2009-06-05 21:14
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
10

Noctua NF-S12B

Strona 4 - Podsumowanie

Kiedyś nie zwracałem uwagi na to, co oferują nam producenci w swoich wentylatorach. Ot miało się kręcić i zapewniać wentylację w obudowie, bądź na coolerze, kiedy nadeszła era wielkich systemów chłodzenia. Dziwiłem się, skąd takie różnice w cenach "śmiglaków", bo przecież z wyglądu są niemal identyczne. Dopiero w bezpośrednim porównaniu, bądź usłyszeniu pracującego komputera u kogoś znajomego, może nam uświadomić jaka "przepaść" dzieli niektóre tanie produkty od markowych, ale niestety droższych pozycji na rynku.
Dla porównania podam, ze przykładowa Akasa Quiet Fan to wydatek około 30 PLN, a już Noctua NF- P12 sięga około 90-99 złotych. A ile kosztuje nasz dzisiejszy bohater? Za model NF-S12B zapłacimy od 75 do 89 PLN, a więc jego cena jest obecnie identyczna do porównywanego dziś NF- P12 (72.11 do 98.72 PLN według danych z Ceneo). To sporo pieniążków, ale trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych ZA, dla których warto wydać te pieniążki.



Przede wszystkim uzyskamy ciszę. To naprawdę cichy wentylator, a już maniacy bezgłośnej pracy mogą piać z zachwytu, kiedy za pomocą przejściówek-rezystorów, zmniejszą jeszcze jego obroty. Powie ktoś, że i w "wentylu" za 15 złotych też zmniejszy obroty i będzie miał cicho :) A pewnie że tak, ale jak długo? Tanie wentylatory są względnie ciche przez około pół roku (przy takim korzystaniu z komputera, jak u mnie). Później liche łożyska ślizgowe zaczynają szumieć a i nie rzadko delikatnie grzechotać. Kiedyś zdarzyło mi się nawet, że pewien No Name rozsypał mi się podczas pracy (odpadł wirnik).
W przypadku Noctuy otrzymujemy zapewnienie producenta o tym, że zakupiony wentylator przepracuje u nas 150000 godzin z niezmienionymi parametrami, a więc niemal przez wieczność, a na potwierdzenie tego otrzymujemy sześć lat gwarancji. przez ten czas, a nawet dłużej, zdążymy zapomnieć o tym, że mamy taki wentyl w obudowie, choć lepiej nie zapominać i co pewien czas odkurzyć pędzlem łopaty naszych śmiglaków. Przedłuży to ich żywot i zwiększy wydajność przez przywrócenie właściwego profilu łopat wirnika.
Nie namawiam nikogo na zakup Noktuy, bo o wydaniu tylu pieniędzy (jak na polskie realia), musicie zadecydować sami, ale szukając cichego, ale zarazem wydajnego coolera, możecie wziąć pod uwagę Noctuę NF-S12B, bo firma wydała kupę pieniędzy nad badaniami aerodynamiki, by stworzyć coś naprawdę ciekawego, o nietuzinkowym wyglądzie i co ważne działającego lepiej od masy konkurencyjnych produktów. Od IN4 zasłużenie dostanie najwyższy znaczek Quality ...



ZALETY:
- cicha praca nawet przy najwyższych obrotach
- w zestawie przejściówka-rezystor ograniczający obroty wirnika
- wysoka wydajność
- bardzo wysoka jakość wykonania
- łożyskowanie SSO Bearing
- sześć lat gwarancji
- w komplecie zarówno wkręty, jak i silikonowe kołeczki

WADY:
- dość wysoka cena

Podziękowania dla firmy NOCTUA, za udostępnienie sprzętu do testów.



Sponsorami platformy testowej są firmy:

Oraz ...

Strona 4 z 4 <<<1234