2018-11-09 11:57
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
1

AMD - 7-nm układ graficzny dla sztucznej inteligencji i superkomputerów

Obrazek AMD - 7-nm układ graficzny dla sztucznej inteligencji i superkomputerów

W tym tygodniu firma AMD zapowiedziała pierwsze na świecie 7-nanometrowe układy graficzne, które staną się podstawą dla akceleratorów AMD Radeon Instinct MI60 i MI50. To technologia zaprojektowana dla następnej generacji systemów głębokiego uczenia, chmur obliczeniowych i superkomputerów, które mają służyć badaczom, naukowcom i deweloperom do rozwiązywania najtrudniejszych obecnie problemów w dziedzinach takich jak zmiany klimatu, biologia komputerowa, zapobieganie chorobom i wielu innych. AMD Radeon Instinct MI60 to najszybszy na świecie akcelerator obliczeń podwójnej precyzji, jaki można podłączyć do portu PCIe. Zapewnia on nawet 7.4 TeraFlopsa szczytowej mocy w obliczeniach FP64, które są wykorzystywane w wielu sektorach, jak przemysł energetyczny, lotniczy, kosmiczny czy obronny.Akceleratory AMD Radeon Instinct MI60 i MI50 otrzymały ponadto:
- Hiper-szybką pamięć HBM2 ECC o przepustowości na poziomie 1 TB/s;
- Obsługę standardu PCIe 4.0;
- Elastyczną obsługę obliczeń o mieszanej precyzji (FP16, FP32 i INT4/INT8);
- Dwa łączniki Infinity Fabric per układ graficzny, co umożliwia bezpośrednią komunikację z szybkością 200 GB/s, połączenie pierścieniowe nawet 4 układów graficznych i przepustowość nawet 6-krotnie wyższą niż ta, którą zapewnia standard PCIe 3.0.

Akcelerator AMD Radeon Instinct MI60 powinien trafić w ręce klientów z końcem 2018 roku, a dostawy modelu MI50 rozpoczną się przed końcem 1 kwartału 2019.

Firma AMD ponadto zapowiedziała udostępnienie z końcem 2018 roku nowej wersji platformy deweloperskiej – ROCm 2.0, która jest zgodna z nowymi akceleratorami Radeon Instinct i pozwala na efektywne tworzenie oprogramowania dla wydajnych i energooszczędnych zarazem heterogenicznych systemów komputerowych.


AMD - 7-nm układ graficzny dla sztucznej inteligencji i superkomputerów

AMD - 7-nm układ graficzny dla sztucznej inteligencji i superkomputerów

AMD - 7-nm układ graficzny dla sztucznej inteligencji i superkomputerów

Źródło: Info Prasowe / AMD
  1. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
     

    ...a jakby tak zrobić procesor do PC i kartę graficzną dla graczy na przykład? :angel:

    Wiem, wiem, marzenia. Nie ta wielkość firmy = nie ta wielkość nakładów na badania i jeszcze to ciągłe proszenie Intela o zgodę. No cóż. Świat tak właśnie wygląda. F1 też już nie ma ze sportem i czystością gry nic wspólnego. \"\lol\"Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelników serwisu IN4.pl.