Forum > Tematy dowolne > Opony całoroczne co polecacie ?

Strona 3 z 8 <<<12345678>>>
skocz

maq2

  • maq2
  • wiadomość Użytkownik

  • 2244 wypowiedzi

Wysłane 2015-11-18 05:32


Właściwie, to przez 95% dni Ty masz nieadekwatne. Niespodziewany śnieg masz ze raz lub dwa w roku

Tylko w te 95% czasu dzieje się niewiele a w te pozostałe 5 jest ślisko, stłuczki, wypadki i wielki lament. I znów zima zaskoczyła drogowców i kierowców. 

spider_co

Wysłane 2015-11-18 07:53 , Edytowane 2015-11-18 09:12

@beton
Chcesz powiedzieć że masz 2 dziesięcioletnie opony?
Przeczytaj jeszcze raz to co pisałem wcześniej. \"\ziew\"

@kiniorr
Ja tam wolę w lato sandały...
 Ale kto ci broni.
Zapraszam na budowę w sandałkach. :silly:

@Maveriq
A właśnie powinno się! Sporty motorowe to najlepsze laboratorium testowe, o jakim możemy marzyć.
Większość osób uważa, że skoro jeździ rozważnie, spokojnie i bezpiecznie, to nie potrzebuje opon o najlepszych parametrach. Duży błąd.

Owszem, należy kupić możliwie jak najlepsze opony. Tylko zauważ, ze między sportem a codzienną jazdą jest zasadnicza różnica. Nie powiesz chyba, że zanim wsiądziesz do auta, najpierw sprawdzasz prognozę pogody na przewidywanym odcinku, zakładasz odpowiednie do warunków jazdy gumy i dopiero ruszasz w trasę, może jeszcze wozisz ze sobą zapasowy komplet na inne warunki pogodowe, szczególnie w okresie przejściowym?
Czasami jadąc ostrożnie, rozważnie, spokojnie i bezpiecznie jesteśmy razem ze swoim samochodem wystawiani na próbę przez zwierzę lub innego użytkownika drogi i może się okazać, że droga hamowania krótsza o 2% lub odporność na przeciążenie większa o 1% uratowałaby komuś życie.
Czyli mam rozumieć, że maksymalnie raz do roku zmieniasz gumy, bo przecież bieżnik starty o ten 0,5-1 mm również może wydłużyć drogę hamowania o te 2%, ba na rynku może się pojawić w sprzedaży nowsza opona o wynikach hamowania lepszych o te kilka procent i znowu się okaże, że gdybyś miał nowsze opony, to mógłbyś komuś uratować życie?

Dla mnie to popadanie w paranoję. Tym bardziej, że wskazane opony całoroczne i tak mają znacznie lepsze osiągi, niż zdecydowana większość znajdujących się na kołach aut, poruszających na naszych drogach. \"\ziew\"\"\ziew\"\"\ziew\"

Admiror, O paries, te non cecidisse ruinis, qui tot scriptorum taedia sustineas!

kiniorr

Wysłane 2015-11-18 09:03

Kup sobie te całoroczne, bardzo dobre są.

AMD_6000+ HD4850 Msi_K9N2_Platinum, Fortis_3, Dell_U2412M, Sony vaio-nw21mf/s, nexus7 2012, xperia Z

Maveriq

Wysłane 2015-11-18 12:54

To nie jest tak, że przez 95% dni nic się nie dzieje.
Jestem kierowcą z zawodu i kilka-kilkanaście godzin dziennie nasłuchuję radia CB.
Z tego, co dzieje się w okolicy można wywnioskować, że:
Wypadki w obrębie Trójmiasta i ościennych powiatów zdarząją się codziennie. Dzień, w którym nie ma wypadku zdarza się raz lub dwa w tygodniu, a w piątki co kilka godzin, a czasami ze 3 w ciągu jednej godziny. Jak pogarszają się warunki, to nic się w tej kwestii nie zmienia, ale najistotniejsze jest to, że ofiary śmiertelne zdarzają się niemal wyłącznie przy dobrej pogodzie i suchym asfalcie.

