2017-08-24 15:33
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
10

Rośnie znaczenie procesorów AMD EPYC

Obrazek Rośnie znaczenie procesorów AMD EPYC

W trakcie China EPYC Technology Summit firma AMD ogłosiła, że jej ekosystem partnerów procesorów EPYC powiększa się. Nowi klienci z obszaru centrów danych – firmy Tencent i JD.com – wraz z partnerami OEM Lenovo i Sugon dołączyli na scenie do AMD prezentując nowe produkty oraz szerokie portfolio systemów, a także demonstracji wydajnościowych. Wśród uczestników tego szczytu były firmy Acer, Asus, Dell, Fiberhome, Gigabyte, HPE, H3C, Inventec, Lenovo, Sugon, SuperCloud, SuperMicro, TYAN i Wistron. Wsparcie sprzętowo-programowe dla ekosystemu AMD EPYC zapewnili też partnerzy tacy jak Mellanox, Redhat, Samsung i VMware.Rośnie znaczenie procesorów AMD EPYC

Rośnie znaczenie procesorów AMD EPYC

Źródło: Info Prasowe / AMD
 1. Avatar nic wiadomość nic
  I tak trzymać

  I tak trzymać, niech AMD rośnie w siłę, potrzebna jest zdrowa konkurencja i większe inwestycje w rozwój firmy.

 2. Avatar nic wiadomość nic
   

  To już prawie jak otwarta wojna: praktycznie chińskie AMD vs. amerykański Intel.

 3. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
  @cyclonB

  To już procesory AMD w Chinach robią? \"\olaboga\" Kiedyś to w Malezji i w byłym NRD w Dreźnie robili.

  Wojny żadnej nie będzie. To jak "sieć" czterech osiedlowych sklepików, wypowiedziała by wojnę Biedronce.
  (Proporcje między Intelem, a AMD tak właśnie wyglądają). Rywalizacja to jest. Może nawet większa niż Intel przewidział, ale co z tego. wymyślili od razu wysoki kurs kryptowalut i ceny przestały spadać. Karty grafiki to nawet mocno podrożały. \"\diabel\"

 4. Avatar nic wiadomość nic
  @kotin

  Co ty możesz wiedzieć? AMD nie raz dokopało Intelowi i Nvidii. Dlatego teraz Intel robi w gacie jak tylko AMD się nawet trochę wybije, bo wiedzą, że chwila nie uwagi i spadną na drugie miejsce. AMD mocno zaszkodziły "buldożery", ale przy Razenach i Epyc odzyskają swój rynek, a później powinno być tylko lepiej. Zauważmy jeszcze, że ostatnio Intelowi często "nogi się potykają", większe TDP, "glut pod czapką", niekompatybilność nowych procków Coffee Lake z chipsetami 1xx i 2xx, niemożliwość podkręcania niektórych procków z serii K z powodu przegrzewania się. W ogóle ostatnio Intel to lipa totalna, ratuje ich to, że twórcy programów z przyzwyczajenia i lenistwa bardziej wspierają Intelowską architekturę CPU niż AMD. Nie wspominam już o tym, że gdzieś od drugiej generacji Core i3/i5/i7 ich rdzenie to odgrzewany kotlet z dawkowanym zwiększaniem wydajności o średnio 10-15%.

 5. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
  @Rav-X

  Co ty możesz wiedzieć?

  Masz jakieś podstawy do odmawiania mi wiedzy, czy jesteś tylko trochę nieuprzejmy? :-P
  Aktywa   92 mld USD / 4,3 mld USD
  Zysk netto 11,7 mld USD / 0,5 mld USD
  Dane z przed kilku lat. Teraz różnica jest większa.
  To nie jest równa walka i w realnym życiu, gdyby nie przepisy antymonopolowe, dawno by się skończyła. Oczywiście każda rywalizacja jest dobra dla nas konsumentów i też się cieszę, że jest jakaś w ogóle.

 6. Avatar nic wiadomość nic
  @kotin

  Wybacz, trochę mnie nie potrzebnie poniosło, a nie mogę tego wyedytować żeby usunąć. Ja wiem, że AMD nie jest tak duże jak Intel, ale zdarzało mu się wygrywać na wydajność i sprzedaż procesorów. Dlatego Intel zawsze jest czujny żeby tylko historia się nie powtórzyła, bo może się okazać, że się ponownie nie wybiją do puki AMD znowu "noga się nie powinie".

 7. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
  @Rav-X

  Spokojnie. ;-) Mam tak samo. W dobie Athlonów XP należałem jak większość Polaków do obozu AMD. Raz że były lepsze od ówczesnych Inteli, a dwa że działał odruch pomóc mniejszemu. Pamiętam statystykę z tamtych czasów, według której w Polsce AMD sprzedawały się wówczas lepiej w porównaniu do Intela, niż w Europie Zachodniej. Teraz jeżeli będę zmieniał procesor, to raczej na Ryzena. Oczywiście "cywilnego", nie tego z artykułu pod którym piszemy. :-P Już Ryzen 5 1600 pozwoli mi na lekki wzrost FPS w grach w porównaniu do i5 2500K (też wspaniałego procesora), ale będzie zdecydowanie lepszy do zabawy w montaż filmów. W tej chwili nawet amatorskie programy do filmów korzystają z nawet 8 rdzeni. Może i gry pójdą w tym kierunku. 

 8. Avatar nic wiadomość nic
  @kotin

  Wydaje się, że w reanimację AMD mocno zaangażowane są Chiny.

 9. Avatar nic wiadomość nic
   

  Mimo iż ciągle grzebię przy PC i mam w domu sporo sprawnych komputerów, które ciągle modernizuję, to osobiście czekam na bardzo silne ARM, aby używać ich zamiast x86 na komputerach pod Linux.
  Mi x86 do szczęścia w sumie nie jest potrzebny i nie zmartwił bym się gdyby x86 znikło z powierzchni Ziemi wraz z dinozaurami i mamutami czasów swojej świetności (Intel i AMD).

 10. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
  @cyclonB

  Wiadomość o Chinach ciekawa.
  Co do architektury to masz rację. W sumie Apple pokazało to w praktyce. Płynnie przeszli z PowerPC na x86 i działają spokojnie dalej. Jeżeli ARM pokona pojawiające się już bariery termiczne i dogoni x86w czystej mocy obliczeniowej, zachowując przewagę energooszczędności, to - nasze komputery będą cichsze i chłodniejsze. Zmianą architektury procesora nikt się nie przejmie, (z wyjątkiem Intela). ;-)Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelników serwisu IN4.pl.