NEWS Download Recenzje Emulacja Overclocking
Hardware Tips & Tricks Linki Humor Redakcja

In4

  

 

MENU
   

Piętro wyżej

Wstęp

Podkręcanie

Wyniki

Podsumowanie
   

 

   

Celeron 1.2GHz Tualatin
autor: Paul  

1. Wstęp

   Moja ostatnia recenzja wywołała wręcz niespotykane emocje - in4 przetestował Celerona 1000, który niestety w testach syntetycznej mocy procesora wypadł po prostu słabo (choć ratuje go niezły overcloking). Przy tym, trochę prowokująco, jako procesor porównawczy startował najniższy z dostępnych Duronów. W związku z tym rozpętała się cała lawina dyskusji (w komentarzach do recenzji i w mailach do mnie) o odwiecznej rywalizacji - Intel i AMD. Obok argumentów już zupełnie nieaktualnych (AMD? niestabilne toto...) i cośkolwiek dziwnych (pare osób zarzuciło mi że testuję Celerona na archaicznej płycie ECS na VIA ApolloPro133 - a ja TYLKO sprawdzałem czy na takiej płycie procek da się odpalić... a do testów użyłem najnowszej płyty Epoxa) dostałem maile z pogróżkami że sztucznie faworyzuję AMD, podając tyko wyniki tendencyjnych testów. Hmm... moi drodzy - sam używam procesora Intela (obok AMD) i naprawdę nikogo sztucznie nie faworyzuję. Testy dobrałem starając się być obiektywny i wykonać wszystkie w jak najbardziej podobnym otoczeniu. Gdybym był tendencyjny pokazałbym Wam wyniki np. Processor Mark-a - to przewaga koprocesora AMD-ków potrafi przełożyć się na dwukrotnie wyższy wynik! - jako że w rzeczywistości nic takiego nie ma miejsca - test odrzuciłem właśnie jako zbyt tendencyjny. Wtedy. Teraz test pojawia się - po prostu nowy Celeron jest tak wydajny że spokojnie można tego testu używać - nowy Celek nie ma czego się wstydzić (ale wyniki obnażają niewydolność poprzednich Celeronów).
Teraz o naszym nowym bohaterze - przybył do nas dwa tygodnie temu - paczka z firmy GAMP z Zielonej Góry.
Do testów przyjechał do mnie cały zestaw z Celeronem-Tualatinem, 256 MB SDRAM, do tego GF2-MX400, DVD itp. Jako płyta główna - najnowszy ECS P6IEMT oparty na Intel Solano I815 b-step. Dlaczego nie abit, epox czy asus, ktoś zapyta? Ano - w chwili recenzji było juz wiele płyt obsługujących pełne Tualtiny - ale CeleronyT do działania wymagają BEZWZGLĘDNIE update biosu do już wydanych płyt - miałem równocześnie Epoxa 3PTA - no i do niego takiego biosu jeszcze nie było i płyta w ogóle nie chciała się z nowym Celkiem uruchomić.... natomiast ECS miał refleks i szybko wypuścił odpowiedni beta-bios - stąd akurat ECS (zaniepokojonych ewentualnymi słabszymi wynikami płyty - uspokajam - wykonałem parę testów porównawczych Epoxa i ECS - pokazują różnicę najwyżej 2-3% wydajności)
Jaki jest nowy CeleronT (prawdopodobnie procesor będzie nazywał się inaczej - uźywam tej nazwy żeby odróżnić go od poprzednich Celków)? Bardzo, ale to naprawdę bardzo wydajny! Do tego ma równie olbrzymi, a może i większy potencjał overclokingu jak starsze Celerony. Jako, że jest to po prostu nowy PIII Tualatin z obciętym cache o połowę (ma 256 kb - dwa razy więcej od obecnych Celeronów) - jest w stanie konkurować nie tylko z Duronami, ale także Athlonami (przy tych samych częstotliwościach!) - w tym momencie miłośnicy AMD już dostają gorączki - ale spokojnie spójrzcie dalej na wyniki testów ....
 

DALEJ >>>