2011-07-28 12:12
Autor: Łukasz Wieczorek (djluke)
12

Odtwarzacze HD Dune Max i Smart B1

Strona 5 - Oprogramowanie

Oba odtwarzacze wykorzystują te same podzespoły oraz działają pod kontrolą identycznego autorskiego oprogramowania. Dysponują zatem identycznymi możliwościami w zakresie odtwarzanych formatów. Menu jest przejrzyste, czytelne i wygodne w nawigacji. Chodzi płynnie. Poszczególne opcje reprezentowane są przez duże ikony. Mamy możliwość zmiany układu elementów na ekranie oraz skórki na jedną z kilku dostępnych.

Do dyspozycji mamy niezwykle rozbudowaną konfigurację. Możemy zmieniać niemal każdy parametr jaki sobie zażyczymy, w tym zaawansowane ustawienia obrazu i dźwięku oraz ustawienia wyjść:

Przy próbie wejścia w folder zawierający zawartość płyty Blue-Ray ujrzymy stosowny komunikat z opcjami do wyboru:

Odtwarzacze wyświetlają polskie znaki, jednak użyte kodowanie musi zostać zadeklarowane w pliku napisów. Ciekawostką jest fakt obsługi prócz domyślnego UTF8 także zestawu znaków CP1250 i alternatywnych dla innych państw, zastanawia natomiast brak obsługi standardu ISO 8859-2. Widać dążymy do ujednolicenia kodowania znaków więc zabieg taki nie dziwi, jednak zważywszy na ogrom innych opcji kodowanie ISO można było zaimplementować. Reasumując: najlepiej jeśli posiadamy napisy zakodowane w Unicode, zapisane w pliku .srt, jednak obecnie to standard.

Oprogramowanie posiada zaimplementowaną obsługę telewizji DVB-T oraz IPTV (dostarczanej przez operatorów wraz z internetem. Naturalnie wymagany jest tuner DVB-T.

Zaimplementowano także kilka usług niedostępnych w naszym kraju, np. kartina.ru, co sugeruje region docelowy produktów. Zapewne producent wraz z rozwojem oprogramowania poszerzy jego funkcjonalność o kolejne usługi.

Mamy też dostęp do przeglądarki internetowej. Nie jest to oczywiście pełnoprawna przeglądarka znana nam z komputerów, jednak nie jesteśmy w żaden sposób ograniczeni w zakresie obsługiwanych stron. Pewnym utrudnieniem jest wprowadzanie tekstu za pośrednictwem pilota, jednak producent pomyślał i o tym, wprowadzając na rynek klawiaturę Dune HD QWERTY.

Wreszcie ciekawym dodatkiem jest aplikacja Zappiti.

Jest to mediaportal ułatwiający nam organizację zbioru naszych filmów. Dane o filmie pobierane są z Internetu, zaś dane techniczne z pliku. Tak przygotowaną na komputerze bazę danych filmów kopiujemy na dysk odtwarzacza, by następnie móc przeglądać ją na telewizorze i z jej poziomu uruchamiać zgromadzone filmy.

Strona 5 z 6 <<<123456>>>