2007-01-01 16:06
Autor: Jerzy Wasiela (Wheerex)
15

Patriot 6400LLK - kości dla entuzjastów i nie tylko

Strona 3 - Testy, podkręcanie

Testy







Niewątpliwie najciekawsza część recenzji – testy :). Z konfiguracją na jakiej zostały one przeprowadzone możecie zapoznać się w tabeli powyżej. Warto wspomnieć, że są to jedne z ostatnich testów przeprowadzone z wykorzystaniem procesora Athlon 64 3500+. Dzięki uprzejmości firmy AMD otrzymaliśmy na wyposażenie platform testowych procesory Athlon X2 5000+ oraz Athlon 64 FX62. Koncern umożliwił nam dorównanie pozostałym dwóm platformom opartym na Core 2 Duo. Myślę, że pozytywnie wpłynie na jakość recenzji. Przejdźmy jednak do sedna. Próby zostały wykonane w dziewięciu różnych konfiguracjach. Płyta główna standardowo wykryła pamięci zgodnie timingami ustalonymi w SPD (z małą poprawką na niższą, dobraną częstotliwość pracy: 5-5-5-15 zamiast 5-5-5-16), przy napięciu 1.95V. Pomimo, iż specyfikacja mówi o minimum 2.1V, postanowiłem nie podnosić napięcia, ponieważ pamięci pracowały bezbłędnie. Zgodnie z zasadą, że częstotliwość pamięci zależy od mnożnika procesora, kości zostały ustawione z zegarem 734MHz, co jest wartością maksymalną przy mnożniku x11 i HTT 200MHz (standardowe).


Zegar pamięci zależny jest od mnożnika CPU...



Z częstotliwością 734MHz przeprowadzone zostały trzy testy. Dwa, w których konfigurację timingów oraz napięcia przeprowadziłem ręcznie oraz jeden EPP, z włączonym profilem „High Performance”. W wyniku zainstalowania procesora z mnożnikiem x11 napotkałem na pewien kłopot. Mianowicie, częstotliwość pamięci przy konfiguracji „CPUOC 0%” nie została podniesiona przez płytę główną. Automatycznie ustawione zostało jedynie wyższe napięcie i niższe timingi, zgodne z ustawieniami profilu. Jak wspomniałem, sytuacja ta jest spowodowana procesorem Athlon XP 3500+. Mówiąc jaśniej, płyta nie była w stanie automatycznie skalkulować odpowiednio szyny HTT oraz mnożnika. Zakładając, że przy „CPUOC 0%” platforma ustawiłaby HTT na poziomie 220MHz przy jednoczesnej zmianie mnożnika na 10x, procesor co prawda pracowałby w standardzie, jednak pamięć przekroczyłyby bazowe 800MHz. Zdziwił mnie natomiast fakt, że nie zadziałała tu także opcja CPUOC MAX, ani żadne inne. Problemu w tym wypadku dopatrywać należy się raczej w płycie głównej niż samych kościach Patriot. Przy konfiguracji „CPUOC MAX”, procesor powinien zostać przetaktowany na 2400MHz (HTT 220MHz i mnożnik 11x), co pozwoliłoby na prace pamięci z zegarem dokładnie 800MHz. Po zastosowaniu profilu „High Frequency”, w którym bazową częstotliwością taktowania było 1000MHz, z jednoczesnym podkręcaniem CPU nie było problemów. Po ustawieniu „CPUOC 0%”, HTT zostało skalkulowane na 220MHz, przy mnożniku 10x, co dało 880MHz dla pamięci. Oczywiście pozostałe parametry EPP takie jak timingi i napięcie zostały również bezproblemowo wprowadzone. Po zastosowaniu „CPUOC MAX”, kości pracowały z częstotliwością 1000MHz. CPU z kolei działał z zegarem 2500MHz (250MHz*10). Przy korzystaniu z profili pamięci, bardzo ważne jest aby pamiętać o ustawieniu wszystkich pozostałych opcji OC na „Auto”. Nie ma możliwości łączenia standardowego podkręcania i EPP. W takim wypadku profile po prostu nie zadziałają lub zadziałają niepoprawnie.


