2019-08-08 14:00
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
0

Toshiba MG08 - dyski klasy korporacyjnej o pojemności 16 TB

Obrazek Toshiba MG08 - dyski klasy korporacyjnej o pojemności 16 TB

Dzięki produktom z serii MG08 Toshiba oferuje obecnie dyski w rozmiarze 3.,5 cala o pojemności nawet 16 TB, a tym samym przesuwa granice technologii konwencjonalnej i zapewnia wyższe parametry dla infrastruktur przechowywania danych. Dyski HDD o pojemności 16 TB trudno nazwać nową technologią. Pojemne dyski klasy korporacyjnej Toshiba MG08 to jednak pierwszy produkt, który osiąga taką pojemność, wykorzystując technologię standardowego zapisu magnetycznego. W dyskach Toshiba zastosowano standardową technologię magnetycznego zapisu prostopadłego (PMR, Perpendicular Magnetic Recording), podczas gdy pozostali producenci dysków HDD używają innych metod zapisu o różnych zaletach i wadach.Osiągnięcie całkowitej pojemności 16 GB wymaga większej gęstości zapisu, która przy odczycie ścieżki może powodować występowanie zakłóceń pochodzących ze ścieżek przylegających. Zastosowanie dwóch lekko przesuniętych głowic pozwala na porównywanie dwóch sygnałów i eliminację zakłóceń ze ścieżek przylegających na drodze właściwego przetwarzania końcowego sygnałów. Tę metodę wykorzystuje obecnie kilku producentów, także z segmentu dysków o niższych pojemnościach.

Toshiba łączy zalety 512 MB pamięci buforowania w technologii trwałego bufora zapisu (PWC, Persistent Write Cache) z ochroną przed zanikiem zasilania (PLP, Power Loss Protection), co oznacza, że zawartość pamięci bufora jest zachowywana nawet w przypadku awarii zasilania. Takie funkcje stosowano dotychczas w dyskach SSD klasy korporacyjnej, w których konieczne było wyeliminowanie uszkodzeń danych w przypadku awarii zasilania i spowodowanych przesunięciami poleceń inicjowanymi przez dysk.

Funkcja ta jest ważna także w nowoczesnych dyskach HDD, ponieważ dyski MG08 zapisują sektory w blokach po 4kb, a w wielu środowiskach ciągle popularne są sektory o wielkości 512 bajtów. Operacje zapisu na zapisanych już danych prowadzą do wykonywania odczytu, modyfikacji i zapisu, co powoduje zmiany w układzie sektorów.

Specyfikacja MG08 obejmuje także pracę z czujnikami wibracji, co jest kolejnym powodem, dla którego dysków tych można używać w wielkich szafach z setkami podobnych urządzeń. Niezawodne dyski MG08 zapewniają 2,5 miliona godzin średniego czasu bezawaryjnej pracy (MTTF, Mean Time to Failure) i pięć lat gwarancji producenta.

Konstrukcja MG08 opiera się na dziewięciu talerzach i wypełnieniu helem, który ogranicza tarcie. Wszystkie modele pracują z szybkością 7200 obr./min i są przeznaczone do ciągłej pracy w trybie 24 godz. na dobę przy rocznym obciążeniu 550 TB (odczyt i zapis). Średni czas bezawaryjnej pracy określono na 2,5 mln godzin, co odpowiada oczekiwanej częstości występowania błędów w okresie gwarancyjnym na poziomie 0,35% rocznie.

Dyski są dostępne w wersjach z natywnym rozmiarem bloków 4k i emulacją bloków 512 bajtów, aby zachować zgodność ze starszymi instalacjami. Dyski dostępne są z interfejsem 6 Gb/s SATA lub 12 Gb/s SAS i mają rozmiar 3.5".

Modele dysków MG08 są najlepiej przystosowane do infrastruktur składowania danych, gdzie będą pracować w warstwie danych o dostępie permanentnym. Doskonale sprawdzą się m.in. w skalowalnych serwerach chmurowych, przy składowaniu danych w plikach i obiektach oraz do tworzenia kopii bezpieczeństwa i zachowywania zgodności z przepisami o przechowywaniu danych.


Toshiba MG08 - dwugłowicowe dyski klasy korporacyjnej 16 TB

Źródło: Info Prasowe / ToshibaKomentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelników serwisu IN4.pl.