Ryzen R5 1500X; SPC Fortis 3; GA-AB350-Gaming 3; 32GB Corsair Vengeance 2400@2700MHz CL14@15; Gigabyte RX560 OC; 128GB Samsung 830 + 1TB WD Blue; Tonsil Fenix II Front + Technics SU600; Corsair CMPSU-520HXEU - 520W; LCD Iiyama XB2483HSU; Microsoft Natural Ergo 4000; Gigabyte M8000x.

Yoshi_80

Wysłane 2015-11-18 14:33

Zajrzałem w temat bo stoję przed kupnem opon do samochodu matki, chciałem kupić właśnie całoroczne. Widzę, że toczy się typowa dyskusja jak na każdym innym forum w analogicznym temacie. 

Opony całoroczne mają swój uzasadniony sens ekonomiczny. Przy aucie o b. niskiej wartości ,jak auto mojej mamy, prawie 22 letnia astra F , kupowanie 2 kompletów nowych opon jest podwojeniem wartości auta. Tym bardziej, że te 2 nowe komplety przeżyją te auto, prędzej pójdzie na złom niż opony się zetrą. Jeżeli ktoś nie chce wydać na dwa nowe komplety to czy nie lepiej mieć jeden nowy komplet całorocznych niż dwa używane sezonowe? Dla mnie odpowiedź jest oczywista, lepiej nowe całoroczne.

Gadanie o tych 2% kiedy to opona uratuje życie to jest trochę demagogia. Niezaprzeczalnym faktem jest, że lepsza opona daje lepszą przyczepność i bezpieczeństwo ale jest cała masa innych czynników gdzie owe 2% nie ma absolutnie żadnego znaczenia. 
Np podstawy fizyki, wielkość energii jadącego samochodu, odpowiadająca energii koniecznej to zatrzymania tego auta, jest zależna w kwadracie od prędkości auta. Czyli przyspieszając o 10% energia auta wzrasta o 20%, tym samym wzrasta też droga hamowania. Dlatego owe 2% jest śmieszne bo lepiej zwolnić o 5% i już ma się większy zapas bezpieczeństwa na oponie całorocznej niż jadąc 5% szybciej na sezonówce. 

A ile to razy się słyszy teksty typu "mam nowe dobre zimówki, można jechać (w sensie gnać)" ? Opony sezonowe dają własnie złudne poczucie bezpieczeństwa, czy raczej przyzwolenia na szybszą jazdę. Sam temu ulegałem jadąc zimą po totalnie zaśnieżonej drodze z prędkością 70-80. Samochód prowadził się doskonale dzięki nowym, dobrym zimówkom ale z drugiej strony zapas miałem prawie zerowy. W przypadku wpadnięcia w poślizg i obrócenia auta to już nic nie pomoże.

Znam historię od oponiarza który odmówił założenia facetowi "zimówek" bo były w tak tragicznym stanie, że letnie opony jakie miał w aucie dawałyby mu większą przyczepność. Facet za cholerę nie dawał się przekonać, "bo przecież to opona zimowa". I własnie stąd się biorą wypadki, przez takich kolesi. Nie przez tych co świadomi ograniczeń kupują sobie opony całoroczne i jeżdżą na nich rozsądnie.

ps.
A propos ścierania opon, owszem można miec 10 letnie opony w "dobrym" stanie. Przy jeździe typowo miejskiej i przebiegach 10-15 tys rocznie opona praktycznie się nie ściera. Taki przypadek ma mój znajomy z pracy, tak jeździ i ma 10 letnie zimówki które mają nadal gruby bieżnik. Osobną i niepodważalną sprawą jest twardnienie gumy i pogorszenie parametrów takiej opony.

