane między aplikacjami za pomocą rozszerzeń (to co jest w tym menu współdzielenia w Androidzie). Co już nie jest dla mnie istotne - to brak wspólnej przestrzeni na pliki - teraz dowolna chmura jest taką przestrzenią i nie przeszkadza już nawet to, że każda aplikacja żyje we własnym silosie, bo wszystkie mogą pobierać pliki z tego samego miejsca. Jedyny zonk, na który napotkałem to (werble) brak możliwości ściągania plików przez Safari i Chrome. Tutaj polecona przez strasznego aplikacja załatwiła sprawę. Z nawiązką. To taki skansenik dla dinozaurów, które lubią sobie coś skądś ściągnąć, gdzieś wysłać, itp.

Taptic Engine. Taki ulepszony wibrator. Bardzo mi się podoba, bo teraz mając telefon w kieszeni, a czasem nawet w torbie, czuję jak ktoś się do mnie dobija. Brzmi jak wizja świata za 100 lat? Nie dla wszystkich, ale dla użytkowników 1+3T na pewno\"\lol\". Apple postanowiło jednak "ufajnić" tym wynalazkiem cały telefon. I o ile za pierwszym razem to jest fajne, jak telefon czasam sobie "pyknie" w satysfakcjonujący sposób przy niektórych elementach interfejsu, o tyle na dłuższą metę postanowiłem to wyłączyć. Jedynym miejscem, w którym jest to niemożliwe, jest przycisk Home. I tak jak ekran jest włączony, można sobie ustawić, że jak się dotknie czytnika linii papilarnych, to ekran się po prostu odblokuje, tak przy wyłączonym ekranie, "naciskamy" Home i czujemy takie "pyknięcie", które ma symulować (i robi to całkiem nieźle) naciskanie fizycznego przycisku. Tutaj można ustawić tylko 3 stopniowo siłę tej reakcji, natomiast nie możemy jej całkowicie wyłączyć. Szkoda.

3D Touch. Tutaj nie mam absolutnie żadnych zastrzeżeń. Naciśnięcie na ekran wywołuje jakąś dodatkową akcję. Przy wciśnięciu ikonki jakiejś aplikacji, mamy skróty do najczęściej używanych akcji w danej aplikacji. Jeśli natomiast naciśniemy na zdjęcie, mamy jego podgląd (jeśli jest to Live Photo to odtwarza się parusekundowy filmik, a jeśli wciśniemy jeszcze mocniej, to zdjęcie się otwiera na całym ekranie. Ta akcja dotyczy też maili, postów na Twitterze, itp. Świetna sprawa, która w zauważalny sposób poprawia komfort korzystania z urządzenia.

Aplikacja Photos od Apple jest fajniejsza niż się spodziewałem. W przydatny sposób automatycznie grupuje zdjęcia. Takie Google Photos, tylko trochę inne. Stawiam te aplikacje na równi, chociaż spodziewałem się, że produkt Google będzie zdecydowanym faworytem.

Bateria. Telefon, w porównaniu do wszystkich Androidów jakie używałem, ma fantastyczny czas działania na baterii, kiedy... go nie używamy. Ładuję telefon np. wieczorem i do rana nie znika ani jeden procent. W porównaniu do 1+3T - pełna egzotyka. Zdarzały mi się na Oneplusie sytuacje, kiedy jakiś bliżej nie określony proces w ekspresowym tempie zżerał baterię. Tutaj nic takiego nie ma miejsca. Aplikacje są trzymane na znacznie krótszej smyczy niż na Androidzie. Ma to swoje wady (ograniczone możliwości działania w tle) i potężną zaletę w postaci długiego czasu pracy na jednym naładowaniu. Jest takie ustawienie "Background App Refresh". Mam to włączone dla dosłownie kilku aplikacji i rezultaty są świetne. Szkoda, że na Androidzie nie da się tak zrobić i jak aplikacja "szaleje" za bardzo w tle, to pozostaje tylko ją odinstalować.

