2013-02-21 17:26
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
14

AeroCool Templarius Imperator 750

Strona 2 - Wygląd 2

Zanim rozkręcimy Templariusa Imperatora (teraz brzmi to nieco rzymsko), zobaczmy jak prezentuje się jego wentylator podczas pracy w świetle białych, podświetlających go diod LED. Podświetlenie to może zbędny dodatek w tego typu urządzeniach, ale ta odrobina światła czasami bardzo się przydaje, gdy grzebiemy w czeluściach komputera. Na pewno w tym przypadku białe światło czterech diodowych punktów fajnie nawiązuje do śnieżnej obudowy. Na zdjęciach zasilacz podłączony został do "mini-stołu" pomiarowego firmy Antec.




W środku wszystko uporządkowane. Cieszyć oko i końcówki mocy mogą naprawdę rozłożyste "kalafiory" aluminiowych radiatorów. Tutaj nie powinno być żadnych problemów z wychłodzeniem sporej ilości ciepła generowanej przez niemałą moc zasilacza. Producent dał nam pięć podstawowych systemów elektronicznych zabezpieczeń:
- OCP - Over Current Protection - zabezpiecza przed zbyt wysokim prądem na linii
- OVP - Over Voltage Protection / zabezpieczenie nadnapięciowe
- OTP - Over Temperature Protection - zabezpiecza przed przegrzaniem zasilacza
- SCP - Short Circuit Protection - zabezpieczenie przeciwzwarciowe
- OWP - Over Wattage Protection / zabezpieczenie przed przeciążeniem
To w zasadzie powinno wystarczyć do normalnej eksploatacji komputera, ale nie zapominajmy, że konkurencja nie śpi i na przykład taki wchodzący na rynek "graczy" SilentiumPC ze swoim zasilaczem G1-Deus 600W 80BR, daje nam aż siedem systemów zabezpieczeń (dodatkowo przed zbyt niskim napięciem zasilania UVP i SIP - Surge & Inrush Protection - zabezpieczenie przed prądami udarowymi).






140 milimetrowy wentylator dysponuje mocą aż 3W, co daje mi spore rezerwy w chłodzeniu wnętrza Templariusa. Jednak może to być okupione sporym poziomem hałasu (jak to w naturze - coś za coś). Uwagę zwraca ciekawe, stałe rozwiązanie do kierunkowania strugi powietrza, stanowiące integralną część ramki wentylatora. Inni producenci zazwyczaj korzystają z ogólnie dostępnych wentylatorów, zapewniając kierowanie strugi powietrza kawałkiem przejrzystego plastiku zakrywającego część wewnętrznego wylotu powietrza pod śmigłem. Tutaj jest on specjalnie przygotowany i rozproszony dodatkowym kanałem.


AeroCool Templarius Imperator 750W zapewni nam na pewno stabilne napięcia nawet na dość wymagających konfiguracjach z jedną i z dwoma kartami graficznymi. Już pomiar urządzeniem Antec'a potwierdził, że mamy do czynienia ze sporym "nadmiarem" na każdej z linii zasilania. Wskazania multimetru potwierdziły wysoką sprawność, szczególnie pojedynczej, mocnej linii +12V.



Platforma Testowa:
- płyta główna - Gigabyte GA-Z77X-UD3H
- procesor - Intel Core i5 3570K @ 4.2 GHz
- pamięci – 8 GB Kingston Predator DDR3 1866 MHz 1.65V
- karta graficzna – Sapphire Radeon HD 7870 GHz Edition (1050 GPU / 6.0 GHz Memory)
- dyski HDD – systemowy: OCZ Revo 80GB SSD PCIe, magazyny: Seagate Barracuda 7.200 11 - 320 GB / Seagate Barracuda 7.200 12 - 500 GB
- karta dźwiękowa Asus Xonar D1
- panel multimedialny Antec Veris Premier
- sześć wentylatorów w obudowie (3 x 230mm / 1 x 140mm / 2 x 120mm)

Norma ATX 2.3
3.3V +/- 5% 3.14V - 3.46V
5V +/- 5% 4.75V - 5.25V
12V +/- 5% 11.40V - 12.60V

Strona 2 z 3 <<<123>>>