Maveriq

Wysłane 2015-11-18 18:58

Opony całoroczne mają swój uzasadniony sens ekonomiczny. Przy aucie o b. niskiej wartości ,jak auto mojej mamy, prawie 22 letnia astra F , kupowanie 2 kompletów nowych opon jest podwojeniem wartości auta.

A może by tak wziąć pod uwagę wartość auta wraz z kierowcą/pasażerem?

lepiej zwolnić o 5% i już ma się większy zapas bezpieczeństwa na oponie całorocznej niż jadąc 5% szybciej na sezonówce

Jeśli chodzi o hamowanie, to oczywiście masz rację. Ale hamowanie to nie wszystko.
Do tej pory brałem udział w kilku stłuczkach, ale dwie z nich prawdopodobnie skończyłyby się w szpitalu lub kostnicy, gdyby w przypadki:
pierwszej - zabrakło przyczepności bocznej, gdyż prawą stroną samochodu zahaczyłem o zderzak samochodu, który wymusił pierwszeństwo, a lewym lusterkiem o drzewo przy jezdni;
drugiej - zabrakło trakcji na suchym asfalcie, gdy stojąc na końcu korku zacząłem uciekać na prawo od nadciągającego z tyłu busa, którego kierowca nie miał zamiaru hamować.

Znam historię od oponiarza który odmówił założenia facetowi "zimówek" bo były w tak tragicznym stanie, że letnie opony jakie miał w aucie dawałyby mu większą przyczepność. Facet za cholerę nie dawał się przekonać, "bo przecież to opona zimowa". I własnie stąd się biorą wypadki, przez takich kolesi. Nie przez tych co świadomi ograniczeń kupują sobie opony całoroczne i jeżdżą na nich rozsądnie.

Najlepiej jeździć na oponach sezonowych i jeździć na nich rozsądnie.

Ryzen R5 1500X; SPC Fortis 3; GA-AB350-Gaming 3; 32GB Corsair Vengeance 2400@2700MHz CL14@15; Gigabyte RX560 OC; 128GB Samsung 830 + 1TB WD Blue; Tonsil Fenix II Front + Technics SU600; Corsair CMPSU-520HXEU - 520W; LCD Iiyama XB2483HSU; Microsoft Natural Ergo 4000; Gigabyte M8000x.

beton

  • beton
  • wiadomość Użytkownik

  • 7364 wypowiedzi

Wysłane 2015-11-18 20:04

@ spider_co
To zdanie jest tak napisane że można wnioskować że masz je 10 lat.

@Maveriq
Hehe, Wcale tak :-P

Ta wersja Blue to siakaś nowość :)


[quote]
Tak czy inaczej, nadal jest uznawana za nie lepszą od PremiumContact5, a kosztuje, jak SportContact.


[/quote]
Eee tam wcale nie jakaś nowość. Ja kupiłem je 2lata/sezony(letnie) temu.
Kupiłem też w dobrej cenie. Niższej niż Continentale, Dunlopy czy Goodyeary. 
Mój brat jak kupował swoje to też kupił pirelki bo były tańsze niż konkurencja a jezdził wcześnij na conti i w pierwszej kolejności patrzył na conti.
Zeszłej zimy 2 kolegów z pracy kupiło Pirelki (była jakaś promocja). Jeden był już ustawiony na Nokiany ale kupił w tej promo pirelki bo wyszły go mówił z 20% taniej. Nie wiem może też akurat trafiliśmy z Bratem na jakieś promo ale w każdym razie kupiliśmy w lepszej cenie. Jakbym widział Continentale, Dunlopy czy Goodyeary w lepszych cenach to bym brał. Nie jestem jakimś mega fanem marki. Po prostu widziałem testy i były w czołówce i ceny miały też lepsze. 
@ Yoshi_80
Przy aucie o b. niskiej wartości ,jak auto mojej mamy, prawie 22 letnia astra F , kupowanie 2 kompletów nowych opon jest podwojeniem wartości auta. Tym bardziej, że te 2 nowe komplety przeżyją te auto, prędzej pójdzie na złom niż opony się zetrą.