Są dwie rzeczy, które są zależne od operatora (chyba - ja mam obie), a mianowicie Visual Voicemail i nowa wersja HD Voice. HD Voice poprawia jakość połączeń i jest ona zdecydowanie wyższa niż w dowolnym poprzednim smartfonie jaki miałem. Visual Voicemail pamiętam jeszcze z czasów starych wersji iOS. Jeśli ktoś zostawi wiadomość na poczcie głosowej, to pojawia się ona jako pozycja na liście w aplikacji "Telefon". Stamtąd można ją sobie odtwarzać, czy kasować. Genialne w swojej prostocie i zawsze brakowało mi tego w Androidzie.

Kolejne rzeczy, których mi brakowało to funkcje Reader i Reading List w Safari. Reader ogołaca stronę z reklam i różnych dziwnych przeszkadzaczy i prezentuje ją w czytelniejszej formie. Reading List to taki Pocket, wbudowany w przeglądarkę i służy do gromadzenia stron do przeczytania na później. W połączeniu to dla mnie killer feature. Fajne jest to, że Apple nie zależy aż tak na pchaniu w Twoją stronę wszelkiej maści reklam. Jest to odczuwalne w codziennym użytkowaniu i stanowi miłą odmianę.

Apple jest znane ze stosowania własnych zamkniętych rozwiązań na swoich urządzeniach. Przykładem są tu takie aplikacje jak iMessage, Garage Band, iMovie, Pages, Numbers, itp. Google natomiast wypuszcza swoje rozwiązania na obie platformy. Zaletą korzystania z iOS jest dostęp do wszystkich tych rozwiązań w jednym urządzeniu. Paradoksalnie, w bardziej zamkniętym ekosystemie mamy większy wybór.

Tryb portretowy. Fajny wynalazek. Teraz można przełączać tryby, nawet po zrobieniu zdjęcia z tym, że te czarno-białe ze stage w nazwie wręcz genialnie obnażają niedoskonałości tej technologii. Postaci na zdjęciach portretowych, po zaaplikowaniu tych ustawień, często wyglądają jak niedbale wycięte tępymi nożyczkami. Ogólnie aparat jest oczywiście wielką zaletą iPhona 8 Plus i tak naprawdę przeszkadza mi tylko, że niektóre ustawienia są w ogólnych ustawieniach, a nie wewnątrz aplikacji aparatu. Dotyczy to także innych programów, ale tutaj boli zdecydowanie najbardziej. Fajne są nowe formaty zdjęć. Teraz zajmują 1-3.5MB, bez straty jakości. Może w końcu coś się w temacie ruszy i HEIC zacznie być powszechnie stosowanym standardem

AR. Wierzę, że kiedyś zrewolucjonizuje sposób w jaki korzystamy z urządzeń przenośnych. W tej chwili jednak potrzebne jest więcej bardziej dopracowanych aplikacji i na razie stanowi raczej ciekawostkę niż coś realnie przydatnego. Sprawdzałem aplikację MeasureKit (to nawet daje radę, z dokładnością skutecznie eliminującą aplikację z poważnych zastosowań) i bardzo głupią gierkę z płoszeniem gołębi (które pojawiały mi się wszędzie, tylko nie tam gdzie powinny. Poza tym gierka jest denna.

Nie ma, jak na razie, żadnej funkcji czy aplikacji z Androida, której by mi brakowało i której nie dałoby się zastąpić. Jeśli będę miał jeszcze jakieś spostrzeżenia - napiszę.

MacBook Air M1 16GB/1TB | iPhone 15 Plus 512GB | iPad Pro 11 512GB |  TV 4K 128GB | Xbox Series X | Kindle Oasis 32GB | HomePod Mini x8
Strona 1 z 3 123>>>
skocz

Kto jest online: 0 użytkowników, 369 gości