2017-03-07 18:11
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
11

AMD ’Naples’ - serwerowy procesor wysokiej wydajności

Obrazek AMD ’Naples’ - serwerowy procesor wysokiej wydajności

Firma AMD wykonała dziś znaczący krok w kierunku rynku serwerów i centrów danych ujawniając wiele szczegółów na temat nadchodzących serwerowych procesorów wysokiej wydajności o kodowej nazwie „Naples”. Układ ten skonstruowano w celu zmiany status-quo i skalowania możliwości na przestrzeni zastosowań zarówno w obrębie centrów danych, jak i tradycyjnej infrastruktury serwerowej i dlatego wyposażono go w nawet 32 rdzenie „Zen” x86. Najlepsza przepustowość pamięci i największa liczba szybkich linii komunikacyjnych (I/O) odróżniają procesor „Naples” od wszystkiego, co istnieje obecnie na rynku serwerowym. Dostępność tych produktów zaplanowano na drugi kwartał 2017 roku, a masowe dostawy będą rozbudowywane w drugiej połowie roku zarówno w ofertach producentów OEM, jak i partnerów w kanale sprzedaży.Nowy procesor serwerowy firmy AMD przewyższa najlepszy produkt konkurencyjny w najważniejszych parametrach i oferuje tym samym o 45% więcej rdzenii, o 60% więcej linii komunikacyjnych (I/O) i o 122% większą przepustowość pamięci.

Firma AMD udostępni dwie prezentacje na temat swojej strategii w obszarze centrów danych oraz nadchodzących produktów w trakcie Open Compute Summit. Scott Aylor, wiceprezes ds. rozwiązań serwerowych będzie przemawiał w głównej hali w środę, 8 marca o 16:55 czasu lokalnego, podczas gdy Dan Bounds, starszy dyrektor w dziale produktów korporacyjnych zaprezentuje szczegóły inżynierii w czwartek, 9 marca o godzinie 9:20 rano na scenie Expo Hall.

Funkcje i cechy „Naples”:
- Wysoce skalowalny, 32-rdzeniowy procesor typu SoC (System on Chip) z obsługą dwóch wątków na rdzeń.
- Wiodąca w branży przepustowość pamięci przy wykorzystaniu nawet 8 kanałów na jeden procesor „Naples”. W serwerze z dwoma gniazdami możliwa jest obsługa nawet 32 banków pamięci DDR4 o sumarycznej objętości nawet 4 TB w konfiguracji 16-kanałowej.
- To kompletny procesor typu SoC z całkowicie zintegrowanym podsystemem I/O obsługującym 128 linii PCI-E 3i, dzięki czemu nie potrzebuje oddzielnego chipsetu.
- Wysoce zoptymalizowana struktura pamięci podręcznej, która umożliwia osiąganie wysokiej wydajności i efektywności energetycznej w przetwarzaniu.
- Koherentne połączenie dwóch procesorów „Naples” w systemie o dwóch gniazdach – AMD Infinity Fabric.
- Dedykowany, sprzętowy podsystem bezpieczeństwa.


AMD ’Naples’ - serwerowy procesor wysokiej wydajności

Źródło: Info Prasowe / AMD
 1. Avatar nic wiadomość nic
   

  Po nich pewnie też przejdzie fala krytyki :-P

 2. Avatar nic wiadomość nic
   

  No można się domyślać, że w grach będą wolniejsze od i5 ;)

 3. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
   

  Kolejna nieważna wiadomość.
  News o Ryzenie pokazał to dobitnie. Te procesory są tak nieważne, że news o nich uzyskał aż 25 komentarzy. Głownie o tym jak jest nieważny z resztą. :-P

 4. Avatar nic wiadomość nic
  Dokładnie!

  I jeszcze ta dziwna polityka AMD "wincyj rdzeniufff!!!!!11" gdzie wiadomo że 28 (i 56 wątków) Intela jest w pełni wystarczające i więcej nie potrzeba.

 5. Avatar nic wiadomość nic
   

  A jak dodamy do tego, że pewnie będą tańsze od odpowiadających im parametrami Xeonów to już zupełna klapa i będzie to proc dla Januszy. Fuj!

  Po co to, i kto za tym stoi?

 6. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
  ten procesor

  zapowiada się wręcz rewelacyjnie, jeśli slajdy AMD oczywiscie potwierdzą się, co wcale nie jest oczywiste. 

  O ile wcale jakoś nie widzę dużej popularności domowego Ryzena, to Naples może być przebojem na profesjonalnym rynku.

 7. Avatar nic wiadomość nic
   

  TERAZ BEDZIE MOZNA ZALOZYC 512GB RAMU HAHA I CO 

 8. Avatar nic wiadomość nic
   

  640 GB pamięci operacyjnej powinno każdemu wystarczyć.:-P

 9. Avatar nic wiadomość nic
   

  Aby odpalić pasjansa ;)

 10. Avatar nic wiadomość nic
  Fajny proc...

  Zapowiada się bardzo dobrze, zwłaszcza pod wirtualizację. Tam RAM'u nigdy za wiele nie jest.
  Przygarnąłbym takie do naszej serwerowni....

 11. Avatar nic wiadomość nic
   

  Przecież wszem i wobec wiadomo że więcej niż 640kB ramu nikomu nie będzie potrzebne ;-)Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelników serwisu IN4.pl.