2011-01-11 20:53
Autor: Krzysztof Wołk (flick)
28

MICROSOFT - Dokąd zmierzasz?

Strona 3 - Singularity

Microsoft Singularity, czyli niezawodny i niezawieszalny system, znacznie szybszy niż Windows, Linux czy OS X, (wyraz "singularity" oznacza w języku angielskim osobliwość lub nieregularność) to projekt badawczy (w węższym znaczeniu system operacyjny co istotne, nie zaliczający się do rodziny Windows) skoncentrowany na budowaniu zależnych systemów poprzez innowacje na polach systemów, języków oraz narzędzi. Prototyp systemu otrzymał nazwę Singularity - system ten jest produktem rozwijania języków programowania oraz opracowywania nowych technik i narzędzi dla specyfikowania i weryfikowania działania programu. Jedną z innowacji systemu Singularity są tak zwane Izolowane Procesy Oprogramowania (Software Isolated Processes SIPs). Są one silnymi barierami pomiędzy poszczególnymi procesami systemu operacyjnego - działają w pierścieniu zerowym przestrzeni adresowej jądra kernela.

To właśnie dzięki nim sam system jest w pełni bezpieczny i niezawieszalny. Znane problem z obecnych systemów operacyjnych są po prostu fizycznie wykluczone. Każdy proces jest wyizolowany i od sprzętu i od innych procesów. Dzięki temu w razie kłopotów zawieszony zostanie jedynie wadliwie działający proces, a cała reszta sytemu zostanie nienaruszona.

Brzmi to pięknie, ale nie ma nic za darmo. Taka izolacja jest wykonalna jedynie, gdy programy działają w jakimś środowisku uruchomieniowym, np .NET od Microsoft’u. Programy na rynku są jednak napisane w przeróżnych językach. Wątpię więc by nagle firmy postanowiły przenieść swoje rozwiązania na zupełnie inną platformę programistyczną. Co więcej np. C++ posiada instrukcje, które operują bezpośrednio na sprzęcie, dzięki czemu jest szybszy, jednak idea Singularity to wyklucza. Jeśli problem ten uda się obejść na przykład poprzez uruchomienie programu w trybie jądra to i tak stracimy korzyści płynące z użycia szybkich języków programowania. Z drugiej strony jest to szansa na zbudowanie systemu, który korzeniami nie sięgałby prehistorii, w której pojęcie wirus czy internet było nieznane.

Może jednak jest rozwiązanie, być może było, a właściwie jest testowane na milionach użytkowników. Mówię tu o XPMode, który sprawdza się dość dobrze. Może więc wirtualizacja jest odpowiedzią na problem z kompatybilnością. Wydajność maszyn tak szybko rośnie, że wirtualka może działać naprawdę wydajnie. Microsoft także niedawno opracował metodę, dzięki której maszyna ma dostęp do GPU w podobny sposób jak do CPU, a także dynamicznego przydzielania pamięci RAM.

Nie wybiegajmy jednak za daleko w fantazje i skupmy się na faktach. Chwilę wyżej pisałem że Singularity jest szybsze od obecnych systemów. Poniższe wykresy pokazują ile cykli zegarowych potrzebuje system na wykonanie określonego zadania. Im mniej tym lepiej.

Strona 3 z 15 <<<1234567...15>>>