NEWS Download Recenzje Emulacja Overclocking
Hardware Tips & Tricks Linki Humor Redakcja

In4

  

 

MENU
   

Piętro wyżej

Specyfikacja

Instalacja

Wyniki

Podsumowanie
   

 

   

Płyta główna Soltek SL-65DRV Socket 370 (FC-PGA)
autor: Paul

      4. Sprzęt testowy

Płyta główna: SOLTEK SL-65DRV
Pamięci: 128 MB DDR RAM Samsung PC1600
Procesor: Celeron II 633@966
Dysk twardy: 20 GB QuantumFireball IDE ATA-100 7200
CD-ROM LG x52
Karta graficzna: Matrox G400
i oprogramowanie: Win98SE, SiSofSandra 2000Millenium, MaxonCinema CineBench, 3DMark2000 i 3DMark99Max (dla porównania do recenzji SA6R). Oczywiście Via Service Pack 4.31 (final) wprawdzie jest już nowszy ale Epox'a DDR testowałem przy takich programach, więc Soltek'a, jako naturalną konkurencję musiałem testować w jak najbardziej podobnych warunkach.

      5. Problemy ?

Tak. Niestety były dwa. System z Soltekiem po 7 godzinach pracy zawisł. Po restarcie prawie od razu to samo. Hmm.... - dlaczego, myślę sobie, tyle godzin ok, a teraz coś takiego. Sprawa szybko się wyjaśniła chipset płyty grzeje się niemiłosiernie po 7 godzinach nie dało się go dotknąć, naprawdę parzył. Aż się prosi wentylator na płytę (Co ciekawe Epox na ddr-kach nie zwisł po podobnym okresie pracy, choć tam tez było bardzo gorąco). Na usprawiedliwienie Solteka mogę powiedzieć że płyta sprawdzana była w środku lata co na pewno dało parę dodatkowych stopni w środku i mogło pogorszyć stabilność w stosunku do Epoxa. Do tego pamięci DDR grzeją się niemiłosiernie (ale to już taki ich urok).

Drugi problem to ten z gniazdami IDE. No po prostu głupia sprawa, a posiadaczom np. Voodoo 5500 może bardzo utrudnić montaż kart. Natomiast posiadacze wszelkich GeForceów mogą być spokojni ich karty są dość krótkie, więc problem ich nie dotyczy.

Aha - jeszcze jedna sprawa producent chwali się programem automatyzującym podkręcanie Red Storm Overcloking. Nie używajcie tego. Chyba że chcecie regularnie restartować Wasze komputery. Nie ma jak ręczna robota :) - jeszcze

       6. Overclocking

Doskonała płyta do podkręcania. WSZYSTKO co trzeba jest w BIOSIE. Płyta pod tym względem prezentuje poziom najlepszych (Abit SA6R czy produkty Epoxa), dodatkowo mamy mikroprzełączniki do zmiany FSB na sztywno (66/100/133), regulację napięcia AGP (1,5/1.6 i 1,7 V) i regulację napięcia podawanego do pamięci (2,5/2,6 i 2,7 V. Z tej ostatniej funkcji nie polecam korzystać gdyż bez podkrecania wszystko grzeje się tak bardzo, że w ogóle dobrze że pracuje stabilnie. Mój procesor (tutaj jak zawsze ten sam Celeron II 633) wykręcił się typowo dla dobrych płyt, na 966Mhz, przy której to częstotliwości był całkowicie stabilny.

Dodatkowo płyta pozwala (w BIOSIE) ustawiać recznię wszelkie parametry pamięci itp., w tym także sławny przeplot pamięci jednak nauczony doświadczeniem w wypadku płyt z VIA Apollo266 polecam używać jak najczęściej ustawień Auto dla pamięci.

DALEJ  >>>