NEWS Download Recenzje Emulacja Overclocking
Hardware Tips & Tricks Linki Humor Redakcja

In4

  

 

MENU
   

Piętro wyżej

Specyfikacja

Instalacja

Sprzęt testowy

Wyniki

Podsumowanie
   

 

   

Płyta główna ECS K7SOM SiS740 - Socket A
autor: Jasiek

6. Podsumowanie

   W większości testów K7SOM nie dorównał niestety wydajnościowo K7S6A. Transfer CPU>pamięć na poziomie 400 MB/s przy wykorzystaniu DDR-ów to tragiczny wynik, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że dane są odczytywane/zapisywane do komórki pamięci z transferem 2,1GB/s, łatwo sobie uzmysłowić jak ogromne opóźnienia na drodze do procesora wprowadza SIS 740. W rezultacie otrzymujemy podsystem pamięci wolniejszy niż w przypadku większości rozwiązań SDR (chociażby ze starym Intelowym BX-em na czele). Może dla AthlonaXP przy FSB 133 wyniki byłyby nieco lepsze, lecz z pewnością CPU, który najczęściej będzie wykorzystywany w parze z K7SOM będzie Duron, czyli magistrala 100Mhz. Przy użyciu SDR-ów jest jeszcze gorzej. Na szczęście w testach gdzie transfer do pamięci jest mało istotny w stosunku do mocy CPU K7SOM notuje zadowalające jak na Durona 1.0Ghz rezultaty. Kolejną sprawą jest tragiczny kontroler HDD, wyniki odnotowane w teście Sandry są o około 100% niższe niż na moim domowym i815ep z tym samym HDD. Ciekawostka - jak wyraźnie widać na wykresie, odczyt z HDD jest lepszy przy wykorzystaniu SDR-ów.

   Kilka słów należy się także zintegrowanej grafice. Niestety nie dorównała ona GF2 MX-200 w żadnym teście, przy czym jeżeli korzystamy z SDR-ów akceleracja 3D jest zbyt wolna nawet dla najprostszych zastosowań. Układ graficzny korzysta z pamięci RAM, transfer SDR-ów nie pozwala na płynne wyrenderowanie nawet stosunkowo prostej grafiki. Jak widać akceleracja 3D w wydaniu tego chipsetu to raczej wątpliwa atrakcja, lecz nie jest to z pewnością istotne dla biurowej pracy. Niestety jakość oferowanego obrazu 2D również odbiegała przynajmniej o 2 długości od markowych kart (np. Elsy czy Gainwarda). Czary goryczy dopełnia fakt, że sprawdzałem w stosunkowo niskiej rozdzielczości - 1024x768.

   Przy cenie niewiele przekraczającej 300zł takiemu zintegrowanemu rozwiązaniu można jednak sporo wybaczyć. W tym przypadku jednak miałem doczynienia także ze słabą stabilnością testowanego zestawu, o czym już wspominałem i ma to odzwierciedlenie także w niepełnych wynikach testu. Do płyty podłączony był jedynie HDD i mimo to nawet przy najwyższych opóźnieniach pamięci zestaw nie pracował 100% stabilnie. Tak samo bardzo mało wydajny kontroler HDD nie sprzyja komfortowej pracy.

   To wszystko nie pozwala polecić K7SOM większości użytkownikom. Płyta ta jest godna uwagi jeżeli lubimy poeksperymentować, ponieważ oferuje świetne wyposażenie w formie MicroATX za minimalną cenę. Problemy stabilnościowe, jak to często bywa u ECS'a mogą dotyczyć tylko konkretnego egzemplarza lub konfiguracji, można też liczyć na nowy BIOS, który w czasie kiedy przeprowadzałem testy nie był niestety dostępny.

7. Ocena

Plusy

  • wyposażenie
  • bardzo niska cena

Minusy

  • bardzo niska wydajność
  • słaba stabliność
  • fatalny kontroler HDD
  • zintegrowana grafika bardzo niskiej jakości
  • brak możliwości podkręcania
Wyposażenie 7.0
Stabilność pracy 3.0
Overclocking 0.0
Wydajność 4.0
Wartość 6.0
Ocena końcowa 4.0

Wynik końcowy 4.0

 

Sprzęt do testów dostarczyła firma:

Action - Odział Poznań

ul. Krzywoustego 7
61-144 Poznań
tel. +48 (61) 875-55-35
fax. +48 (61) 875-55-35 wew. 112
strona:
www.action.poznan.pl
email:
hurt@action.poznan.pl

Autor: Jasiek

Powrót do menu