2016-11-15 13:33
Autor: Sebastian Wiśniewski (NetCop)
0

Firma AMD udostępnia nową wersję ROCm

Obrazek Firma AMD udostępnia nową wersję ROCm

Firma AMD ogłosiła dziś wydanie nowej wersji Radeon Open Compute Platform (ROCm), która pozwala przyspieszyć rozwój wydajnych i efektywnych energetycznie heterogenicznych systemów obliczeniowych za sprawą obsługi nowych kart graficznych Radeon, nowych bibliotek matematycznych i bogatego portfolio nowoczesnych języków programowania. Firma AMD ponadto zapowiedziała, że kolejne wydania ROCm będą obsługiwały OpenCL i szereg architektur procesorów, w tym „Zen”, „Cavium ThunderX” i IBM Power 8. Te udoskonalenia utwierdzają pozycję ROCm, jako najbardziej wszechstronnej otwartej platformy do obliczeń realizowanych przez układy graficzne.

Wśród nowości najnowszej wersji ROCm są:
• Powiększona liczba obsługiwanych kart graficznych – ROCm obsługuje teraz wszystkie karty graficzne z rodziny Polaris, w tym modele Radeon™ RX 460, 470 i 480, a także Radeon™ Pro WX 4100, 5100 i 7100, co poszerza i tak już duże portfolio obsługiwanego sprzętu. Produkty z rodziny Polaris zostały zaprojektowane tak, aby jak najlepiej wykorzystywały możliwości niskopoziomowego programowania, co pozwala deweloperom wykorzystać mocy urządzeń do maksimum.
• Wirtualizacja kart graficznych poprzez kontenery systemu operacyjnego i funkcję Kernel Virtual Machine (KVM) w systemie Linux® – ROCm obsługuje teraz konteneryzację Docker, dzięki czemu użytkownicy mogą jeszcze łatwiej wdrażać swoje aplikacje w linuksowym środowisku wykorzystującym ROCm. Obsługuje on też wirtualizację kart graficznych poprzez KVM, co umożliwia skorzystanie z akcelerowanych graficznie obliczeń w warunkach wirtualizacji.
• Heterogeniczny Kompilator Obliczeniowy (HCC) – to jednoźródłowy kompilator ISO C++ 11/14 dla zarówno procesorów jak i kart graficznych, który obsługuje bibliotekę C++ 17 „Parallel Standard Template Library”. Zbudowano go w oparciu o bogatą infrastrukturę kompilacyjną, w tym generowanie kodu GCN ISA bazując na LLVM z obsługą „assembler” i „disassember”.
• Heterogeniczny Interfejs Obliczeniowy dla Przenośności (HIP) – to rozwiązanie umożliwia deweloperom przenoszenie aplikacji CUDA do ROCm przy wykorzystaniu systemu HIPIFY, który automatyzuje konwersję na język kernela HIP i środowisko uruchomieniowe API. Dzięki temu możliwe jest stworzenie przenośnych aplikacji, które będą w stanie działać na praktycznie każdej karcie graficznej przy wykorzystaniu kompilatora Nvidia CUDA lub HCC.
• Nowe biblioteki akceleracji matematycznej – ROCm wprowadza obsługę nowych, zaawansowanych bibliotek akceleracji matematycznej z obsługą BLAS, FFT i „N-dimensional tensor contactions”.

Firma AMD ogłosiła dziś ponadto, że pracuje nad tym, żeby poszerzyć ekosystem ROCm poprzez zwiększenie liczby obsługiwanych procesorów, a także zaplanowane wsparcie dla OpenCL. Kolejne wersje ROCm będą obsługiwały procesory AMD z rdzeniami „Zen”, ARM AArch64 w procesorach Cavium ThunderX oraz IBM Power 8. Wsparcie dla OpenCL zbudowano w oparciu o środowisko ROCm i kompilator, co daje znacznie lepszą niskopoziomową kontrolę nad układem graficznym. Nowa wersja ROCm jest dostępna do pobrania z poniższej strony:
https://github.com/RadeonOpenCompute/ROCm

źródło: Informacja prasowa AMD



Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelnik serwisu IN4.pl.