2019-07-20 10:21
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
5

Lite-On MU X1 – mały dysk, spore możliwości

Obrazek Lite-On MU X1 – mały dysk, spore możliwości

Lite-On wprowadził na polski rynek nową wersję dysku SSD NVMe – MU X1. Wkraczając w świat nowoczesnych gier i rozbudowanych programów, warto pamiętać o szybkim dysku, który zapewni odpowiednią wydajność. Taki właśnie jest Lite-On MU X1 – najnowszy dysk PCIe 3.0 x4, wyposażony w kości 3D NAND TLC, topowy kontroler Phison PS5012-E12 oraz zoptymalizowane oprogramowanie. To idealne rozwiązanie dla każdego użytkownika, szukającego niedrogiego i szybkiego dysku z doskonałymi parametrami oraz gwarancją długiej, bezproblemowej pracy.Lite-On MU X1 wykorzystuje złącze M.2 i wykonany jest w formacie 2280. Do budowy SSD użyto najnowszych kości 3D NAND TLC Toshiba BiCS3, zaś za prawidłową pracę odpowiada high-endowy kontroler Phison PS5012-E12. Na rynek trafią wersje z pojemnościami 256 GB, 512 GB, 1 TB i 2 TB z maksymalną prędkością na poziomie 3400 MB/s odczytu i 3000 MB/s zapisu. Wszystkie dyski posiadają 36-miesięczną gwarancję producenta oraz TBW na poziomie odpowiednio 400, 800, 1600 i 3200 TB.

Dyski Lite-On MU X1 są już dostępne w polskich sklepach. Ich sugerowana cena detaliczna po przeliczeniu na PLN wynosi: 195 PLN za wersję 256 GB, 320 PLN za wersję 512 GB, 596 PLN za wersję 1 TB oraz 1357 PLN za wersję 2 TB.

Lite-On MU X1 – mały dysk, spore możliwości

Źródło: Info Prasowe / Lite-On
 1. Avatar nic wiadomość nic
  Brakuje najważniejszego

  Czyli IOPS. Bez tego suche transfery liniowe są nic nie warte.

 2. Avatar nic wiadomość nic
  ślepota?

  To nie jest dysk tylko karta, ew. kość ssd. Chyba widać na zdjęciu. Po co te bredzenie? Serwis informacyjny powinien przekazywać wiedzę, a nie wprowadzać w błąd, oduczać normalnego mówienia.

 3. Avatar nic wiadomość nic
   

  @celorum

  "mosz dysk"

  [LINK]


 4. Avatar nic wiadomość nic
  @celorum

  To jest SSD. Solid State Drive. Not card, not bone. Just drive.
  Po polsku dysk półprzewodnikowy...no tak to ktoś kiedyś przetłumaczył niestety. OK, powinno być "napęd dyskowy" lub "stacja dysków". Czyli ewentualnie "napęd półprzewodnikowy" - ale dalej nie karta! Karta to jest pamięci (wymienna, do czytnika takowych), a kość jest dla psa.

 5. Avatar nic wiadomość nic
   

  O wiele lepiej to nazwać po prostu moduły pamięci SSD. 

  Nazwa dysk (Drive) się przyjęła po spadku z HDD. SSD (Solid State Drive) to dysk lub napęd półprzewodnikowy z interfejsem do wyboru np. SATA, PCIe oraz M.2. Tam nie ma elementów ruchomych, a są tylko układy pamięci, które działają na podobnej zasadzie stosowanych w pamięci flash. Poza tym jest cisza podczas pracy działania. Jedynie można odczuć temperaturę podczas pracy oraz świecącą kontrolkę (LED) aktywności pracy.

  Napęd dyskowy zwany jest też dyskiem twardym i to ma znaczenie tylko dla HDD (Hard Disk Drive) co pasuje idealnie do wirujących talerzy magnetycznych, pracującego silnika oraz ruchu głowic co świadczy o mechanicznych elementach ruchowych, a tym samym jest słyszalne w czasie pracy. 

  Mając tylko jeden HDD w komputerze to trudno nazwać to stacją dysków skoro jest to umieszczone na stałe i ukryte w obudowie nawet jak ma wolne złącza. Ale przykładowo mając taką kieszeń w formie obudowy zewnętrznej, która może być też wewnątrz w komputerze co jest obudową modułową dla kilku HDD z możliwością wyjęcia HDD w formie kasety i dołączenia kolejnych HDD w celu wymiany jak i monitorowania aktywności każdego HDD z osobna to można to nazwać stacją dysków lub coraz częściej stacją dokującą do dysków. Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelników serwisu IN4.pl.