Tu nie chodzi tyle o wartość auta tylko o to za ile chcesz je zmienić. Jak chcesz kupić nowe/inne auto za 2/3 lata to całoroczne są idealnym wyborem bo pójdą razem z autem. 
A jak chcesz tą astrą jeździć jeszcze 6-7 lat to i tak będziesz musiał kupić następny komplet opon. (No chyba że pykasz po 2 kilometry rocznie:-P). A wtedy to letnie + zimowki. 

 



spider_co

Wysłane 2015-11-18 22:34 , Edytowane 2015-11-18 22:35

@beton
Coby nie było wątpliwości, napisałem wcześniej:
Też tak mi się kiedyś wydawało, dopóki nie przesiadłem się na V4S. A jednak okazały się o wiele lepsze od zachwalanych Pirelek: zarówno letnich, jak i zimowych, które akurat miałem. Tamte poszły na przemiał, a ja od tego czasu jeżdżę na całorocznych.
Jakieś 6 lat temu zmieniłem obydwa komplety (~4 czy 5 letnich wówczas Pirelek), na komplet całorocznych Goodyerów. Po zrobieniu kolejnych 50 paru tys. km dwa lata temu, przerzuciłem 2 opony na przód, a 2 nowe poszły na tył. A że w jednym zdaniu wspomniałem o Pirelkach, stąd mogło wyjść mylne wrażenie.

PS,
Kolega z pracy dojeżdża codziennie do firmy ~70 km (rocznie same dojazdy to około 35 tys km, drugie tyle robi dodatkowo), droga na wielu odcinkach jest zaliczana do podgórskich (liczne wzniesienia, serpentyny, zalesione stoki z osuwiskami). Dwa lata temu zdecydował się na zmianę opon na wielosezonowe Nokiany i bardzo sobie chwali. Teraz, po zobaczeniu materiałów, planuje zakup wspomnianych wcześniej Miszelinek.

Admiror, O paries, te non cecidisse ruinis, qui tot scriptorum taedia sustineas!

Yoshi_80

Wysłane 2015-11-19 07:46 , Edytowane 2015-11-19 07:47


Do tej pory brałem udział w kilku stłuczkach, ale dwie z nich prawdopodobnie skończyłyby się w szpitalu lub kostnicy, gdyby w przypadki:
pierwszej - zabrakło przyczepności bocznej,



Siły odśrodkowe które spowodowały brak przyczepności bocznej również zależą w kwadracie od prędkości. Zasada jest dokładnie ta sama, im szybciej jedziesz tym szybciej wpadniesz w poślizg na zakręcie. Zwalniając zwiększasz swój margines bezpieczeństwa niezależnie od tego jaką to sytuację na drodze zastaniesz.



Tu nie chodzi tyle o wartość auta tylko o to za ile chcesz je zmienić. Jak chcesz kupić nowe/inne auto za 2/3 lata to całoroczne są idealnym wyborem bo pójdą razem z autem.




A od kiedy to stan opon zależy od wieku a nie od przebiegu. Samochód będzie robił b. małe przebiegi rzędu max 15 tys rocznie a matka jeździ z prędkością nie przekraczającą 90km/h ale głownie jeździ po mieście. Zresztą moc tego auta nie pozwala na żadne wyścigi.


Łatwo się rozmawia o teorii a nikt nie porozmawia o praktyce i jak to jest u nas na prawdę z tą eksploatacją opon. Pewnie każdy z nas jeździ lub jeździł na 4-6 letnich oponach albo takich z przebiegiem 50-60 tys. I jakoś jeździł i nie wyliczyał sobie % o ile to mu spadła przyczepność. A na forum to każdy próbuje być świętszym od papieża.  Bo jakoś mi się wierzyć nie chce, że tak ktoś zmienia opony co 2-3 lata albo co 30-40 tys km żeby mieć wiecznie tą 100% przyczepność. 


