NEWS Download Recenzje Emulacja Overclocking
Hardware Tips & Tricks Linki Humor Redakcja

In4

  

 

MENU
   

Piętro wyżej

Wstęp

Testy 

Ocena
   

 

   

AMD ATHLON 1.1Ghz
autor: Paul

2. PIERWSZE WRAŻENIA

    Obydwa systemy Windows 98 i Windows 2000 instalują się niewiarygodnie szybko i bez najmniejszych problemów. Praca jest wyjątkowo przyjemna - prędkość otwierania aplikacji robi spore wrażenie, szczególnie po przejściu z wolniejszego procesora. I mimo że mój Celeron 966 (podkręcony stabilnie jak skała!) był szybkim procesorem,  to problem jego malutkiego cache uwidaczniał się w całej pełni na programach graficznych (na których dużo pracuję). Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Wprawdzie nadal można zatkać system, przez proste zużycie wszystkich wolnych zasobów RAM, ale póki mamy wolną chociaż część pamięci - procesor pracując nawet z wieloma aplikacjami zachowuje się bardzo szybko, i po już po pierwszej godzinie męczenia Photoshopa czy Corela widać ewidentnie różnicę z Duronem (mówię o modelach podkręconych powyżej 1 GHz, o teoretycznej wydajności zbliżonej do tego modelu Athlona). Co ciekawe w grach różnica wielkości cache nie ma praktycznie znaczenia - jak to wykażą dalsze pomiary 

   Mając tak dużo cache jak oferuje Athlon spokojnie w biosie możecie włączyć wszelkie opcje cache-owania danych systemowych i video - zawsze będzie trochę szybciej - zupełnie za darmo. Pamiętajcie że pamięć w procesorach AMD działa w trybie exclusive i w razie możliwości cała jest wykorzystywana na konkretne zadanie buforowania danych (w ten sposób mamy faktyczne 384 kb cache L1) - co jest nieosiągalne na procesorach Intela i Cyrixa.

3. TESTY

Na początek nieśmiertelna Sandra. Testy pomiaru prędkości CPU/FPU liczony w MIPS-ach i MFLOPS-ach, test wydajności multimedialnej MMX/3DNOW!, i bardzo ważny test wydajności podsystemu pamięci ALU/FPU:

.

porównajcie sobie wyniki pamięci z wynikami z mojego artykułu tuning biosu...
Te powyżej robią wrażenie - prawie 600 MB/s przy operacjach zmiennoprzecinkowych, i to na procesorze pracującym na fsb 200 MHz
Teraz najważniejsze - wyniki realnej aplikacji, jaką jest z pewnością system testowy Maxona. Symuluje on dwa podstawowe zadania z zakresu wizualizacji i renderingu projektów 3D. Test "Shading OpenGL" został pominięty ze względu na zdecydowany wpływ karty graficznej na wyniki - a G400 do pierwszej klasy na pewno już nie należy....

Ważne dla grafików i projektantów:  wyniki Cinebencha wypadły lepiej od wyników 2xPIII 733 (fsb 133) pod Win2K z dwuprocesorową płytą Abita VP6 - i mimo że drugi procesor w takim teście działał z ok. 90% swojej mocy, to też sumarycznie daje to moc obliczeniową równą ok. 1400 MHz! A wyniki wtedy były takie: rendering 15,03, shading 6,99. Czyli rendering na poziomie AMD 1100 MHz a shading (który nie mógł wykorzystać trybu dual) - wypadł tragicznie. 
I na koniec wyniki z dość nowego programu CPU MathMark, który w przeciwieństwie do 3DMarków, zajmuje się tylko wyliczeniem realnej mocy procesora w serii testów matematycznych opartych na prostych (testy z lewej)  i skomplikowanych (z prawej strony) formułach:

Wynik doskonały (do porównania z bazy Marka skorzystałem z wyników PIII bo też jest pod Win2K i ma 384 MB - jak mój zestaw) - jeśli by PIII miał osiągnąć taki rezultat jak AMD 1100 MHz to musiał by mieć częstotliwość powyżej 1300 MHz! Wow - posiadacze PIII - tylko siąść i płakać.... a poważnie - test wykorzystuje wszelkie dodatkowe instrukcje - MMX, 3DNow! i SSE więc nie można się wykręcać (mówię o Intelu) że wyniki są zaniżone bo rejestry SSE były niewykorzystane (to jest niestety podstawowa odpowiedź przedstawicieli Intela na wyniki porównawcze z procesorami AMD- teraz zmodyfikowana o to że niewykorzystywane są przez testery rejestry SSE2 - te od PIV).
Na koniec wyniki z QIII, przy ustawieniach, przy których karta graficzna ma jak najmniejsze znaczenie:
Fastest 640x480: 132 klatki/s
Fastest 800x600: 112 klatek/s

Wprawdzie ten test nie ma większego znaczenia (bo i tak tu najważniejsza jest karta graficzna i  gra w lepszych trybach) to dla formalności (żeby NetCop znów nie narzekał że nie uwzględniam QIII) wyniki zamieściłem.

DALEJ >>>