2021-12-20 13:02
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
5

Thales - Pierwsza w Polsce biometryczna karta płatnicza

Obrazek Thales - Pierwsza w Polsce biometryczna karta płatnicza

Od 20 grudnia w ofercie Banku Pocztowego dla klientów instytucjonalnych dostępna jest pierwsza w Polsce karta biometryczna. Przy jej użyciu autoryzacja transakcji niezależnie od kwoty następuje poprzez biometryczną weryfikację odcisku palca posiadacza karty. Ambitny projekt, którego celem było wprowadzenie na polski rynek innowacyjnego środka płatniczego, trwał pięć miesięcy i obejmował współpracę Banku Pocztowego, Fiserv Polska S.A., Mastercard oraz Thales. Firma przygotowuje ofertę kompleksową – poza opracowaniem karty z czytnikiem do biometrycznego kodowania odcisku palca, zapewnia nowoczesne opakowania, personalizację produktu oraz jego dystrybucję do finalnych użytkowników.Trwająca pandemia COVID-19 sprzyja ograniczaniu obiegu gotówki, a najnowsze badania pokazują, że Polacy zdecydowanie wpisują się w ten trend. Ponadto płatności kartą stanowią w Polsce 62% wszystkich transakcji. Nowa karta płatnicza wykorzystująca uwierzytelnianie biometryczne umożliwia nowoczesne, szybkie i bezpieczne dokonywanie płatności bezgotówkowych.

W opracowywaniu nowych rozwiązań firma Thales, jako doświadczony dostawca technologii biometrycznych, zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo, a realizacja transakcji bezgotówkowych z zastosowaniem uwierzytelniania biometrycznego zapewnia jego bardzo wysoki poziom. Ten rodzaj uwierzytelniania uniemożliwia wykorzystanie karty przez osobę trzecią – w przypadku kradzieży czy zgubienia karty staje się ona bezużyteczna. Jednocześnie bezstykowa transakcja jest wygodna, pozwala zachować konieczny w pandemicznej rzeczywistości dystans społeczny, a brak konieczności wpisywania kodu PIN ogranicza kontakt użytkownika z potencjalnymi wirusami. Należy również podkreślić, że zapisany wzorzec biometryczny palca użytkownika pozostaje wyłącznie na karcie i nie jest przesyłany do systemów bankowych, terminala POS czy bankomatu, co gwarantuje posiadaczowi pełną prywatność.

Nowy produkt, przewidziany obecnie w ofercie dla klientów instytucjonalnych Banku Pocztowego, w styczniu 2022 roku zostanie skierowany również do małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Stanowi on alternatywę szczególnie wygodną dla posiadaczy kont biznesowych. Sposób zawierania transakcji za pomocą biometrycznej karty debetowej przypomina płatność mobilną, jednak bez konieczności rejestrowania karty np. w aplikacji mobilnej. Ponadto karta biometryczna EMV nigdy się nie rozładuje. Energię za każdym razem pobiera z terminala POS i nie potrzebuje baterii.

Oferowana Klientom Banku Pocztowego karta biometryczna Mastercard ma na awersie specjalny czytnik linii papilarnych spełniający bardziej rygorystyczne normy niż czytniki odcisków palca powszechnie wykorzystywane w smartfonach – jest to pierwsza karta posiadająca homologację laboratoriów niezależnych oraz akredytowanych przy Mastercard. Przed realizacją transakcji posiadacz karty musi przyłożyć palec do czytnika. Jeśli wzorzec biometryczny jest zgodny z tym zapisanym uprzednio, dioda na karcie zapala się na zielono i płatność zostaje zrealizowana. Natomiast gdy karty chce użyć osoba niepowołana, środki właściciela konta są bezpieczne: dioda na karcie zapala się na czerwono, a transakcja zostaje odrzucona.


Thales - Pierwsza w Polsce biometryczna karta płatnicza

Źródło: Info Prasowe / Thales
 1. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
   


  Sposób zawierania transakcji za pomocą biometrycznej karty debetowej przypomina płatność mobilną, jednak bez konieczności rejestrowania karty np. w aplikacji mobilnej.

  To zaleta, dlatego używam zwykłej karty zbliżeniowej, która ma te same cechy.


  Ponadto karta biometryczna EMV nigdy się nie rozładuje. Energię za każdym razem pobiera z terminala POS i nie potrzebuje baterii.

  Eureka! To przełom Dunajca. :silly: Zwykła karta zbliżeniowa, też mi się nie rozładowuje. \"\lol\"


  ...zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo, a realizacja transakcji bezgotówkowych z zastosowaniem uwierzytelniania biometrycznego zapewnia jego bardzo wysoki poziom.

  No? Bardzo wysoki wysoki? Przynajmniej do wycieku danych. Ja sobie w zwykłej karcie zbliżeniowej zmienię PIN po ataku na moje dane. Zastanawiam się jak zmienić odcisk palca w takim przypadku. :dizzy:


  PS
  Jaki wyciek danych, jaki wyciek, co ty ... opowiadasz? Nie będzie żadnego wycieku danych i już. :silly:

 2. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
   

  @kotin no, bedzie ustawa zabraniajaca wyciekow danych, albo lepiej podatek dopłata od wycieku.

  ale tak na poważnie, pomijając wszelkie zalety i wady takiego rozwiązania, straciłem zainteresowaniu po nazwie Bank Pocztowy.
  natomiast sprawdzę sobie ten Thales i zabawnie brzmiące zapewnienie że "Ten rodzaj uwierzytelniania uniemożliwia wykorzystanie karty przez osobę trzecią" :)

  jestem w stanie zrozumieć: przez osobę nie posiadającą wzorca odcisku właściciela karty, lub nie znającej obejścia tej weryfikacji

 3. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
  @Natan

  Ustawa, \"\spoko\" a wstanie wojennym był boom na narodziny dzieci. Pewnie dlatego że powstał wtedy komitet odrodzenia. :-P

 4. Avatar nic wiadomość nic
  @Natan

  Rozporządzenie - nie ustawa. Będzie powiedziane że tak ma być i tak będzie.

  @kotin
  Ale PINów masz 10.000, a odcisków palca - jak nam kiedyś miłościwie nam panujący straszny pisał - bodaj 50.000, a więc 5 razy wyższe bezpieczeństwo, ha! Do tego mogę się mylić (bo pamięć mam dobrą, ale krótką!) i prawdopodobieństwo to może być mniejsze lub większe - ale tak czy takodcisk jest bardziej wiarygodny i nawet rozporządzeń na to nie potrzeba.

  Poza tym PINów do swoich kart zwykle nie pamiętam, a odcisk - działa! Ha, magia niczym Apple!

  I komitetów od rodzenia proszę mi tu nie mieszać!

 5. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
  @djluke

  No dobra, pewnie tak będzie że moją kartę wyczyszczą 4 razy, a tego szczęśliwego posiadacza karty na palca, w ogóle. ;-) Może będę miał pecha i okradną mnie jeszcze 4 razy, bo "stracę kolejkę", :silly: ale jak jego okradną chociaż raz. :woot:
  (Czy każdy palec liczy się osobno?) Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelników serwisu IN4.pl.