2014-07-24 17:22
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
3

Obudowy Silverstone Slim Mini-ITX dla HTPC

Strona 1 - Silverstone ML07 wygląd

Małe komputery cieszą się coraz większą popularnością. Mimo dość niewielkich rozmiarów zewnętrznych potrafią mieć osiągi zbliżone do wydajnych, pełnowymiarowych komputerów PC w standardzie ATX. Spora wydajność oznacza jednak potrzebę niezłego przewietrzania wnętrza obudowy, choć przy ciasnocie w jej wnętrzu, nie będzie to łatwe. Dla miłośników właśnie takich sprzętów firma Silverston przygotowała dwa modele obudów typu Slim Case w standardzie Desktop Mini-ITX.
Model ML07, należący do serii Milo, powinien spodobać się zwolennikom obudów o symetrycznych, dość skromnych kształtach. Same opakowanie zachowano w dość ascetycznym wystroju, ale to przecież rzecz która najczęściej ląduje w piwnicy, garażu lub wprost w śmietniku.



W środku znajdziemy broszurkę o produktach firmy Silverstone i instrukcję obsługi obudowy. Warto ją przejrzeć, by zorientować się w niuansach konstrukcji ML07. Przede wszystkim konstrukcja umożliwia dostosowanie komputera w pozycji pionowej (desktop), jak i pionowej, a to za pomocą akcesoryjnych "stópek", które znajdziemy w zestawie.


Przy ustawieniu obudowy na płasko, używamy samoprzylepnych nóżek w kształcie półkuli, ale już przy pozycji pionowej korzystamy z dołączonych gumowych kształtek, które wsuwamy w zewnętrzne otwory wentylacyjne. Ich elastyczna konsystencja doskonale tłumi ewentualne drgania pracującego komputera.


Zanim przejdziemy dalej, rzućmy okiem na podstawowe parametry techniczne tej konstrukcji.

Jak widać, możemy w jej wymiarach 382mm (W), 105 mm (H) x 350mm (D), umieścić płyty główne w standardzie Mini DTX oraz Mini ITX. A wszystko to przy rozsądnej wadze niecałych czterech kilogramów. Myślę że sama obudowa obroni się w waszych gustach, bo mimo "prostoty" kształtów, z każdej strony otrzymamy symetryczne, proste linie.
Należy zwrócić uwagę, że jeśli będziemy korzystali w naszym komputerze z płyt CD/DVD, to należy zadbać o "beztackowy" odtwarzać optyczny (Slot-In). W obudowie nie przewidziano przycisku "Eject", więc nalezy brać pod uwagę "systemowe" wysunięcie płyty z danymi.




Panel I/0 wyposażono w w dwa porty USB 3.0 i gniazda Audio.

W "górnej" pokrywie (przy poziomym ustawieniu), przygotowano miejsce na opcjonalny wentylator 120mm. Kolejne dwa można wstawić w jej "spodzie". To wszystko wraz z przewiewnymi kanałami w bocznych panelach daje niezłe przewietrzanie dla podzespołów zamontowanych we wnętrzu ML07. A wnętrze to, nie jest takie "normalne"... Po otwarciu "górnej pokrywy zobaczymy taki widok...


Spora część wnętrza przykryta jest plastikową platformą, która służy nam za specyficzny stojak do mocowania dysków 2.5-cala (na przykład szybkich SSD, lub pojemnych mechanicznych magazynów), oraz do umieszczenia wydajnej, dużej karty graficznej.




Owy stojak wyposażono w złącze PCIexpress, które umieszczamy w takim samym slocie na płycie głównej i to daje nam stosowny mostek dla pełnowymiarowej, bardzo wydajnej karty graficznej. Do jej stabilnego zawieszenia (takie akceleratory potrafią sporo ważyć), używamy specjalnych podpórek o profilu L (z dołączonych akcesoriów).


Do zasilenia naszego komputera lub stacji HTPC, możemy skorzystać z oferty zasilaczy w formatach typu SFX lub SFX-L. Na stojaku dla zasilacza przygotowano miejsce dla dysku 3.5-cala. Daje to możliwość współpracy dużego magazynu z szybkim dyskiem SSD, który umieszczamy w jednym z dwóch miejsc na plastikowej platformie pokazanej wcześniej.

Strona 1 z 3 123>>>