2000-09-02 00:00
Autor: Sebastian Wiśniewski (NetCop)

Ofensywa AMD

Strona 1 - Artykuł

Przedstawienie pola bitwy:

   Wiele się mówi o Pentium 4, Itanium, Xeonach ale Advanced Micro Devices nie zasypuje gruszek w popiele i szykuje dla nas nowe procesory. AMD, po przejęciu korony króla szybkości jest w tej chwili górą i rynek o tym wie. Po sukcesach Athlona i Durona, firma ta chce zaatakować rynek serwerów, komputerów biurowych i tanich komputerów domowych. Do walki przygotowują się 3 procesory: Mustang, Palomino i Morgan.

   Wszystkie trzy będą korzystać z tego samego rdzenia drugiej generacji zbudowanego na bazie obecnego Athlona. Dodana zostanie większa ilość pamięci cache drugiego poziomu. Sam rdzeń zostanie przetaktowany do wyższych częstotliwości. Pojawią się nowe instrukcji 3DNow! podnoszące wydajność koprocesora. Zostanie też obniżony pobór mocy co ma ogromne znaczenie dla rynku komputerów przenośnych.

Broń:

Artyleria:

   Koncepcja tego procesora zbliżona jest do linii Xeonów. Stanie on do walki na rynku serwerów z od 1 do 4MB pamięci cache L2 działającej z pełną szybkością rdzenia ! Mustang zadebiutuje z zegarem 1.4GHz, a dalej planowane jest szybkie wypuszczenie szybszych modeli gdy AMD przejdzie na technologię 0.13 mikrona. Będzie to pierwszy procesor wykorzystujący pamięci DDR SDRAM z częstotliwością pracy 266Mhz.

   Na początku wsparciem dla niego będzie chipset AMD 770 z obsługą do 2 procesorów na jeden mostek, północny, z możliwością łączenia większej ilości chipsetów przy użyciu technologii LDT Bus opracowanej przez AMD. W założeniach ma to pozwolić na konstruowanie płyt głównych zawierających dowolną ilość chipów AMD 770, czyli dowolną ilość procesorów.

Premiera spodziewana jest na koniec 2000 roku.

Ciężka kawaleria: 

   Procesor ten uderzy w rynek wydajnych stacji roboczych (np. wielkie korporacje, gracze). Ma on być bezpośrednim konkurentem dla Intelowskiego Pentium 4. Palomino będzie posiadał te wszystkie ulepszenia, które znajdziemy w Mustangu, za wyjątkiem tak dużej pamięci L2 Cache, której wielkość została określona na 512 kb działającej z pełną prędkością rdzenia. Rdzeń drugiej generacji pozwala na osiąganie wysokich częstotliwości już przy technologii 0.18 mikrona więc spodziewać się możemy zegara rzędu 1.5Ghz. Po przejściu na 0.13 mikrona w okolicach trzeciego kwartału 2001 dostępne będą znacznie szybsze modele. Wspomina się  dwie wersje – jedna działająca z pamięciami 200Mhz, druga z 266Mhz DDR SDRAM. Co ciekawe, model ten ma się charakteryzować obniżonym poborem mocy, umożliwiając tworzenie komputerów przenośnych na platformie Athlona.

   Chipsetami obsługującymi Palomino mają być AMD760, AMD760MP, VIA KX266 i aktualnie dostępny VIA KT133. Ten ostatni jednak tylko z pamięciami SDRAM. Możliwość budowania maszyn dwuprocesorowych z wykorzystaniem chipsetu AMD760MP lub VIA KX266 zagrozi Intelowi na lukratywnym rynku stacji roboczych dla wielkich korporacji.

Premiera spodziewana jest miesiąc po debiucie Mustanga.

Lekka jazda:

   Morgan przejmie pałeczkę po Duronie na rynku tanich komputerów. Jednak wydajność tego procesora daleko odbiega od pojęcia „taniego komputera” o czym przekonał nas Duron. Rdzeń Morgana będzie identyczny z rdzeniem zastosowanym w Mustangu i Palomino. Zadebiutuje on z zegarem ok. 900Mhz i będzie współpracował z pamięciami 200Mhz DDR SDRAM. Rozmiar pamięci cache L2 nie jest jeszcze ustalony, ale mówi się o 64 lub 128kb.

  Wspierać go będą chipsety przeznaczone dla notebooków, a także tanie VIA KM133 i SIS 730S. Oba ze zintegrowanymi kartami graficznymi i dźwiękowymi będą podstawą tanich zestawów domowych.

Premiera zapowiadana jest na 2 miesiące po pojawieniu się Mustanga.

Ocena sytuacji

   Widząc, że AMD szykuje się do otwartej wojny na wszystkich frontach Intel gorączkowo i w pośpiechu przygotowuje swoją broń odwetową czyli Pentium 4. Ofensywa rozpocznie się już w czwartym kwartale tego roku, a przegrany może ponieść spore straty.

Pytanie brzmi: Czy Intel przy pomocy jednej tylko broni jest w stanie utrzymać swoją pozycję na rynku w obliczu przeważających sił wroga ?   

Strona 1 z 1 1