2019-06-13 11:26
Autor: Sebastian Wiśniewski (NetCop)
8

Firma Asustor zaprezentowała NAS dla graczy

Obrazek Firma Asustor zaprezentowała NAS dla graczy

Asustor wprowadza NAS dla naprawdę wymagających użytkowników. Do 28 TB pojemności dostępnych z każdego miejsca. Stream materiału wideo 4K? Żaden problem.
Składujemy coraz więcej danych, a przy tym korzystamy z większej niż kiedyś liczby urządzeń. Chcemy współdzielić między nimi dane. Rozwiązaniem są oczywiście usługi przechowywania danych w chmurze, ale raz, że mogą one nieraz budzić wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa, dwa, że często oferują ograniczone możliwości. Dlaczego więc nie zbudować sobie własnego rozwiązania? Takim może być NAS - czyli sieciowy nośnik danych. Najnowszy model tajwańskiej firmy Asustor potrafi dużo więcej niż tylko przechowywać pliki.

Asustor Nimbustor 2 (AS5202T) to właściwie mały komputer. Wewnątrz znajduje się CPU Intel Celeron J4005 z serii Gemini Lake o dwóch rdzeniach taktowanych 2,0 GHz (2,7 GHz Turbo). Ma on do dyspozycji 2 GB RAM typu DDR4-2400, który można rozbudować do 8 GB. Do tego wewnętrzne oprogramowanie urządzenia zgromadzono na szybkim nośniku eMMC o pojemności 4 GB. W domowym komputerze to niewiele, ale jak na sprzęt sieciowy to naprawdę poważna specyfikacja. Urządzenia ma co przetwarzać - wewnątrz można zamontować do dwóch nośników danych 3,5” lub 2,5” - tak HDD, jak i SSD. Ograniczenie pojemności to aż 28 TB danych. Nimbustor 2 jest w pełni kompatybilny z modułami AS6004U, co pozwala rozszerzyć pojemność składowanych danych o kolejne 168 TB.

W specyfikacji urządzeń typu NAS istotną rolę grają interfejsy sieciowe. W przypadku Nimbustora 2 mamy dostępne dwa porty LAN 2,5 Gb/s, korzystające także z technologii Link Aggregation, co pozwala (przy kompatybilnej infrastrukturze sieciowej) osiągnąć sumaryczną przepustowość 5 Gb/s. Nic nie stoi na przeszkodzie, by także wewnętrzna wydajność nośników była wysoka - można spiąć je w macierz RAID 1, co sprawia, że działają wyraźnie szybciej. Asustor Nimbustor 2 należy też do bardzo cichych urządzeń. Podczas czuwania emituje jedynie 19 dB, a podczas pracy 32 dB.

Producent zapewnia, że mimo wielu opcji zarządzenie urządzeniem nie jest trudne. Wszystko za sprawą odświeżonego oprogramowania ADM, którego UI może przypominać użytkownikom nieco popularne systemy mobilne. Urządzenie umożliwia łatwe streamowanie treści wideo i, co podkreśla producent, w przeciwieństwie do popularnych platform jak np. YouTube - z takiego źródła filmu użytkownika nikt nie usunie. Można też tworzyć zautomatyzowane backupy, co dzięki szybkiemu połączeniu realizowane jest bardzo szybko.
NAS Asustor Nimbustor AS5202T 2 wyceniono na 1899 zł. W sprzedaży ma być dostępny na początku lipca b.r.

Specyfikacja techniczna:

- Obsługa 2 nośników danych (HDD lub SSD)
* 3,5” lub 2,5”
* maksymalna pojemność 28 TB (2 x 14 TB)
* SATA III Hot Swap
- Obsługa dodatkowych nośników zewnętrznych- Porty: USB 3.1 X3, HDMI 2.0a X1, 2,5 GbE X2
- Procesor:
* Intel Celeron J4005 Dual-Core 2.0 GHz (do 2.7GHz)
- Pamięć RAM:
* zainstalowana fabrycznie: 2 GB
* maksymalna pojemność: 8 GB
* typ: DDR4 SO-DIMM
- Praca z systemami: Windows (XP i nowsze), Windows Server (2003 i nowsze), MacOS (10.06 i nowsze) oraz Linux, Unix i BSD.

Firma Asustor zaprezentowała NAS dla graczy

Firma Asustor zaprezentowała NAS dla graczy

Źródło: Asustor
 1. Avatar nic wiadomość nic
   

  Nic nie stoi na przeszkodzie, by także wewnętrzna wydajność nośników była wysoka - można spiąć je w macierz RAID 1, co sprawia, że działają wyraźnie szybciej

  Spięcie dysków w RAID 1 nie powoduje wzrostu szybkości! Może powodować jej spadek (do szybkości wolniejszego nośnika).

 2. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
  No i po co ten komentarz?

