NEWS Download Recenzje Emulacja Overclocking
Hardware Tips & Tricks Linki Humor Redakcja

In4

  

 

MENU
   

Piętro wyżej

Specyfikacja

Instalacja

Wyniki

Podsumowanie
   

 

   

Płyta główna ABIT VP6 Dual Socket 370 (FC-PGA)
autor: Paul  

    1. Wstęp

    Jakiś czas temu dostałem do testów płytę główną ABIT VP6 od firmy Pronox. Jest to model dwuprocesorowy dla procków FCPGA PIII na chipsetach VIA VT82C694X i VT82C686B (popularnie VIA ApolloPro133A). Starałem się przetestować ją zarówno pod kątem pracy, jak i rozrywki, ale kładąc zdecydowany nacisk na pracę. Dlaczego? Otóż praktycznie wszystkie aplikacje multimedialne (czytaj: gry) doskonale działają pod jednoprocesorowymi wydajnymi maszynami. Kupowanie drugiego procesora do domowego komputera to duży luksus, z gier przyśpieszą w znikomym stopniu tylko te pracujące pod OpenGL, i dodatkowo mające implementację do pracy w trybie "dual-CPU" - czytaj: tylko Quake III. Pamiętajcie jeszcze o jednej rzeczy - popularne systemy "domowe" - Win95, Win98 i WinME nie widzą drugiego procesora (tak fajnie mają napisany kod...) i nie mogą z niego korzystać, nawet jeśli macie odpowiednie oprogramowanie. Tylko seria WinNT, Win2K i Linux mogą pracować w trybie wieloprocesorowym. Z nich obecnie chyba najpopularniejszy jest Win2K - jedyny, który pozwala uruchomić zarówno szeroki zakres aplikacji profesjonalnych, jak i gier. Stąd też większość testów pochodzi właśnie z tego systemu.

   2. Pierwszy rzut okiem 

   Płyta wykonana solidnie, z bardzo dużym zapasem przy gniazdach procesorów dla dużych radiatorów. Nie ma najmniejszych problemów z założeniem GoldenOrba, Titan Majesty i GlobalWin FKP32 (te sprawdziłem). Do najbliższych kondensatorów jeszcze spory zapas miejsca. Jakość wykonania płyty bez zarzutu - pamięci wchodzą jak trzeba. Bardzo ładnie, i dość szeroko rozmieszczone gniazda IDE (cztery) i FDD dają wystarczająco dużo miejsca do okiełznania plątaniny kabli. Przy płycie instrukcja, standardowy CD i 3 kabelki - 1 FDD i 2 IDE ATA-100. Płyta jest bardzo szeroka - pamiętajcie o tym, i wymierzcie swoje obudowy przed zakupem, bo u mnie (typowa szeroka Midi-ATX) musiałem wysunąć o połowę mój napęd DVD - inaczej sloty pamięci (zainstalowane w górnym, prawym rogu) nie pozwalały na włożenie go.

jedna mała uwaga: tych wszystkich, którzy mieli nadzieję że VP6 jednak uruchomi się z dwoma procesorami Celeron II (znanymi z tego że mają założoną blokadę przed trybem dual-CPU) - muszę zmartwić. BIOS wprawdzie rozpoznaje obydwa i wykonuje swój tzw. post. Ale to wszystko - system tak ustawiony nie chce bootować Win2K, ani nawet Win98.

    3. Specyfikacja płyty ABIT VP6

CPU
1. Wsparcie dla Pentium®III Coppermine FC-PGA 370 (z zegarem 100/133MHz). Nieoficjalne wsparcie dla pojedyńczego Celerona II. [PAMIĘTAJCIE ŻE PROCKI w trybie  dual MUSZĄ BYĆ TAKIE SAME - oczywiście ta sama częstotliwość, ale i to samo jądro (u mnie obydwa z cC0) i najlepiej ta sama seria)

Chipset
1. VIA chipset (VT82C694X i VT82C686B)
2. Wsparcie Power Management Interface (ACPI)
3. Wspracie dla AGP 1X/2X/4X (z funkcją Sideband) 3.3V

Ultra DMA 100
1. Kontroler High Point HPT370 IDE
2. Ultra DMA 100MB/Sek.
3. tryby pracy: RAID 0 (stripping), RAID 1 (mirroring) 3. RAID 0 +1(stripping and mirroring)

Pamięć
1. Pamięć: 168-pinowe DIMM sockets dla SDRAM
2. Do 2 GB MAX. (8, 16, 32, 64, 128, 256,512MB SDRAM)

System BIOS
1. SoftMenuTMIII (genialny jak zawsze)
2. Award Plug and Play BIOS (APM i DMI)
3. Write-Protect Anti-Virus function by AWARD BIOS
4. Year 2000 Compliant

Multi I/O Functions
1. 4 kanały IDE BUS-MASTER ATA-100
3. Gniazda PS2 (myszka, klawiatura)
4. 1x Floppy Port (do 2.88MB)
5. 1x Parallel Port (EPP/ECP)
6. 2x Serial Port
7. 2x USB Port
8. na płycie wyjście dla dwóch dodatkowych portów USB

Miscellaneous
1. obudowa ATX
2.1 AGP slot, 5 PCI slots
3. tzw. "Hardware monitoring" – monitorowanie napięcia urządzeń, prędkości obrotowej wiatraczków temperatury płyty i procesorów.
4. wbudowane Wake on LAN/Wake on Ring header

DALEJ >>>