2021-12-21 13:31
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
6

Hakerzy wysyłają coraz więcej SMS-ów

Obrazek Hakerzy wysyłają coraz więcej SMS-ów

Oszustwa internetowe, w tym phishing, istnieją od lat. Jednakże napastnicy cały czas poszukują nowych sposobów na namierzenie ofiar i rozpowszechnianie złośliwych kampanii. W ostatnich miesiącach bardzo chętnie biorą na cel urządzenia mobilne i wykorzystują kanał SMS. Smartfony są coraz częściej wykorzystywane do dokonywania płatności oraz robienia zakupów online. Jak wynika z danych eMarketer w ubiegłym roku za pośrednictwem telefonów dokonano w sklepach internetowych zakupów o łącznej wartości 314 mld dolarów, co stanowi ponad 44 proc. całkowitej sprzedaży online. Dla porównania w 2016 roku było to jedynie 114 mld dolarów.Wiele cyberataków zaczyna się od kliknięcia w link i dzieje się to niezależnie do tego czy napastnicy chcą w ten sposób nakłonić adresata wiadomości do ujawnienia wrażliwych danych bądź przekonać do zainstalowania złośliwego oprogramowania. Najnowsze dane pochodzące z systemów telemetrycznych Bitdefendera odnotowały 54 proc. wzrost złośliwych aplikacji przechwyconych przez rozwiązania chroniące smartfony pomiędzy pierwszą połową listopada i grudnia. Telemetria pokazuje, że użytkownicy telefonów są bardzo podatni na linki otrzymane za pośrednictwem aplikacji do przesyłania wiadomości czy klientów poczty e-mail, a nawet przeglądarek.

Według informacji zebranych przez Bitdefendera każdego miesiąca użytkownik otrzymuje średnio 91 linków, zarówno tych bezpiecznych, jak i niebezpiecznych. Na pierwszy rzut oka wydaje się to być niewielka liczba, aczkolwiek czterech na dziesięciu użytkowników zostaje zaatakowanych w tym czasie przy użyciu co najmniej jednego szkodliwego łącza.

Spośród wszystkich przypadków, które wywołały alert o oszustwach, wiadomości SMS i powiadomienia mają prawie równe wartości procentowe, odpowiednio 48 procent i 52 procent. Podczas gdy użytkownicy otrzymują do sześciu razy więcej powiadomień z odsyłaczami niż wiadomości SMS, kanał dystrybucji SMS-ów jest wykorzystywany osiem razy częściej do rozprzestrzeniania szkodliwych odsyłaczy. Warto w tym miejscu zauważyć, że obecnie jedna z najaktywniejszych kampanii szkodliwego oprogramowania Flubota (trojan bankowy) dociera do potencjalnych ofiar głównie za pośrednictwem wiadomości SMS.

Hakerzy wysyłają coraz więcej SMS-ów

Hakerzy wysyłają coraz więcej SMS-ów

Źródło: Info Prasowe / Bitdefender
 1. Avatar nic wiadomość nic
  Tyle się trąbi naokoło

  więc ofiary są de facto same sobie winne. Bo to trochę tak jakby złodziej spytał się człowieka na ulicy czy może potrzymać przez chwilę jego portfel - i o wielkie dziwo po chwili z nim ucieka! Na dodatek ta jazda po Inpoście we wszelkich mediach (głównie FB, bo tam się fajnie i łatwo rzuca gównem w komentarzach) że nic z tym nie robi, podczas gdy od zalewu tych kampanii antyphishingowych aż się rzygać chce...

 2. Avatar nic wiadomość nic
  (bo edytować nie można)

  Najwięcej hejtu zbiera w sumie OLX. Inpost z przyczyn wiadomych (dostarcza te paczki) jest najczęściej w tych linkach (ale paczkomat.inpost24.in.net? albo domeny .xyz? serio? \"\obcy\").

 3. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
   

  no niestety, tego typu oszuści działają niezmiennie na tej samej zasadzie - a ułatwieniem obecnych czasów wydaje się postępujący wtórny analfabetyzm :/ ...i internet

 4. Avatar nic wiadomość nic
  @Natan

  Jak zawsze - jak ktoś przegapił pewien etap nauki to nie do odratowania = niech ginie. Tak zwana selekcja naturalna. Nie żal tak jak okradanych złodziei (piratów) z kilku newsów niżej.

  Wszystkich nie uratujesz. Życie.

 5. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
  @djluke

  Jak nie uratujesz, jak nie uratujesz. Zrób im w bankach, autoryzację palcem. :silly: 
  No co? Że jak Święta, to już podśmiewajek nie można? :-P

 6. Avatar nic wiadomość nic
  @djluke

  Dokładnie to samo pomyślałem , selekcja naturalna.Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelników serwisu IN4.pl.