2009-12-21 14:18
Autor: Krzysztof Wołk (flick)
17

AMD VISION - Wspomoże w wyborze

Strona 3 - Rodzaje AMD Vision


Laptopy sygnowane logiem AMD Vision mają za zadanie dostarczyć użytkownikowi tak dobre wrażenia wizualne, jak to tylko możliwe. Generalizując wszystkie zalety nowej technologii dedykowanej nie tylko laptopom, można opisać je w kilku punktach:

-Edycja filmów i zdjęć przy najwyższej, jak to tylko możliwe jakości wyświetlanego obrazu
-Płynna rozgrywka w grach
-Bezproblemowe odtwarzanie filmów
-Wysoka jakość dźwięku w technologii 5.1 (lub wyższej) wraz możliwością podłączenia do odbiorników HDTV za pomocą złącza HDMI
-Maksymalizacja długości działania laptopa na baterii
-Wzbogacenie gamy możliwości systemu Windows 7

Na chwilę obecną dostępne są trzy odmiany nowego logo:
-Vision

-Vision Premium

-Vision Ultimate

Nie trudno jest się domyślić, że jedynie komputery oznaczone logiem Ultimate będą posiadały wszystkie wcześniej wymienione funkcjonalności. Pozostałe z nich stanowią w jakiś tam sposób okrojone możliwości wersji Ultimate. Ciekawostką jest także, że wraz z początkiem roku 2010 prowadzone zostanie czwarte oznaczenie:
-AMD VISION BLACK

Wracając jednak do teraźniejszości, AMD już teraz wprowadziło odpowiednią klasyfikację komputerów dostępnych na rynku, jednocześnie wyznaczając minimalne parametry, jakie dany laptop musi spełniać do uzyskania oznaczenia, o których czytaliśmy na wcześniejszej stronie. Tutaj skupimy się podziale względem funkcjonalności.

Najbardziej podstawową wersją nowego rozwiązania jest AMD Vision. Laptopy oznaczone tym logiem przeznaczone są do codziennych niewymagających zadań. Jednocześnie stanowią najtańszą odmianę tej technologii. Mowa tutaj o takich funkcjonalnościach, jak korzystanie z technologii internetowych, edycja tekstów wraz z innymi zadaniami biurowymi, zadania multimedialne, a także niektóre proste gry.

Nie mniej jednak najciekawszą funkcją jaką tu znajdziemy, a nie będzie jej dostępnej w prawie każdym laptopie osiągalnym na rynku jest DVD Upscalling. Przy jej użyciu materiał odtwarzany z płyty DVD ma w czasie rzeczywistym zwiększaną rozdzielczość do rozmiarów HD. To jednak jeszcze nie wszystko.

*Efekt widać gdy powiększymy rozmiar materiału

Została także przygotowana wtyczka do przeglądarek, SimHD, która to korzystając z technologi ATI Stream także znacznie poprawia jakość standardowych materiałów strumieniowanych z sieci. To wszystko jest możliwe dzięki wykorzystaniu karty graficznej do obliczeń (GPGPU).

Bardzo zachęcające wrażenie robi także High DPI Support połączony z Direct2D Acceleration. Zadaniem tych technologii jest odpowiednie wspieranie funkcji już istniejącej w Windows 7, czyli przeskalowywania czcionek tak, aby prezentowały się jak najlepiej i najczytelniej w wysokich rozdzielczościach. Również wygładzane są ich krawędzie powodując wrażenie, że przejścia na krawędziach liter są gładkie i cieszą oko.

Ciekawie także wygląda efekt uzyskany narzędziem zwanym dynamicznym kontrastem. Efekty jego działania na pewno będą różniły się w zależności od renderowanej sceny, nie mniej jednak wnioskując po zdjęciu z materiałów reklamowych system ten działa całkiem nieźle.