Polecam przejrzeć testy opon pod katem różnic miedzy producentami. Ale takie testy z faktycznymi wynikami liczbowymi a nie jakimiś durnymi punktami za odczucie. Gdzie jedna opona traci rpzyczepnośc na mokrym przy np 100 a druga przy 105 ale na suchych sytuacja się odwraca. I co, kto teraz będzie "bardziej święty" ten co wybierze oponę lepszą na mokro, czy ten co na sucho. A może będziecie przekładać opony zależnie od warunków? No bo to przecież chodzi o te 5% przyczepności!


Po prostu jeździć trzeba z głową a historie o sytuacjach na drodze trzeba miedzy bajki włożyć. Bo bezpieczeństwo zapewnia olej w głowie a nie opona na feldze. Jak ktoś ma pustkę zamiast oleju to mu najlepsze opony nie pomogą i się rozbije.

pustelnik

Wysłane 2015-11-19 12:52

I co, kto teraz będzie "bardziej święty" ten co wybierze oponę lepszą na mokro, czy ten co na sucho.

Nawinąłem już wiele kilometrów samochodem i jedyne sytuacje w których kończyła mi się przyczepność to były warunki złe czyli deszcz albo śnieg zazwyczaj połączone z ograniczoną widocznością więc jak dla mnie sensowniej jest dysponować zapasem przyczepności w gorszych warunkach. Generalnie spotkałem się kiedyś z pięknym stwierdzeniem że trzeba zawsze jeździć z taką prędkością aby zahamować na odcinku drogi który się widzi czyli uznaje że jest bezpieczny (zahamowania na przeszkodzie/innym użytkowniku ruchu nie uznaję za bezpieczne). Nie wiem na ile zmieniła się technologia ale jak się interesowałem tematem to pięcioletnia opona choćby była składowana we właściwych warunkach i nie używana traci na tyle właściwości że przestaje być bezpieczna.

ViPower

Wysłane 2015-11-19 13:04

@ kiniorr Nie nadają się ani na lato, ani na zimę.

beton

  • beton
  • wiadomość Użytkownik

  • 7364 wypowiedzi

Wysłane 2015-11-19 18:43

@ Yoshi_80

A od kiedy to stan opon zależy od wieku a nie od przebiegu.

Oj, skrót myślowy zrobiłem. Założyłem że statystyczny kierowca robi w rok mniej więcej 15-20 kkm. Czyli 3 lata równe są mniej więcej 60kkm na liczniku i tyle.
Ty zaś pisałeś że prędzej pójdzie na złom niż zużyjesz 2 komplety. Jeśli jednak masz zamiar trzymać to auto dłużej to jak najbardziej lepszym pomysłem jest kupić letnie + zimówki. 
Całoroczne zużywają się szybciej. 60kkm to taki myślę rozsądny przebieg. A z tego co piszesz to zrobisz taki w 4lata. Więc jeśli zmienisz auto przed tym przebiegiem/czasem to ok. Ale jeśli miałbyś kupić całoroczna i później znów całoroczne to lepiej od razu letnie + zimówki. 
A od kiedy to stan opon zależy od wieku a nie od przebiegu.

A co do tego pytania. To po kilku latach. Nie będę wchodził w dywagacje czy 8 lat czy 9 czy 7. Ale Zbyt stara opona też nie będzie miała właściwości jak nowa.

kiniorr

Wysłane 2015-11-20 08:30 , Edytowane 2015-11-20 08:31

@ViPower
Nie doczytałeś. też gościowi odradzam, ale jest taki napalony jak sąsiada york na moją suszkę! to niech sobie w końcu kupi. 

AMD_6000+ HD4850 Msi_K9N2_Platinum, Fortis_3, Dell_U2412M, Sony vaio-nw21mf/s, nexus7 2012, xperia Z

kotin

Wysłane 2015-11-20 09:18 , Edytowane 2015-11-20 09:21

@pustelnik

Nie wiem na ile zmieniła się technologia ale jak się interesowałem tematem to pięcioletnia opona choćby była składowana we właściwych warunkach i nie używana traci na tyle właściwości że przestaje być bezpieczna.


