2007-04-02 10:46
Autor: Jolly Roger
16

EVGA nForce 680i LT SLI

Strona 9 - Podkręcanie

Podkręcanie



Test podkręcania został nieco zmodyfikowany w porównaniu do ostatniej wersji. Generalnie, ma on dać odpowiedzi na 3 pytania:

1. Jakie maksymalne FSB płyty można osiągnąć.
2. Jaką najwyższą częstotliwość procesora można uzyskać.
3. Przy jakich częstotliwościach FSB płyta zmienia tzw. strap (wewnętrzne timingi chipsetu).

W pierwszym przypadku ustawiono mnożnik procesora x6, zaś pamięci w trybie synchronicznym w stosunku do FSB i podnoszono magistralę systemową do momentu aż zaczęły się pojawiać problemy ze stabilnością.

Realizacja drugiego podpunktu przebiegała tak samo jak w przypadku punktu pierwszego, jednak w tym przypadku mnożnik procesora był pozostawiony na nominalnej wartości – czyli jako x8. Napięcie CPU ustawione w biosie to maksymalnie 1.55V, zaś pamięci pracowały przy timingach zapisanych w SPD - 5-5-5-18 – przy woltażu 2.3V.

Trzeci etap to poszukiwanie częstotliwości FSB, przy których wewnętrzne timingi chipsetu ulegały poluzowaniu, co w pewnym stopniu wpływa na pogorszenie osiągów, lecz daje szansę na uzyskanie wysokich wartości szyny systemowej. Komputer uruchamiano z parametrami tak jak w punkcie drugim, zmieniając magistralę co 10 MHz i testując każde ustawienia pod kątem wyników pamięci i czasu liczenia próbki Super Pi.


Żeby nie trzymać czytelników w niepewności, szybko przejdźmy do wyników. Maksymalne możliwe do uzyskania FSB to 450 MHz. Powyżej tej wartości następowały problemy ze stabilnością. Takie FSB przy mnożniku procesora x8 dawało zegar 3.6 GHz, co oznacza wzrost częstotliwości taktowania CPU o 69% w stosunku do ustawień fabrycznych. Nie jest to wszystko na co stać ten procesor – w tym przypadku ograniczała mnie płyta, która pracowała na dosyć wczesnym biosie, więc jest szansa, że egzemplarze które pojawią się w sklepach będą w stanie przebić się przez tę barierę. FSB 450 MHz osiągane przez płytę na chipsecie NF680i LT SLI trzeba uznać za wartość bardzo dobrą – zdecydowanie wyższe wartości zarezerwowane są tylko dla P965 i (czasami) RD600 oraz NF650 SLI, jednak te chipsety nie są w stanie zaprząc kart graficznych do pracy w trybie SLI x16. Tutaj NF680 jest liderem.


W przypadku testowej płyty na NF680i LT SLI możemy zaobserwować dwa miejsca, przy których zwiększenie FSB daje spadek przepustowości pamięci zamiast jej wzrostu. Pierwszym takim przypadkiem jest przejście między 350 a 360 MHz, zaś drugim jest minięcie FSB 440 MHz, gdzie wzrost wydajności jest napędzany tylko przez większą częstotliwość procesora, gdyż w tym samym czasie przepustowość spada o 350 MB/s. Przy podkręcaniu warto wybadać gdzie znajdują się punkty zmiany strapu, gdyż paradoksalnie może się okazać, że podkręceniu CPU towarzyszy spadek ogólnej wydajności.

Strona 9 z 10 <<<1...5678910>>>