2000-08-09 00:00
Autor: J.P.

Internet - sztuczny supermózg ?

Strona 1 - Artykuł

Próby stworzenia mechanicznego tworu kontrolowanego przez mózg to już nie tylko zajęcie autorów powieści science fiction i reżyserów filmowych wizji przyszłości. Żywe komórki nerwowe z elementami elektronicznymi naukowcy próbują łączyć od kilkunastu lat. Chociaż sztuczny mózg skonstruowany z kilkudziesięciu tysięcy elektronicznych neuronów przez naukowców z Instytutu Zaawansowanych Badań Telekomunikacyjnych w Kioto ma zdolności i możliwości mózgu domowego kota - to dopiero początek. Okazuje się, że sztuczne neurony pozostawione ewolucji łączą się ze sobą tworząc moduły te z kolei przechodzą przypadkowe mutacje i dzielą się neuronami. Proces ten przypominający dziedziczenie cech po przodkach zachodzi dużo szybciej niż w naturze i daje zdumiewające efekty. Naukowcy uważają, że kolejne generacje sztucznego mózgu coraz lepiej wypełniają swoje zadania i dorównają w niedługim czasie inteligencji typowej dla kota. Tylko czy taki mechaniczny zwierzak zamruczy z czułością do swojego stwórcy?
Metoda ta daje mimo wszystko nieograniczone możliwości - jeżeli połączenie kilkudziesięciu sztucznych neuronów odpowiada inteligencji mózgu kota, to czyjej inteligencji dorówna elektroniczny organ zawierający miliard neuronów?
   Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology w Cambridge wyposażyli swoje roboty w elektroniczny system rozpoznający dźwięki, dający poczucie równowagi i zmysł dotyku. Postawili na odwieczną prawdę pedagogiczną, że dziecko najwięcej uczy się od swoich rodziców. Dzięki sztucznym zmysłom, otoczone troskliwą opieką "rodziców" i kolorowymi zabawkami roboty - dzieci z pewnością wykażą inteligentne zachowania. Chociażby z wdzięczności dla swoich opiekunów.
   Prób łączenia żywych neuronów z elementami elektronicznymi zakończonych zarówno sukcesem jak i porażką, było jeszcze bardzo wiele. Naukowcy łączyli żywe neurony z procesorami, hodowali komórki nerwowe na różnych sztucznych podłożach jak krzem, szkło, teflon a następnie łączyli je w sieci. Jednak zachowania inteligentne, które pojawiły się w tych sztucznych sieciach, uzyskane metoda prób i błędów nadal są zagadką. Nawet ich twórcy nie wiedzą jak funkcjonują takie sieci i jaki jest proces zdobywania przez nie pewnych umiejętności np.: rozpoznawania twarzy czy czytania tekstów w obcych językach.
Wielu naukowców uważa, że komputery biologiczne, zdolne do samodzielnego myślenia, dadzą wkrótce początek nowej generacji produktów - robotom obdarzonym rozsądkiem, rozumiejącym mowę ludzką, które po pewnym czasie zaczną sobie zdawać sprawę z własnego istnienia. W pewnych wąskich obszarach mogą nawet okazać się inteligentniejsze od ludzi. Co najmniej w kilku laboratoriach na świecie prowadzi się w tej dziedzinie badania, których wyniki - zwłaszcza instytucji wojskowych, nie są ujawniane.
   Obecnie jesteśmy świadkami powstawania innego typu inteligencji niż ta, która może być kiedyś dostępna robotom czy androidom. Niektórzy naukowcy uważają, że największa sieć komputerowa jaką jest Internet, może się z czasem przekształcić w centralny układ nerwowy globalnego superorganizmu. Już obecnie powstają programy wzmacniające lub osłabiające połączenia między wybranymi stronami WWW a internautami. Przypomina to proces zachodzący w mózgu pomiędzy neuronami a będący podstawą pamięci. Często używane połączenia zyskają na znaczeniu a te mniej popularne zaczną słabnąć. Spowoduje to samoorganizację Internetu i dostosowanie do potrzeb poszczególnych użytkowników. A stąd już blisko do zachowań inteligentnych, podobnych jak w sztucznych sieciach neuronowych. Pojawia się pytanie - jak taki samowystarczalny, inteligentny superorganizm potraktuje swojego stwórcę - człowieka.

Strona 1 z 1 1