Mam w tej chwili na przedniej osi 6 letnie Micheliny zimowe. Bieżnik jeszcze OK. Sprawdzałem też miękkość mieszanki w porównaniu z nowymi (u wulkanizatora, gdy przekładałem koła) i jest OK. Składowane na lato w garażu bez dostępu światła.
Nawiasem mówiąc przy używaniu opon letnich i zimowych, a przy małych przebiegach, jak ja od 5 lat, propozycja takich całorocznych opon, jak Micheliny CC kusi coraz bardziej, bo opony jednak się starzeją... Takie całoroczne to przynajmniej zedrę przed ich zestarzeniem się. Chyba że przejdę na Goodyeary, bo są bardzo dobre, ale szybko się zcierają. \"\lol\"

i5-11600 / SilentiumPC Fortis 3 / Asus Prime B560 Plus / RAM 2x16 GB 3600MHz / 4 SSD / Inno3D GeForce RTX 4070 Twin X2 12GB / SB X AE-5 PLUS / BeQuiet Pure Power BQT-L8-600W / SilentiumPC Gladius M40 / MSI Optix 2560 x 1080 / Logitech X230 / KOS UR40 ? Win 11 Pro... Lenovo G70-70 i5-4210U/8GB/500 GB SSD (zmieniony).

spider_co

Wysłane 2015-11-20 09:35 , Edytowane 2015-11-20 09:35

@kiniorr
Z twoich wpisów wnioskuję, że jesteś idealnym konsumentem, któremu można wcisnąć każdy marketingowy mit.
Cóż, korporacjom tacy są bardzo potrzebni. \"\lol\"
Tkwij sobie nadal w swoim przekonaniu, że nie ma rzeczy uniwersalnych. Zanim jednak zechcesz innych do tego przekonywać, weź pod uwagę fakt, że sam twórca tych opon jest najlepszym przykładem uniwersalnego zwierzęcia, które jest w stanie zasiedlić praktycznie każde środowisko. :devil:

@kotin
Fakt, to jest największa wada Goodyerów, ale coś za coś.

Admiror, O paries, te non cecidisse ruinis, qui tot scriptorum taedia sustineas!

kiniorr

Wysłane 2015-11-20 12:59

@spider_co

I tu się mylisz. Zawsze przed zakupem zastanawiam się 10 razy i wertuję internet. Ale z moich kalkulacji wyszło, że taniej i bezpieczniej będzie mieć 2 komplety kół: lato na alufelgach, zima stalowe. Sam przekładam, mam warunki mam gdzie trzymać. 
Całoroczne miałem kiedyś w 126p :) wiem, nie te czasy nie ma co porównywać z nowymi. Ale robię dziennie ~80km i zdarłem już kilka kompletów opon. I mogę co nieco powiedzieć: fulda letnia= gówno, bfgoodrich- lepiej, ale też bym już nie kupił, continental= super, dunlop winterrespone= słabo, dunlop wintersport= super, nokian zimowe = średnio.

Jeśli mieszkasz w mieście i zima będzie łaskawa jak ubiegłoroczna to całoroczne będą super. Ja niestety mieszkam  na W.S.I.
i czasami muszę się przedzierać przez zaspy... 

AMD_6000+ HD4850 Msi_K9N2_Platinum, Fortis_3, Dell_U2412M, Sony vaio-nw21mf/s, nexus7 2012, xperia Z

spider_co

Wysłane 2015-11-20 13:47 , Edytowane 2015-11-20 13:48

@kiniorr
Już ci pisałem, że kolega z pracy mieszka w rejonie podgórkim, jest zapalonym narciarzem. W zimie ma momentami naprawdę fatalne warunki na drodze. Sam z początku miał wątpliwości, ale od kiedy zmienił na całoroczne, to jest z nich megazadowolony.

