2018-10-29 14:54
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
2

AMD powiększa rodzinę 2 generacji procesorów Ryzen Threadripper

Obrazek AMD powiększa rodzinę 2 generacji procesorów Ryzen Threadripper

Dziś firma AMD ogłosiła wprowadzenie do sprzedaży kolejnych dwóch procesorów AMD Ryzen Threadripper 2 generacji – 24-rdzeniowego i 48-wątkowego modelu 2970WX oraz 12-rdzeniowego i 24-wątkowego modelu 2920X. Procesory Ryzen Threadripper serii WX oferują wiodącą w swojej klasie liczbę rdzeni, której potrzebuje wielu zaawansowanych użytkowników obciążających swoje stacje robocze najbardziej wymagającymi aplikacjami, zaś procesory Ryzen Threadripper serii X zapewniają entuzjastom, graczom i osobom transmitującym rozgrywkę piękną i płynną grę dzięki wyższym taktowaniom w porównaniu do pierwszej generacji tych produktów.24-rdzeniowy / 48-wątkowy Ryzen Threadripper 2970WX i 12-rdzeniowy / 24-wątkowy Ryzen Threadripper 2920X oferują niebywałą wydajność wielowątkową, która jest wyższa nawet o 39%i i 55% w porównaniu do odpowiedników Core i9-7960X i Core i7-7820X. Ryzen Threadripper 2920X oferuje ponadto wystarczającą moc do grania w 4K i jednoczesnego enkodowania video w jakości 4K30 40000 Kbps. Oba procesory zapewniają nawet o 32% wyższą wydajność w raytracingu i nawet o 60% szybsze szyfrowanie w porównaniu do odpowiednio Core i9-7960X i Core i7-7820X.

Nowe funkcje i pakiety świąteczne
Zaprojektowana w szczególności dla procesorów Ryzen Threadripper serii WX, nowa funkcja o nazwie „Dynamic Local Mode” optymalizuje działanie aplikacji poprzez zapewnienie najbardziej obciążonym wątkom preferencyjnego dostępu do pamięci lokalnej. Tryb ten jest automatycznie skonfigurowany w systemach z procesorami Ryzen Threadripper 2990WX i 2970WX działających pod kontrolą aplikacji AMD Ryzen Mastervi. Dynamic Local Mode bez potrzeby udziału użytkownika:
• mierzy czasy pracy aktywnych wątków,
• nadaje odpowiednią rangę wątkom od najbardziej do najmniej obciążonych,
• automatycznie przenosi najbardziej obciążone wątki do rdzeni z dostępem do pamięci lokalnej,
• przyspiesza mniej obciążone wątki i działanie aplikacji wrażliwych na opóźnienia bez wpływu na zadania wymagające rozległej wielowątkowości.

Przy włączonym trybie Dynamic Local Mode wydajność procesorów Ryzen Threadripper serii WX może być wyższa nawet o 15% w wybranych aplikacjach takich, jak SPECwpc i gry PUBG, Far Cry 5 czy Alien: Isolation. Firma AMD ponadto planuje sprawić, że ta funkcja będzie automatycznie działała u jak największej grupy użytkowników wprowadzając automatycznie działający Dynamic Local Mode jako domyślny profil nadchodzących aktualizacji sterowników do chipsetu.

Wszystkie 2 generacji procesory Ryzen Threadripper są zgodne z pełnym ekosystemem produktów w ramach istniejącej platformy X399, czyli wystarczy łatwa aktualizacja BIOS, aby można je było używać na dostępnych od dłuższego czasu płytach głównych od takich producentów jak ASRock, ASUS, Gigabyte czy MSI. W okresie przedświątecznym producenci tych płyt głównych będą oferować pakiety o wartości od 199 USD, gdy ich produkt będzie kupowany w parze z procesorem Ryzen Threadripper. Po więcej szczegółów tej promocji zapraszamy na strony internetowe producentów ww. produktów.

Oba modele, czyli zarówno 24-rdzeniowy, 48-wątkowy Ryzen Threadripper 2970WX i 12-rdzeniowy, 24-wątkowy 2920X są dostępne od dziś w ofertach globalnych sprzedawców.

AMD powiększa rodzinę 2 generacji procesorów Ryzen Threadripper

AMD powiększa rodzinę 2 generacji procesorów Ryzen Threadripper

Źródło: Info Prasowe / AMD
 1. Avatar nic wiadomość nic
  WX - z recenzji wynika że to W to warunkowane extremum

  W większości zastosowań własnie nawet profesjonalnie "W" wypadają raczej słabo - jeśli chodzi o wydajnośc/cena, najlepszym wyborem który rekompensuje wydany szmal jest 2950, reszta jest droga lub za słaba - 2920. W przed X to jak X* gdzie drobnym druczkiem dopisano że to zależy od zastosowań. Te dodatkowe rdzenie bez kontrolerów PCI oraz RAM skalują się po prostu kiepsko. Wydawało mi się podobnie jak Gordonowi na PCWorld że wycenią te najszybsze proce na ok 1500$ a Lisa pojechała ostro na 1800$ tak że Intel ze 18C SkylakeX nadal ma konkurencyjną ofertę. Pod pewnymi warunkami jednak 32C AMD nic nie przebije no bo wincyj rdzeniuf. Nawet jeśli kontroler RAM w tych rdzaniach jest po prostu kiepski od Sandy Bridge pod tym wzgledem nic nie jest w stanie przebić - Intel 45ns vs AMD od 65 do 90ns (Zen1,Buldozer). Zadziwiające jednak jak nawet zaledwie 8 rdzeniowy 9900 z najprostszej platformy 2 kanałowego RAM pokonuje 4 kanałowego 2920 a podobno te 580$ na które jest wyceniony Intel to za dużo.. jak w takim razie ocenić AMD 649$?

  Już nawet z prostej kalkulacji wynika - 2xRyzen z odpadków 12/24(bez wentylatora) 2x325$ a jest przecież odpowiednikiem sklejki z 2x2600X wartego 2x200$ a gdyby liczyć pełne 16/32 dość słabo taktowane 3.0 bazowe 2x450$ ok 50% drożej niż 2700X a trzeba pamiętać że mało które zastosowanie (poza renderingiem) skaluje się liniowo do ilości rdzeni i też bardzo dużo zależy od RAM.

  Chociaż nie wiem na ile jest wyceniany ale wydaje mi się że 1950X byłby dużo lepszym tańszym niż 2920. Z tego co kojarze ceny. Natomiast 24C w porównaniu do 18C Inteli - sprawa dyskusyjna. 

 2. Avatar nic wiadomość nic
  Errata :)

  "Nawet jeśli kontroler" powinno brzmieć "Nawet jeśli są szybkie, to kontroler RAM.."
  Oraz "Zadziwiające jednak" na "Nie powinno więc dziwić że nawet 8 rdzeniowy... pokonuje 2920.."

  OFFTOP: jakiś kiepski ruch na in4, kiedyś było tu luda.. od niedawna zaglądam i pustki?!
  Czemu tak?Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelników serwisu IN4.pl.