Poza sprawdzeniem wydajności pamięci w trybie EPP, przeprowadzone zostały także testy z timingami i napięciem wprowadzonymi „z ręki”. Próby objęły również standardowe taktowanie pamięci – 800MHz – w różnych konfiguracjach. Aby zmusić kości do pracy z taką częstotliwością konieczne było przetaktowanie procesora do 2400MHz ( HTT 220MHz ). Wartość napięcia widniejąca na wykresach przy każdym ze słupków, reprezentuje najniższą możliwą, przy jakiej pamięci pracowały stabilnie w danych ustawieniach. Jedynie w konfiguracjach EPP została ona automatycznie przydzielona. Starałem się jednak nie schodzić poniżej 1.95V – standardowego, ustawionego przy starcie woltażu. Przed przystąpieniem do analizy wykresów należy pamiętać o jednej zasadzie. Słupki porównujemy tylko kolorami! Niebieski do niebieskiego itd. Kolory reprezentują częstotliwość taktowania procesora: STD – standard, HTT 250 - 2500MHz, HTT 220 – 2400MHz. Szybkość procesora ma ogromny wpływ na przepustowość pamięci.




W teście 3dMark 2003, największą wydajnością wykazała się konfiguracja 734MHz 3-3-3-8. Poradziła sobie ona bez problemu nawet z trybem EPP HF, w którym częstotliwość pracy kości wynosiła 880MHz. EPP „High Performance” minimalnie przed trybem standardowym. Przy procesorze taktowanym z częstotliwością 2500MHz, tryb EPP HF 1000MHz, z racji wyższych timingów, ustępuje kością skonfigurowanym ręcznie. Przy modułach ustawionych na 800MHz wyniki skalowały się zgodnie z malejącymi timingami.







Everest (Home Edition v 220) udowodnił podobnie jak 3dMark, że nie zawsze więcej MHz oznacza wyższą wydajność. Jedynie podczas odczytu pamięci, EPP HF 880MHz wyprzedził konfigurację 734MHz z ostrymi timingami. W ustawieniu CPU 2500MHz, tryb EPP ustępuje „ręcznej” konfiguracji. Przy zegarze 800MHz wyniki skalują się identycznie jak w teście 3dMark.





Wyniki Sandry 2007 potwierdzają, że niejednokrotnie lepiej ustawić ostre timingi niż wyższą częstotliwość. W tym wypadku, przy standardowym CPU, pamięci z zegarem 880MHz przegrywają z konfiguracją 734MHz przy włączonym EPP oraz manualnej konfiguracji timingów.



WinRar ewidentnie bardziej od timingów lubi wyższe częstotliwości pracy, co widać przy standardowym taktowaniu CPU. Reszta wyników z racji identycznego zegara, skaluje się zgodnie z malejącymi timingami.

Patrząc na wykresy, widać, że wprawny użytkownik bez większego wysiłku skonfiguruje pamięci w taki sposób, że wydajnością wyprzedzą one kości ustawione automatycznie, zgodnie z parametrami EPP. Potwierdza się więc, że profile pamięci to technologia stworzona szczególnie z myślą o użytkownikach nielubiących zagłębiać się w parametrach BIOS. Pozostałym, EPP da jedynie gwarancję na to, że dane moduły będą pracowały w częstotliwości wyższej niż 800MHz (maksymalny standard JEDEC), na ich płycie głównej.



Podkręcanie...




Testy podkręcania podzielone zostały dwie części. W pierwszej zależało mi na znalezieniu najwyższej możliwej częstotliwości, przy jak najmniejszym napięciu, z dosyć ostrymi timingami 4-4-4-12 (identyczne jak przy EPP „High performance” 800MHz). Podczas drugiej próby starałem się znaleźć najwyższy możliwy zegar z nieco luźniejszymi ustawieniami – 5-5-5-15. Stabilność kości sprawdzana była programem MemTest. W przypadku pojawienia się błędów, podnoszone zostało napięcie lub zmniejszana była szyna pamięci (jeśli podniesienie napięcia nie pomagało).


Kliknij, aby powiększyć



Przy konfiguracji 4-4-4-12 kości pracowały z częstotliwością 1080MHz i napięciem 2.45V. Jest to bardzo dobry wynik, zważywszy na fakt, że dodatkowe 280MHz udało się osiągnąć jedynie przez zwiększenie woltażu o 0.25V (standardowo, układy w ustawieniach 4-4-4-12 pracują przy 2.2V, z zegarem 800MHz). W drugim teście, maksymalnym, stabilnym wynikiem jak udało się osiągnąć było 1136MHz przy napięciu 2.3V. Niestety w tym wypadku blokadą w dalszym podkręcaniu okazał się procesor (pracował z napięciem 1.5V i częstotliwością 2840MHz na boxowym systemie chłodzenia). Wielka szkoda, ponieważ jestem przekonany, że pamięci byłyby w stanie bez większego kłopotu pracować z częstotliwością większą niż 1200MHz. Uzyskany wynik jest także bardzo dobry, jednak zawsze chciałoby się więcej ;)

Strona 3 z 4 <<<1234>>>