2017-05-17 12:14
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
8

Następne procesory AMD w technologii 7nm...

Obrazek Następne procesory AMD w technologii 7nm...

Podczas spotkania Financial Analyst Day, szefowa firmy AMD (CEO) Lisa Su określiła nowy kierunek dla przyszłych układów logicznych tej marki. Zarówno układy graficzne NAVI, jak i przyszłe procesory CPU (ZEN 2), będą wykonane w 7 nanometrowym procesie technologicznym. Wiadomość nieco zaskoczyła świat IT, bo znane są kłopoty z wydajnością produkcyjną GLOBALFOUNDRIES i AMD, by utrzymać ciągłość produkcji, musi zamawiać krzemowe wafle również w TSMC. Przeskok z 14 do 7 nm jest sporym wyzwaniem, ale AMD jest zdecydowane na tą zmianę, która ma być wprowadzona już od następnej generacji układów. Nieco więcej zobaczycie na sliderach w rozwinięciu newsa...Następne procesory AMD w technologii 7nm...

Następne procesory AMD w technologii 7nm...

Następne procesory AMD w technologii 7nm...

Źródło: TechPowerUp
 1. Avatar nic wiadomość nic
   

  Trzeba przyznać że AMD nabrało wiatru w żagle. Ofensywa na każdym polu.

 2. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
   

  Nie skaczę z zachwytu. Nie mój kuń, nie mój wóz, ale teraz kolejne zmniejszanie litografii, to kolejne nieprzewidziane wydarzenia. Jeszcze nie przebrzmiały echa intelowskiej sugestii, żeby nie kręcić i7700K, a już AMD pcha się w nieprzewidziane.
  Od pewnego momentu zmniejszenie procesu technologicznego nie daje samych tylko, dających się obliczyć korzyści. Przy zbliżaniu się do styku fizyki newtonowskiej i pierwszych efektów zjawisk na poziomie atomów, nie wszystko da się przewidzieć.

 3. Avatar nic wiadomość nic
   

  Intel ma gluta, z tego powodu temperatura może skakać masakrycznie szybko, amd do tej poru lutuje i nie ma problemu z tego typu sytuacjami, to nie wynika z jakiejś innej fizyki tylko z sposobu odprowadzania ciepła z tak małego kawałka krzemu, im mniej nm tym trudniej, zobaczymy co tam amd wypiecze.

 4. Avatar nic wiadomość nic
   

  Ten postęp AMD jest z pewnością zaplanowany wspólnie z Intel i przez Intel wspierany, więc nie należy się spodziewać jakiejś zażartej walki cenowej między nimi, a chyba na to liczymy najbardziej, bo co nam z sukcesów AMD, skoro ceny produktów obu firm będą nadal wysokie. Chyba tylko ofensywa ARM skłoni ich do pokory.

 5. Avatar nic wiadomość nic
  @cyclonB

  Porównaj sobie ceny procesorów z chwilą premiery pierwszych Ryzenów, a dziś.

 6. Avatar nic wiadomość nic
  @cyclonB

  żadnej ofensyfy arm nie będzie w pecetach

 7. Avatar nic wiadomość nic
  @Maveriq

  Pewnie czyszczą magazyny w porozumieniu ze sobą. :)

 8. Avatar nic wiadomość nic
  @XoR

  AMD przecież pracowało nad hybrydą x86-ARM, bo w środowisku serwerowym kluczem do sukcesu jest udostępnienie dużej ilości energetycznie wydajnych jednostek wykonawczych, jednocześnie zachowując znamiona architektury x86/PC.
  Idąc od strony czystych ARM, gdyby takowe bardzo silne procesory powstały z dodatkowym wsparciem dla emulacji innych rozkazów, to można było by wgrać do takiego procesora mikrokod emulujący x86, dorzucić BIOS/UEFI, plus emulację SuperIO i mieli byśmy x86/PC jak nic, a gdyby ta emulacja potrafiła w locie rekompilować cały kod na ARM, to nawet nie trzeba byłoby tych bardziej wymagających aplikacji rekompilować (częściowo przepisywać) na ARM.Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelników serwisu IN4.pl.