2019-08-12 11:47
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
1

Facebook pozywa twórców złośliwych aplikacji w Sklepie Play

Obrazek Facebook pozywa twórców złośliwych aplikacji w Sklepie Play

To pierwsza taka sytuacja w historii Facebooka. Serwis złożył pozew przeciwko firmom udostępniającym fałszywe aplikacje. Programy o różnych funkcjonalnościach, bez wiedzy użytkownika, „klikały” w reklamy Facebooka, narażając tym samym na straty reklamodawców inwestujących w platformę oraz sam serwis społecznościowy. Jak się okazuje – tego typu złośliwych aplikacji w sklepie Play jest naprawdę sporo. Według statystyk Lukasa Stefanko, analityka zagrożeń w ESET, tylko w zeszłym miesiącu użytkownicy pobrali fałszywe aplikacje ponad 32.5 milionów razy!Dwie firmy, jedna z Singapuru, druga z Hong Kongu, stworzyły aplikacje, które bez wiedzy użytkowników i w niewidoczny dla nich sposób automatycznie „klikały” w reklamy zamieszczane w serwisie Facebooka. Według informacji uzyskanych od Lukasa Stefanko, analityka zagrożeń w firmie ESET, udostępniane w sklepie Google programy o różnych funkcjonalnościach autorstwa LionMobi i JediMobi zostały pobrane w sumie ponad 217 milionów razy, generując gigantyczny zarobek dla twórców aplikacji oraz straty reklamodawców.

Jak zauważa badacz bezpieczeństwa z ESET, złośliwe lub niechciane aplikacje, zawierają często ukryte reklamy lub generują ich wyświetlenia. Potwierdzają to zebrane przez Lukasa Stefanko statystyki dotyczące liczby fałszywych i złośliwych aplikacji w Sklepie Play wykrytych w lipcu tego roku. Najwięcej, bo w sumie ponad 20 milionów instalacji, miały programy, których funkcjonalność była oparta na zwiększaniu dochodów reklamowych ich twórców (HiddenAd oraz AdFraud). Na drugim miejscu niechlubnego rankingu znalazły się aplikacje, które wyłudzają dane i pieniądze użytkowników, nakłaniając ich do wykupienia fałszywych subskrypcji (Subscription scam).

Aplikacje stworzone przez LionMobi i JediMobi zostały wycofane ze Sklepu Play, a wszyscy reklamodawcy, którzy ponieśli straty z powodu fałszywych programów, otrzymali zwrot wydatków od Facebooka. Jak pokazują wspomniane statystyki – takich sytuacji może być o wiele więcej. Dlatego badacz z ESET mówi wprost: zwracajmy uwagę na aplikacje, które instalujemy w swoich telefonach. Te, które bez naszej wiedzy klikają w reklamy, są najtrudniejsze do rozpoznania. Istnieje jednak, może niezbyt dokładny, ale jednak, sposób na weryfikację podejrzanego programu. Aby to zrobić, należy poszukać w ustawieniach telefonu pozycji „Użycie danych” i sprawdzić, ile danych mobilnych wykorzystała dana aplikacja. Jeśli za dużo – warto rozważyć jej deinstalację.

Facebook pozywa twórców złośliwych aplikacji w Sklepie Play

Źródło: Info Prasowe / ESET
  1. Avatar nic wiadomość nic
    dezinastalacja

    Forma „deinstalacja”, choć powszechna, jest uznawana przez  normatywistów...[size=2] za niepoprawną


    https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/dezinstalacja-a-nie-deinstalacja;8641.htmlKomentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelników serwisu IN4.pl.