2012-05-06 13:09
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
13

Transcend StoreJet 35T3 2TB

Strona 4 - Podsumowanie

O wyższości interfejsu USB 3.0 nawet nie ma co dyskutować, choć najczęściej zapowiadany, teoretyczny, dziesięciokrotny wzrost prędkości przesyłu danych, pozostaje w sferze marzeń. Niemniej jednak ponad dwukrotne przyśpieszenie pracy dysku zewnętrznego daje nam zauważalną poprawę komfortu pracy przy komputerze.
Dysk zewnętrzny Transcend StoreJet 35T3 2TB spodobał mi się niemal od pierwszego włączenia. Ogromna ilość miejsca (realne 1.81TB), całkiem przyzwoita szybkość zapisu i odczytu przy podłączeniu do portu USB 3.0 pozwala zmagazynować i zarządzać wygodnie zasobami danych. Bez konieczności aktywnego chłodzenia, dysk jest w zasadzie niemal bezgłośny i tylko wieczorową porą do naszych uszu może dojść delikatny szum wirujących talerzy i odgłos intensywnie pracujących głowic. Sprawdzając organoleptycznie temperaturę obudowy dysku, dałbym jej około 40 stopni Celsjusza, bo palce zarejestrowały zaledwie ciepło trochę przewyższające temperaturę ciała. Dzięki braku otworów wentylacyjnych na bokach "książkowej" obudowy, można dysk używać również w pozycji leżącej, choć wtedy nie skorzystamy z dobrodziejstwa piankowo-gumowych nóżek, które absorbują sporą część wibracji pracującego nośnika danych. Mimo że wibracji tych w zasadzie nie słychać, to możemy je wyczuć dotykając ręką obudowy StoreJet. W sieci można znaleźć informacje z pomiaru głośności pracy modelu 2TB, które wynoszą kolejno 30.8 dBA podczas pracy w trybie jałowym i 32.4 dBA podczas pełnego obciążenia transferem danych.



Po powodzi która zalała zakłady firmy Western Digital (WD), ceny dysków w krótkim czasie oszalały. Zaowocowało to wzrostem cen urządzeń z nich korzystających, jak komputery PC, notebooki czy właśnie dyski zewnętrzne. Powoli sytuacja zaczyna się poprawiać, choć producenci i sklepy raczej niechętnie "zjeżdżają" z wartościami liczbowymi zapisanymi na karteczkach umieszczonych na półkach swoich witryn. Transcend StoreJet 35T3 2TB można znaleźć w naszych sklepach jeszcze w zatrważającej cenie sięgającej ponad 700 złotych, ale jeśli się postaramy, to odkopiemy ofertę sklepu Vobis, który sprzedaje ten produkt w cenie 598 PLN z VAT (LINK). Mimo że nie jest to mało w dzisiejszych czasach, kiedy świat pogrążony jest w recesji, to biorąc pod uwagę to, że za sam dysk HDD o pojemności 2TB zapłacimy w naszych sklepach od około 490 PLN, to koszt, obudowy, zasilacza okablowania i oprogramowania (Backup + szyfrowanie) za +\- 100 złotych wydaje się całkiem sensowną propozycją. Dlatego też w pełni zasłużenie przyznaję dla tego produktu odznaczenie IN4 Best Buy za dobry stosunek możliwości i pojemności do ceny


Zalety:
- dobry stosunek ceny do możliwości i jakości produktu
- dobra prędkość transferu danych podczas pracy z interfejsem USB 3.0
- pasywny system chłodzenia dysku
- wbudowana technologia szybkiego kopiowania danych (Backup)
- możliwość szyfrowania danych w 256-bitowym standardzie AES

Wady:
- konieczność korzystania z zewnętrznego zasilacza

Podziękowania dla firmy TRANSCEND, za udostępnienie sprzętu do testów.



Sponsorem platformy testowej jest firma:

Strona 4 z 4 <<<1234