2011-08-08 10:46
Autor: Mirosław Langer (lami)
14

Małe jest piękne LGA 1155 - H61

Obrazek Małe jest piękne LGA 1155 - H61

Małe jest piękne, czyli MSI H61I-E35 i ASRock H61M/U3S3, płyty główne przeznaczone pod procesory Intel Sandy Bridge. Podstawkę LGA1155 znamy dobrze a rodzina procesorów rynkowego potentata została opisana dokładnie. Trwa walka o potencjalnego nabywcę nowego sprzętu komputerowego. Każdy klient zasługuje na uwagę, choćby miał kupić najmniejszą płytę główną. Proszę bardzo, mówisz i masz, chipset H61 umożliwił budowę takich małych cacuszek, płyty główne oparte na nim, wyglądają bardzo niewinnie. Czy te małe wymiary wpłyną na wydajność? Zapraszam do lektury.

Źródło: IN4 Hardware Lab. czytaj więcej...
 1. Avatar nic wiadomość nic
   

  Dobra recenzja jednakże szkoda że nie daliście jakiejś płyty Gigabyte. ;)
  Na 3 stronie w portach I/O jest błąd. Tam nie ma SATA.

 2. Avatar nic wiadomość nic
  @Konsul Gigabyte

  No i po prawej jest napisane że platforma testowa to AMD. Jak poprawicie to śmiało wywalcie ten mój spam.

 3. Avatar nic wiadomość nic
   

  na początku recenzji zabrakło mi jakiejś tabelki porównującej właściwości chipsetów
  sama recenzja
  zaskoczyły mnie słabe wyniki grafiki na Asrocku i dość wysoka cena (ale widocznie czasy kiedy płyty Asrocka były tanie już mineły)
  plus za komplet wyjść graficznych, dla mnie oczywiste, ale np. Gigabyte już nie
  do zestawienia przydały by się przedstawiciele pozostałych producentów zwłaszcza Asusa i Gigabyte

 4. Avatar nic wiadomość nic
  @Konsul Gigabyte

  Szkoda że zabrakło Gigabyte ale nic straconego
  Dzięki za uwagi, SATA3 jest bezpośrednio na płycie.

 5. Avatar nic wiadomość nic
  @zawias

  Asrock teraz robi wypas płyty więc się ceni. Natomiast cały czas mnie zastanawia fakt, że w utlranowoczesnych płytach są jeszcze złącza PS/2 do klawiaturki i myszki. Według mnie takie dziurki to już prehistoria i tylko miejsce zajmują.

 6. Avatar nic wiadomość nic
  Drobny błąd się wam wkradł.

  Przy opisie programu testującego Lightsmark jest "Lightmark 2008" bez "s". Poprawicie to?

 7. Avatar nic wiadomość nic
  @lami

  Hmm... jeżeli przy ASRock wśród wypisynach zalet jest USB 3.0 i SATA III a przy MSI w wadach jest tylko brak USB 3.0, to uwżam, że wadą także poinno być "brak SATA III".  BTW, nigdzie w recenzji nie ma wypisane, że płyta ta ma tylko porty SATA 3Gb/s... jedynie widać to na fotce pudełka od niej - warto chyba gdzieś zamieścić tą informację ;]

 8. Avatar nic wiadomość nic
  @Yesusik

  Porty SATA3 sa osobno oznaczone innym kolorem na każdej płycie. Płyta MSI nie udaje mocarza w micro opakowaniu, może faktycznie zabrakło konsekwencji skoro w ASRock-u to zaleta to logika wsakzuje że na płycie MSI to wada. Tylko jeszcze jedna poprawka, format obu konstruckcji jest inny, czyli podejscie i krytria i oceny są inne. Jeden chipset a dwie odmienne konstrukcje, bądź tu madry i dokonaj sprawiedliwej oceny. Zawsze podkreślam, ja tylko podaję moje niesubiektywne odczucia. Każdy ma prawo ocenic dany produkt inaczej. Co do USB 3.0 i SATA3 faktycznie mogła firma MSI dolożyc te porty i microukłady, tylko to są koszty