Piszesz, że sam przekładasz koła. Czyli jeździsz na źle wyważonych, co skutkuje, że jesteś większym zagrożeniem na drodze.  \"\obcy\"

Admiror, O paries, te non cecidisse ruinis, qui tot scriptorum taedia sustineas!

kiniorr

Wysłane 2015-11-20 14:49

@ spider_co

Nie będę już polemizował, bo zaczynasz mnie obrażać, że jeżdżę na źle wyważonych. Jasnowidz jesteś? Zaraz będzie, że za małe ciśnienie ma w jednym kole, za szybko jeżdżę i co tam jeszcze. 

Kup te całoroczne, będziesz megazadowolony jak kolega - do pierwszego dzwonu.

AMD_6000+ HD4850 Msi_K9N2_Platinum, Fortis_3, Dell_U2412M, Sony vaio-nw21mf/s, nexus7 2012, xperia Z

spider_co

Wysłane 2015-11-20 15:23 , Edytowane 2015-11-20 17:35

@kiniorr
Nie jestem wróżbitą, przyjąłem widać błędne założenie, że skoro sam wymieniasz koła, to nie masz możliwości ich prawidłowego wyważenia.

Jeżdżę na całorocznych już ponad 5 lat, więc nie muszę się do niczego przekonywać. \"\ziew\"

PS,
Tak się składa, że akurat moja żona się zajmuje odzyskiwaniem ubezpieczeń dla poszkodowanych w wypadkach. Firmy ubezpieczeniowe próbują się bronić przed wypłaceniem odszkodowania, chwytając się wszystkiego. W opisie wypadku są najdrobniejsze szczegóły. Również rodzaj opon auta, biorącego udział w zdarzeniu. Praktycznie niemal zawsze są tam opony... sezonowe. 
Sam również zaliczyłem w życiu dwie stłuczki. Oczywiście, jakże by inaczej, na oponach... zimowych. \"\diabel\"

Tak więc, strasz sobie nadal tymi bajkami, o złym wilku... naiwniaków. \"\ziew\"\"\ziew\"\"\ziew\"

Admiror, O paries, te non cecidisse ruinis, qui tot scriptorum taedia sustineas!

Maveriq

Wysłane 2015-11-20 22:45

Siły odśrodkowe które spowodowały brak przyczepności bocznej również zależą w kwadracie od prędkości. Zasada jest dokładnie ta sama, im szybciej jedziesz tym szybciej wpadniesz w poślizg na zakręcie. Zwalniając zwiększasz swój margines bezpieczeństwa niezależnie od tego jaką to sytuację na drodze zastaniesz.

Wcześniej było o hamowaniu, a teraz o siłach odśrodkowych? A najlepiej hamująca opona nie zawsze najlepiej sprawdzi się podczas skręcania.
A przytoczony przeze mnie przykład mówi właśnie, że nie zawsze mniejsza prędkość daje większy margines bezpieczeństwa. Gdybym wtedy jechał "10 mniej", to być może zabiłbym nawet 5 osób, bo nie zdążyłbym uciec na przeciwległy pas i uderzył w bok samochodu.
Czasem rozmiary wypadku zmniejsza się przez skuteczne wytracenie energii, a czasem przez jej wykorzystanie.

Ryzen R5 1500X; SPC Fortis 3; GA-AB350-Gaming 3; 32GB Corsair Vengeance 2400@2700MHz CL14@15; Gigabyte RX560 OC; 128GB Samsung 830 + 1TB WD Blue; Tonsil Fenix II Front + Technics SU600; Corsair CMPSU-520HXEU - 520W; LCD Iiyama XB2483HSU; Microsoft Natural Ergo 4000; Gigabyte M8000x.
Strona 3 z 8 <<<12345678>>>
skocz

Kto jest online: 0 użytkowników, 368 gości