2001-02-14 00:00
Autor: Paul

Matrox G450 32MB DDR

Strona 3 - Dual Head

4. Dual Head

   Jak zobaczyłem - od razu dostrzegłem różnicę w wygodzie pracy. Kiedyś karty dawały obraz wielomonitorowy - ale były potwornie drogie, teraz każdy z nas może mieć na raz 19' i 15' czy dwa monitory 17' pracujące z jednym komputerem. Karta Matrox'a oferuje przeróżne tryby pracy, i pod tym względem kompletnie miażdży rozwiązanie konkurencji "TwinView" z pod znaku Nvidii. Matrox oferuje następujące sposoby wyświetlania obrazu:

1. DualHead Clone - kopia obrazu na drugim monitorze. Całkowita dowolność wyboru rozdzielczości, kolorów i dokładnego dopasowania odświeżania w obydwu urządzeniach.

2. DuealHead Multi-Display - Obraz rozciągnięty na dwa monitory. Jak wyżej - bez ograniczeń w monitorach, choć aplikacja musi umieć pracować w takim trybie - inaczej zdarzają się wesołe rzeczy, np. program z drugiego monitora wyrzuca requester na pierwszy - niezła dezorientacja.... Z tego trybu będziecie prawdopodobnie najczęściej korzystali - drugi monitor może pracować do 1600x1200 85 Hz, co zadowoli nawet bardzo wybrednych. Pulpit wirtualny możecie ustawić pionowo lub poziomo (zalecane). Ogólnie ten tryb to doskonała podstawa poważnej pracy.

3. DualHead Zoom - bardzo fajne ułatwienie pracy - zaznaczony przez Was obszar pierwszego monitora jest powiększony i wyświetlany na drugim, przy tym razem z ruchem myszki przesuwa się i obraz. Robi wrażenie - jak pracujecie np. w Corelu to edycja węzłów krzywych staje się dziecinnie prosta bez żmudnego zbliżania i oddalania obrazu - wystarczy przenieść wzrok na chwilę na drugi monitor.

4. DualHead DVDMax - obraz filmu z Twojego monitora jest kopiowany na telewizor. Jeśli masz mały monitor i filmy DVD źle wyglądają - to już teraz nie tracisz na tym - duży telewizor rozwiązuje problem.... Równocześnie jak rodzinka ogląda film - Ty możesz sobie dalej pracować czy pogrywać na monitorze - jedno drugiemu w ogóle nie przeszkadza...

5.  DualHead Tv-out - jak wyżej, ale na telewizorze wyświetla się obraz będący kopią tego z monitora - rodzinka może podopingować podczas gry np. w Unreala.. A poważnie - to doskonały tryb do wielkoekranowych prezentacji - coś takiego przyda się w praktycznie każdej firmie, na większych zebraniach, konferencjach czy szkoleniach - może być niezastąpionym narzędziem marketingu.

   5. Oprogramowanie

   Tradycyjnie u Matroxa - na bardzo wysokim poziomie. Mamy tu wszystko co trzeba do pracy - od prostych funkcji po doskonały PowerDesk, a dla profesjonalistów możliwość dostosowania każdego trybu obrazu co do 1 Hz, z możliwością regulacji geometrii i położenia obrazu z poziomu karty. Dzięki oprogramowaniu można wymusić wyświetlanie obrazu w najróżniejszych częstotliwościach, poza standardowymi ustawieniami. Dodatkowo mamy możliwość tworzenia własnych desktopów - z rozmieszczeniem ikon, toolbars itp. możliwości jest tu bardzo dużo. A przy tym oprogramowanie ma opcjonalnie funkcje przyśpieszające pracę karty - jak włączanie/wyłączanie bus masteringu itp. Ogólnie Matrox bardzo dobrze dba o swoich użytkowników - na firmowej stronie są zawsze najnowsze sterowniki WHQL (certyfikowane) i często wersje trochę szybsze, ale jeszcze nie sprawdzone (beta) - Wasz wybór co ściągacie.

Strona 3 z 4 <<<1234>>>