 9. Avatar nic wiadomość nic
  @lami

  Tak, zgadzam się ale uważam, że należy w tym wypadku wziąść pod uwagę fakt, iż obsługa najnowszego SATA, to nie jest kwestia "dodatkowego" układu a jedynie zastąpienie kontrolera nowszym, więc nie potrzeba "więcej" miejsca na płycie = na rynku jest wiele płyt mini-ITX z SATA 6Gb/s :)

  Owszem, można być pewnym wyższej ceny ale max różnica, to kilka $ czyli cena końcowa u producenta nie powinna wzrosnąć o więcej jak 10-15zł = myślę, że przy najnowszych dyskach SSD port ten wręcz jest wymagany a tandem dysku flash w komputerkach HTPC/MediaPC/nettop/itp. z tego typu płytach głównych, jest jak najbardziej porządany! ;]  PS
  Ja dla przykładu, właśnie musiałbym skreślić tą płytę z listy zakupowej, gdybym zmieniał platformę ITX z obecnego Atom'a na i3-2100T, którym to jestem zaiteresowany :/

 10. Avatar nic wiadomość nic
  @Yesusik

  Nie jestem żecznikiem prasowym żadnej z powyzszych firm, trudno mi prowadzic dialog. To producent rozpoznaje rynek i decyduje o wyposarzeniu płyty .

 11. Avatar nic wiadomość nic
  ceny fajne

  mi brakuje w płytach wyjścia cyfrowego audio

 12. Avatar nic wiadomość nic
  @lami

  Nie no, ależ oczywiście, że nie jesteś... podałem to tylko, jako argument dla poparcia mojej tezy, iż jednak brak SATA III, to jest minus dla płyty MSI - nie ma w tym nic personalnego czy pretensjonalnego, skierowanego do Twojej osoby :)

 13. Avatar nic wiadomość nic
  @Yesusik

  Oczywiście, ja to rozumiem i również zawsze staram się unikać uwag - ad persona. W powyższym przypadku ganimy tylko wyłącznie producenta z naszego punktu widzenia, jako potencjalnych nabywców. Stąd też moja uwaga, niezręcznie jest stawać po jednej czy drugiej stronie barykady.
  Podobnie jak kolega Jacek-Placek słusznie zauważył w tego typu konstrukcjach przydałoby się zamontować wyjście cyfrowe audio, przecież to sprzęt typowo multimedialny

 14. Avatar nic wiadomość nic
  @lami

  Dobrze ale nie zrozumiałeś chyba do końca co miałem na myśli w pierwszym moim komentarzu a tylko o to mi chodziło, że...


  ... wspominasz o braku DVI jako wadzie i OK, bo to jest jednak standard obecny od dłuższego czasu na rynku i wciąż używany.

  Wspominasz, że brak USB 3.0 to wada i też OK, ale teraz mi się nasuwa pytanie - dlaczego USB 3.0 to wada a brak SATA III, to już wg Ciebie nie wada??  Przecież USB 3.0 i SATA III, to nowe technologie wykorzystywane głównie do transmisji danych - pojawiły się w użytku m/w w podobnym czasie i często producenci chwalą się nimi, gdy ich produkt z nich korzysta... loga/znaczki, duże i kolorowe literki na pudełkach, itp. itd.


  Zapytam jeszcze inaczej: dlaczego posiadanie tych dwóch nowych technologii, to atut a gdy brak, którejś z nich to "wybiórczo" raz wada a raz nie??  Moim skromnym zdaniem, to albo wypisujesz obok braku USB też SATA albo nie ma żadnego z nich w wadach - ot takie to powinno byc proste :)Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelników serwisu IN4.pl.