AMD Vision Premium zawiera wszystkie wymienione wcześniej funkcje, a także wprowadza kilka nowych. Przede wszystkim jest to mocniejszy sprzęt, do którego można zaliczyć dedykowane karty graficzne zamiast zintegrowanych oraz wielordzeniowe procesory. Ta platforma ma być wielozadaniowa (multitasking), czyli będzie umożliwiać wykonywanie wielu często nietrywialnych zadań jednocześnie. W grę wchodzi tutaj także multimedialna rozrywka w pełnej rozdzielczości Full HD, wsparcie dla filmów nagranych na płytach Blue Ray, a także gry na średnio zaawansowanym poziomie pod względem wymagań sprzętowych.

Dostarczona jest tutaj także specjalna wtyczka do popularnego oprogramowania Sony Movie Studio 9, dzięki której kodowanie i dekodowanie materiałów audio/wideo ma przyśpieszyć nawet o 75%. Przyrostu mocy na poziomie 43% mają także doświadczyć użytkownicy aplikacji Cyberlink MediaShow Espresso, która umożliwia konwersję materiałów video z/do urządzeń przenośnych jak iPhone czy Sony PSP.

W wersji Premium znalazło się także wsparcie dla PiP (Picture in Picture), czyli możliwość jednoczesnego oglądania obrazu pochodzącego z jednego źródła oraz jednoczesnego podglądu materiału pochodzącego z innego źródła. Dziwi mnie trochę fakt, że tak podstawowe i popularne funkcje jak wparcie dla konwersji muzyki z płyt CD do formatu MP3 oraz dla prostej obróbki zdjęć znalazły się dopiero w tej wersji, a nie już w AMD Vision, tak jednak niestety jest.

AMD chwali się także tym, że przy użyciu nowych technologi wykorzystujących do obliczeń kartę graficzną podczas konwersji materiału wideo, ich komputery mogą przeprowadzić nawet trzy razy więcej renderowań w takim samym czasie pracy na baterii, co ekwiwalentny produkt zbudowany na platformie Intel'a.

Z kolei na chwilę obecną AMD Vision ULTIMATE (przynajmniej do początku roku 2010) stanowi najbardziej wydajną i zaawansowaną odmianę nowych technologii. Oferuje ona już wydajne komputery złożone z wysokiej klasy podzespołów, w pełni wspierających biblioteki DirectX 10.1. Komputery budowane na jej bazie powinny już świetnie radzić sobie nawet z nowymi grami, jak również z wieloma trudnymi zadaniami obliczeniowymi jednocześnie.

W tej technologi znalazło się dodatkowo wsparcie umożliwiające zaawansowaną edycję zdjęć, muzyki, filmów, jak również możliwość nagrywania programów telewizyjnych na żywo. Zapewnione jest tutaj także wsparcie dla dźwięku w przestrzennej jakości 5.1 lub wyższej. Rozszerzone też zostaje wparcie dla ATI Stream o kolejne programy jak Cyberlink PowerDirector 8, gdzie Stream pomaga w renderowaniu wideo oraz efektów specjalnych, a także w Adobe Premier Pro, który ma sobie radzić z zadaniami o 234% szybciej niż na podobnej platformie Intel'a.

Jak już wcześniej wspominałem na początku roku 2010 powinna zadebiutować technologia AMD Vision Black. Będzie to najbardziej rozwinięte dziecko z rodziny Visual. Zgodnie z zapewnieniami twórców ma ona wyciskać z gier tak dużo FPS'ów jak to tylko możliwe. Komputery z tym logiem powinny być więc drogimi wydajnościowymi potworami, którym nawet edycja video w rozdzielczości Full HD nie będzie straszna. Określenie firmy AMD "megatasking" w materiałach reklamowych odbieram jako zapewnienie, że podczas jednoczesnej konwersji wideo, archiwizowania plików nie tylko nie pogorszy mi się komfort pracy z systemem operacyjnym, ale także, że będę mógł zabić trochę czasu czekając na zakończenie rozpoczętych zadań grając w ulubioną grę. Już niedługo wszystko się okaże.

Strona 3 z 5 <<<12345>>>