  Rynek produktów "dla graczy" ma się dobrze. Wcisnęliśmy im "specjalne" myszki, klawiatury potem laptopy. Obecnie tłuczemy im do łbów, że muszą korzystać z specjalnej przeglądarki. A ty jednym wpisem niweczysz ten trud. Co z tego masz? \"\diabel\"

 3. Avatar nic wiadomość nic
  @djluke

  Jak zwylke na tym portalu komentarze merytorycznie g warte. Szybkość odczytu w RAID 1 rośnie i rwóna się podwójnej wartośći odczytu z najwolniejszego dysku. Dj Luke przemyśl zanim coś napiszesz bo to nie pierwsza Twoja wtopa...

 4. Avatar nic wiadomość nic
   

  @ [size=1][b]Mr. Nrvs[/...
  O ile wiem, to RAID 1 - to jest mirror, więc nie bardzo wiem, w którym miejscu chcesz mieć tę podwójną wartość odczytu. Jedynie przy odczycie sekwencyjnym dysków, przy pewnym specyficznym scenariuszu można założyć wzrost prędkości odczytu. Jednak jeśli czytany jest jeden dysk - to nie ma tu żadnego wzrostu.
  Natomiast w przypadku RAID 0 - striping - możemy mówić o wzroście odczytu i zapisu (jednak kosztem większej podatności na awarie). 

 5. Avatar nic wiadomość nic
  @SoulsMaster

  RAID 1 (lustrzany)[ edytuj |  edytuj kod]
  [img=120x185]https://upload.wikimedia.org/wik...
  Polega na replikacji pracy dwóch lub więcej dysków fizycznych. Powstała przestrzeń ma rozmiar najmniejszego nośnika. RAID 1 jest zwany również lustrzanym (ang. mirroring). Szybkość zapisu i odczytu zależy od zastosowanej strategii:
  [ul]
  [li]Zapis:
  [ul]
  [li]zapis sekwencyjny na kolejne dyski macierzy – czas trwania operacji równy sumie czasów trwania wszystkich operacji;[/li]
  [li]zapis równoległy na wszystkie dyski macierzy – czas trwania równy czasowi trwania operacji na najwolniejszym dysku.[/li]
  [/ul]
  [/li]

  [li]Odczyt:
  [ul]
  [li]odczyt sekwencyjny z kolejnych dysków macierzy (ang. round-robin) – przy pewnej charakterystyce odczytów możliwe osiągnięcie szybkości takiej jak w RAID 0;[/li]
  [li]odczyt wyłącznie ze wskazanych dysków – stosowane w przypadku znacznej różnicy w szybkościach odczytu z poszczególnych dysków.[/li]
  [/ul]
  [/li]

  [/ul]
  Korzyści:
  [ul]
  [li]odporność na awarię N – 1 dysków przy N-dyskowej macierzy;[/li]

  [li]możliwe zwiększenie szybkości odczytu;[/li]

  [li]możliwe zmniejszenie czasu dostępu.[/li]

  [/ul]
  Wady:
  [ul]
  [li]możliwa zmniejszona szybkość zapisu;[/li]

  [li]utrata pojemności (całkowita pojemność jest taka jak pojemność najmniejszego dysku).[/li]

  [/ul]

 6. Avatar nic wiadomość nic
   

  @ [size=1][b]Mr. Nrvs[/...
  Przeklejać z wiki potrafisz, czytać ze zrozumiem już nie.
  Przecież dokładnie to napisałem. Że w pewnych przypadkach RAID1 może mieć zwiększoną wydajność odczytu (przy sekwencyjnym odczycie dysków), jednak zapewne zależy to od kontrolera i jego konfiguracji. A do tego nie podejrzewam, aby większość tanich kontrolerów potrafiła poradzić sobie z sekwencyjnym odczytem dysków. Raczej to jest zarezerwowane dla dużych sprzętów. 

 7. Avatar nic wiadomość nic
  @SoulsMaster

  Pudło! Do RAID 1 wymagane są dyski tych samych pojemności nie koniecznie już predkości. Wiec jeżeli są użyte identyczne dyski o tej samej prędkości odczytu to odczyt jest zwiekszony. A jeżeli dysk 1 ma prędkość np 100mb/s a dysk 2 np 50mb/s to nie nastąpi zjawisko przyśpieszonego odczytu. Więć nie zależy to od kontrolera bo na tzw fakeRAID jakie oferują niektóre płyty główne i systemy operacyjne też można uzyskać efekt przyśpieszonego odczytu.

 8. Avatar nic wiadomość nic
  @Mr. Nrvs

  Oczywiście można użyć dysków o różnych pojemnościach ale wielkość macieży będzię o pojemności najmniejszego dysku dla RAID 1  :DKomentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelników serwisu IN4.pl.