2019-07-07 15:00
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
13

AMD Ryzen R9 3900X - Niech Moc będzie z Wami...

Strona 5 - Testy część dalsza...

zanim przejdziemy do gier, zobaczmy jeszcze, jak AMD Ryzen R9 3900X sprawuje się w kolejnym benchmarku, który lubi wielowątkowe obliczenia. Geekbench 4 przeprowadza test samego procesora, jak i obliczeń na GPU karty graficznej. O ile wzrost wydajności w teście CPU nie może dziwić, o tyle wynik w obliczeniach OpenCL troszkę zaskoczył.PS. Przepraszam za pomyłkowe wpisy w wykresach w oznaczeniu układu R7 2700X (wpisane R5)... Czas był mocno napięty i pośpiech zadziałał na moją niekorzyść.Czy w grach również zobaczymy różnice między tymi dwoma generacjami "topowych" procesorów? Owszem, bo już nawet mój ukochany World of Tanks zauważalnie przyśpieszył w maksymalnym klatkowaniu. Tutaj wyniki są dość uzależnione od konkretnej mapy, bo na jednej będziemy mieli lekko wyższe wskazania, by na innej z dużą ilością drzew i krzaków, zanotujemy lekko niższe wyniki. Rozdzielczość 2560 x 1440 punktów i najwyższe ustawienia szczegółów.
Poprzednie testy wydajności Ryzena 2700X wykonywałem sporo ponad rok temu na starszej wersji gry, z kartą Vega 64. Od tego czasu sama optymalizacja gry, jak i sterowników i samego systemu operacyjnego (wreszcie Microsoft postanowił dokładniej zoptymalizować Windows 10 do procesorów AMD), poskutkowało dość znacznym wzrostem wyświetlanych FPS w czołgach. Dodatkowo zmieniłem Vegę na Radeona VI i w ten sposób WoT bez większych problemów pokazywał mi średnio około 115 klatek na sekundę (czasami trochę więcej, ale najczęściej oscylował wokół tej wartości).


Po zmianie procesora przyrost FPS jeszcze się zwiększył, choć średnia wartość oscylowała koło liczby 131 kl/s. Jednak na niektórych mapach, w mieście lub na bardziej odsłoniętym terenie zobaczymy niejednokrotnie i sporo ponad 140 klatek. Najwyższe zanotowane wskazanie, to 156 FPS.
Kolejny z moich ulubionych tytułów, to oczywiście Farcry 5. Wbudowany benchmark znacznie ułatwia testowanie sprzętu, gdzie możemy prócz wyników w liczbach, zobaczyć jeszcze wykres przebiegu tworzenia grafiki.


Dla porównania wynik z dwukrotnie powtórzonego pomiaru Ryzena 2700X...A teraz wyniki z pomiaru Ryzena R9 3900X... Wyraźny wzrost w średnim i maksymalnym wyniku, chyba widoczny gołym okiem.
Kolejnym tytułem jest wciąż wymagające GTA V, które przy dłuższej rozgrywce potrafi nieźle wygrzać proca. Zależnie od sceny, tytuł ten potrafi zaliczyć pewne spadki wydajności, ale na R9 3900X rzadko spada poniżej 80 klatek.


Ryzen R5 2700X


Ryzen R9 3900X


center>

Strona 5 z 6 <<<123456>>>